Yankı uyandıracak kampanya metinleri hazırlamak ne kadar zor olabilir?

Yazar: | 23 Mart 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

kampanya-metinleriAffiliate yayıncıları için platformlarındaki içerikleri güncel tutmak kadar ilgi çekici, okunabilir kılmak da büyük önem taşıyor. Fakat her konuda metin yazmak göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Platforma gelen trafiği artıracak, ziyaretçilerin sosyal ağlarda paylaşmasını teşvik edecek etkili kampanya metinleri hazırlamak için ise elbette uygulanabilecek birkaç adım var.

Peki online kullanıcıların içeriği okumasını tetikleyecek başlıklar, tıklanma oranlarını artıracak ve affiliate kampanyasının başarılı olmasını sağlayacak metinler oluşturmak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor? İşte online dünyada farklılaşmanızı ve dolayısıyla affiliate gelirlerinizi artırmanızı sağlayacak kampanya metinlerine sahip olmanızı sağlayacak tüyolar…

Kimlere sesleneceğinizi belirleyin

Bir affiliate kampanyası için metin oluşturacağınızda öncelikle odak noktanıza kimleri alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Kampanya kurgusunun etkilemesini isteyeceğiniz kişilerin sahip olduğu özellikler, metni oluştururken en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Hedef kitle grubundakilerin belirgin özelliklerine yoğunlaşarak nasıl bir dil benimseyebileceğinize ve ne gibi bir ton kullanacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Etkileyici bir başlıkla işe başlayın

Kampanya metninde kimlere sesleneceğinizi belirledikten sonra onları etki altına alabilecek bir başlık kurgulamanız gerekiyor. Bu başlık, içerik hakkında ipuçları vererek ziyaretçilerin okuma ya da okumama kararı vermesinde rol oynayacağından kampanyanın başarısında büyük rol oynuyor.

Başlık oluştururken ziyaretçilerinizin daha önce rastlamamış olabileceği terim ya da kalıpları kullanmamaya özen göstermenizde yarar var. Bunun yanında kampanya metniyle ilgisi olmayan, yalnızca dikkat çekmeye odaklı, şaşırtıcı başlıklar hazırlamak da kampanyanın başarısız olmasına yol açabilir. Öte yandan başlıkta soru kalıplarından yararlanarak ziyaretçileri düşünmeye ve içeriğin devamına göz atmaya teşvik edebilirsiniz.

Sorunlara ve çözümlerine odaklanın

Affiliate kampanyasına konu olan ürün veya hizmete dair özelliklerdense online kullanıcıların bu ürün/hizmete sahip olduklarında hayatlarında yaşayacakları değişimden söz etmek, içeriği ilgi çekici kılacağı gibi kampanyanın başarısında da etkili olacaktır. Bu doğrultuda, öncelikle ziyaretçilerinizin ihtiyaç duydukları noktaları tespit edip kampanya metninde belirtilen ürün ve hizmetlerin bu ihtiyaçlara nasıl çözüm sunduklarından bahsetmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Kullanıcıların hayatlarına dokunmayan, onlar için bir değer sunmayan metinlerin okunsa dahi onları herhangi bir davranışa yönlendirmekte yetersiz kalabileceğini unutmamalısınız.

Harekete geçirin

Kampanya metninin başlığını ve içeriğini oluşturdunuz, peki ya sonra? Sonra sıra okuyucuları aksiyon almaları için teşvik etmeye geliyor. Onları bir sonraki adıma taşıyacak etkileyici bir söylem ile bitirici vuruşu yapabilir ve kampanyanın başarısını ölçümlemeye başlayabilirsiniz.

Ancak burada da hedef kitlenizin özelliklerini göz ardı etmeden hareket etmenizde fayda var. CTA (Call to Action) olarak adlandırılan söz konusu söylemin kısa, basit ama tamamen hedeflenen davranışı gerçekleştirmeye yönlendiren “hemen satın al”, “şimdi indir” gibi güçlü kelimelerden oluşmasına da özen göstermelisiniz.

Affiliate gelirlerini artırmada kampanya metinleri hiç şüphesiz ki büyük rol oynuyor. Bunun yanı sıra kampanya başarısını etkileyecek pek çok noktaya da dikkat etmekte fayda var. Bu anlamda performansınızı iyileştirmek ve kazancınızı artırmak için ReklamAction’ın desteğine başvurabilirsiniz. Alanında uzman ReklamAction ekibi ile birebir iletişim kurarak performansınızı daha üst seviyeye çıkarmak için ReklamAction hesabınızı oluşturun, zaman kaybetmeden kazananlar dünyasındaki yerinizi alın.

 

Bir Cevap Yazın