Yıllarca trafik sağlayacak affiliate içeriklerini nasıl oluşturabilirsiniz?

Yazar: | 13 Ocak 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yıllarca trafik sağlayacak affiliate içeriklerini nasıl oluşturabilirsiniz?Tüm içerikler eşit yaratılmazlar. Bazıları kısa bir süre boyunca ilgi görür ve zaman içerisinde gözden kaybolup gider. Diğerleri ise yazıldığı günden çok uzun süre sonra bile insanların ilgisini çekmeye ve dolayısıyla web sitenize trafik sağlamayı sürdürür.

“Evergreen” olarak da adlandırılan her zaman ilgi görecek içerikler üretmek her affiliate yayıncısının hayali. Çünkü bu sayede tek bir içerikten çok daha uzun süre verim alarak, gelirlerinizi çok hızlı ya da daha az içerik ile artırmak mümkün olabilir.

Peki, her zaman okunacak ve trafik sağlayacak içerikler üretmenin sırları nelerdir? İşte bu konuda çok işinize yarayabilecek bilgiler ve ipuçları…

Bir içeriğin yıllara meydan okumasını neler sağlar?

Evergreen olarak tanımlanacak bir içeriğin uzun süre trafik sağlamasını sağlayan belli temel faktörler var. Eğer bu faktörleri bir araya getirmeyi başarabilirsiniz kalıcı fayda sağlayacak içerikleri de daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Her şeyden önce yazdığınız konunun bir “son tüketim tarihi” olmaması, yani aradan zaman geçse bile hala değerli ve önemini kaybetmeyecek özellikte olması gerekiyor. Tabi ki ancak gerçekten çok kaliteli içerikler uzun süre ilgi görmeye devam edebiliyorlar. İlgi çekici bir başlığa sahip olması ve SEO açısından da doğru şekilde hazırlanmış olması önemli. Tabi ki bu içeriğin gelire dönüşmesi için de konusunun tanıtımı yapılacak ürün veya hizmetlerle doğrudan ilgili olması son derece önemli.

Fakat bu özelliklere sahip bir içeriğin ömrünü daha da uzatmak mümkün. İşte bunun için bazı ipuçları…

Yazıyı unutmayın

Her ne kadar uzun soluklu bir içerik yazıldıktan sonra trafik elde etmeye devam edecek olsa da, bunu sağlamak için dönem dönem yazıyı tekrar gözden geçirmek ve eklemeler yapmanın faydası büyük. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra yazıya konuyla ilgili güncel bilgiler eklemek okuyucularınız için içeriğin her zaman önemli olmasını sağlayacaktır.

Bununla beraber arama motorları genellikle sadece yazıların yayınlanma zamanlarını değil, güncellenme zamanlarını da takip ederler. Örneğin Google’ın bir yazının güncellenip güncellenmediğini bir kriter olarak değerlendirdiği biliniyor.

İçeriğin detaylı olmasına özen gösterin

Eğer uzun süre trafik sağlayacak bir içerik hazırlamak istiyorsanız ilk hesaba katmanız gereken nokta; yazının mümkün olduğu kadar detaylı olması gerektiği. Her hangi bir konuyu üstün körü ele alan ve detaya girmeyen içeriklerin evergreen yazılara dönüşme ihtimali çok daha düşük olacaktır.

Bu yüzden yazıyı mümkün olduğu kadar uzun tutarak, hem detaylara önem verin, hem de okuyucuların konuyla ilgili merak ettikleri hemen her sorunun karşılıklarını bulabileceklerinden emin olun.

Paylaşılacak içerikler üretin

Her içeriğinizin kolaylıkla sosyal ağ sitelerinde paylaşılabilir olması zaten önemli. Fakat teknik olarak bunu mümkün kılmaktan öte, okuyucuların paylaşmak isteyecekleri içerikler oluşturabilmek de son derece önemli.

Okuyucuların keyifle paylaşacakları içerikler sadece yayınlandığında değil, yayınlandıktan yıllar sonra bile paylaşılarak organik trafiğin yanı sıra sosyal medya trafiği de elde etmenizi sağlaması açısından önemli.

Ürettiğiniz içeriklerle uzun süreler boyunca kaliteli trafikler elde etmek elinizde. Bu trafiği gelire dönüştürmek içinse uzman bir affiliate ağı ile çalışmanız gerekiyor. İşte bu konuda ReklamAction yanınızda. Gelin siz de ReklamAction yayıncı hesabınızı şimdi oluşturun; Türkiye’nin en önemli reklamverenlerin affiliate kampanyalarına mecralarınızda yer vererek kazancınızı artırın.

 

 

Bir Cevap Yazın