Yer aldığınız ilk affiliate kampanyasında başarılı olmanızı sağlayacak 5 öneri

Yazar: | 29 Aralık 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yer aldığınız ilk affiliate kampanyasında başarılı olmanızı sağlayacak 5 öneriAffiliate pazarlama, yayıncılar için çok cazip bir sektör. Ancak birçok yayıncının yer aldığı bu mecrada öne çıkarak, affilite gelirlerini artırmak düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Performans yayıncısı olarak hazırlayacağınız içerikler için strateji belirlerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var.

Siz de affiliate yayıncılığından gelir elde etmek için sektöre adım atmış ancak yer aldığınız ilk affiliate kampanyasında, işe nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. ReklamAction olarak size bu süreçte yol gösterecek ve başarılı olmanızı sağlayacak bazı önerileri bir araya getirdik…

1. Sitenize uygun ürün seçimi

Yer aldığınız ilk affiliate kampanyasında, tanıtımını yapacağınız ürünü seçerken ilk etapta o ürünün blog ya da web sitenizin içeriğiyle uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Daha sonra bu kampanya sırasında elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda, ziyaretçilerinizin özelliklerini ve alışkanlıklarını biraz daha yakından inceleyerek tanıtımını yapacağınız ürünleri çeşitlendirebilirsiniz.

Sadece tek bir sektörle ilgili ürün tanıtımı yapmak yerine, farklı sektörlerden birbirini tamamlayan ürünlerin tanıtımını yapmanız, dönüşüm oranınızı artırmak ve kaliteli trafik çekmede etkili bir yöntem olabilir. Örneğin fitness ile ilgili bir ürün tanıtımı yaparken, fitness için besin destekleri, fitness kıyafetleri ve fitness aletleri şeklinde ürün gamınızı çeşitlendirebilirsiniz.

2. Dönüşüm sürecini analiz etmek

Affiliate yayıncılığı,  web sitenize ya da blog’unuzdaki içeriklere bir bağlantı koyup sonra da insanların bu bağlantıya tıklamasını beklemekten çok daha fazlasını gerektiren ciddi bir iş olarak ele almanız gerekiyor.

Bu anlamda web sitenize ya da blog’unuza kaliteli trafik çekmek ve dönüşüm oranınızı artırmak en önemli hedefleriniz arasında yer alıyor. Bu hedefleri gerçekleştirmek için de dönüşüm sürecinin her aşamasına dikkat etmeniz ve kullanıcılara bu süreçte de kılavuzluk etmeniz faydalı olabilir. Ziyaretçilere faydalı içerikler sunmanız bu aşamada, sözüne güvenilir bir yayıncı olarak bilinmenizi sağlar ve dönüşüm oranınızı artırmanıza olumlu etki eder. Bu nedenle içeriğinizin reklamdan çok okuyucuya fayda sağlayan bir yapıda olası önem taşıyor.

3. Tanıtımını yaptığınız ürünü iyi tanımak

Affiliate yayıncısı olarak, içeriğinizde yer alan ürünü çok iyi tanıdığınızı düşünebilir ve tanıtım stratejinizde bir değişikliğe gerek duymayabilirsiniz. Ancak firmalar ürünlerinde sık sık yenilikler yapar; ekstra özellikler, güncellemeler, ürünün etkisini artıracak yenilikler… Eğer firmayı ve ürünü yakından takip etmezseniz bu yeniliklerden haberdar olmayabilirsiniz. Bu nedenle hazırladığınız içerik güncelliğini ve etkisini yitirebilir.

Bu nedenle tanıtımını yaptığınız ürünün özelliklerini düzenli aralıklarla gözden geçirmeniz ve tanıtım stratejinizi yeniden düzenlemeniz gerekiyor. Unutmamak gerekiyor ki sitenizi ya da blog’unuzu ziyaret eden kullanıcılar, ürün hakkındaki bilginize güvendikleri ölçüde önerilerinizi dikkate alır.

4. Ürünü satmaya çalışmamak

Affiliate yayıncısı olarak bir ürünle ilgili içeriklerinizi hazırlarken agresif bir şekilde geri dönüşüm oranına odaklanmak doğru bir strateji olmayabilir. Geri dönüşüm oranına odaklı bir tanıtım yapmak, sitenizi ya da blog’unuzu ziyaret edenlerde, onlara zorla bir şey satmaya çalışıyormuşsunuz duygusu yaratabilir.  Bu durumu engellemek için içeriklerinizde yer alan, tanıtımını yaptığınız ürünle ilgili bilgileri, ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek ve onların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlamanız etkili olabilir.

5. Sitenizi sadece gelir kaynağı olarak görmemek

Affiliate yayıncısı olarak, web siteniz ya da blog’unuzu sadece ürünlerin tanıtımının yapıldığı bir arena olarak kullanmamanız da önemli bir nokta. Paylaştığınız içeriklerin kalitesi, sayfa düzeni ve tasarımı, doğru anahtar kelime seçimi gibi konuları da dikkate almanız gerekiyor. Bu şekilde hem profesyonel bir site olarak görünebilir hem de sitenize kaliteli sağlayabilirsiniz.

Yer aldığınız ilk affiliate kampanyasında bahsettiğimiz ipuçlarından yararlanarak başarılı bir performans sergileyebilirsiniz. İlk çalışmaların acemiliğini üstünüzden attıktan sonra performans yayıncısı olarak profesyonel bir düzeye ulaşabilir, affiliate gelirlerinizin hızla arttığını görebilirsiniz. Bu süreçte ReklamAction uzman kadrosuyla her zaman yanınızda. Siz de ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturarak kazanmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın