Yayıncılar için dönüşüm oranı optimizasyonuna ilişkin yol haritası

Yazar: | 27 Şubat 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

CYayıncılar için dönüşüm oranı optimizasyonuna ilişkin yol haritasıİnternetten gelir elde etmenin en kolay yollarından biri olan performans yayıncılığı, gelişen affiliate pazarlama ekosistemine paralel olarak yaygınlaşmaya devam ediyor. Yayıncılar oluşan rekabet ortamında öne çıkabilmek ve gelirlerini artırabilmek için içerikleri üzerinden sağladıkları kaliteli trafik ile en yüksek dönüşüm oranını elde etmeyi hedefliyorlar.

Eğer, siz de bu sistemin içerisindeki bir performans yayıncısıysanız, site ya da blog içeriklerinizde küçük değişiklikler yaparak ve sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek, dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Performans yayıncılarının gelirlerini belirleyen bu oranı artırmak için yapılan tüm faaliyetler “dönüşüm oranı optimizasyonu”nu (conversion rate optimization- CRO) olarak adlandırılıyor. Peki CRO çalışması yapmak isteyen performans yayıncıları işe nereden başlayabilir?

Mevcut durumu değerlendirmek

CRO çalışmaları için öncelikle yapılması gereken mevcut durumun değerlendirilmesi olabilir. Durum analizi yapabilmek için site ya da blog’unuzun ağ analitiğini incelemeniz, bu anlamda atmanız gereken ilk adımlardan biri. Bu sayede açılış sayfası (landing page) başta olmak üzere diğer tüm bağlantılar, kategoriler ve sayfa içeriğinizin hedef kitleniz için ne kadar etkili olduğunu ve buna bağlı olarak ne kadar kaliteli trafik elde ettiğinizi belirleyebilirsiniz.

Hedef kitlenin ilgi alanını tespit etmek

CRO çalışmaları sırasında hangi tür içeriklerin yüksek dönüşüm oranı elde etmenize yardımcı olduğunu belirlemeniz ve ziyaretçilerin ne tür içerikler görmek istediğini tespit etmeniz gerekebilir. Bunun için anket düzenleyerek, ziyaretçilerinizin sayfanızla ilgili görüşlerini alabilir, onların görüşleri doğrultusunda değişiklikler yapmayı da deneyebilirsiniz. Böylece, ziyaretçileriniz görüşlerine değer verildiğini düşüneceğinden, site ya da blog’unuzla ilişkisi güçlenebilir.

Ziyaretçilerinizin site ya da blog’unuza nasıl ulaştıklarını belirleyerek bu kanallara yönelik özel çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin sosyal ağlardan sitenize gelen trafiği artırabilmek için bu platformlara özel içerikler oluşturmanız gerekebilir.

Yapılacaklar listesi oluşturmak

Affiliate yayıncısı olarak CRO çalışması yaparken site ya da blog’unuzdaki mevcut durumu değerlendirdikten ve hedef kitlenizin ilgi alanını tespit ettikten sonra dönüşüm oranınızı artırmaya yönelik eksiklikleri tespit ederek, bir liste oluşturabilirsiniz.

Bağlantılar, site navigasyonu, tasarım gibi teknik kriterlerden oluşan bu listede, site ya da blog’unuzdaki renk seçimleri, yazı karakterleri gibi görsel açıdan ziyaretçilerinizin beğenisini kazanacak değişikliklerin de yer almasında fayda var.

Daha sonra, bu listede yer alan eksikliklerden, özellikle trafiğinizi önemli oranda etkileyeceğini düşündüğünüz seçeneklere öncelik vererek, değişime başlayabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz değişikliklerin etkisini yakından takip etmeniz ve ölçümlemeniz de bu anlamda önem taşıyor.

Alternatif optimizasyon fikirleri

CRO çalışmaları kapsamında site veya blog’unuzda değiştirmek istediğiniz içerikler ve çözmek istediğiniz problemler için birden fazla alternatif üretmeniz, size zaman ve alan tanıyabilir. Çünkü sizin uygun olduğunu düşündüğünüz çözümler umduğunuz etkiyi göstermeyebilir. Böyle bir durumda, yeni bir fikir için zaman harcamak yerine alternatif planları devreye sokabilirsiniz. Bu planlar farklı tasarımlar, içerik türleri, reklam alanları gibi ayrıntılara ilişkin seçenekler olabilir.

CRO çalışmaları affiliate içeriklerinizden daha fazla kazanmanızı sağlayacak en önemli adımlardan biri. Siz de dönüşüm oranınızı sürekli takip ederek gerekli değişikliklerle sitenize daha fazla kaliteli trafik kazandırabilirsiniz.  Eğer siz de bu ipuçlarına dikkat ederek yayınlarınızdan daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturabilir ve kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın