Sosyal Medya ve SEO İlişkisi Hakkında Bilinmesi Gereken 3 Nokta

Yazar: | 27 Nisan 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

sosyal-medyaWeb sitelerinin daha fazla kişi tarafından fark edilmesi ve trafik oranlarının artırılması açısından SEO, oldukça kritik bir rol oynuyor. Affiliate yayıncıları için trafiğin artırılması ise elde edilecek gelirler ile doğru orantılı olduğundan SEO, yani arama motoru optimizasyonu, üzerinde önemle durulması gereken noktalardan birini oluşturuyor. Sosyal medya ise arama motoru sıralamasında yükselmeye etki eden faktörler arasında ilk sırada yer almasa da optimizasyon sürecinin hız kazanmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Online kullanıcıların ihtiyaç duydukları web platformlarına ulaşmak için en sık başvurdukları araç olan arama motorlarında affiliate pazarlama yaptığınız mecranın ön plana çıkabilmesi, sosyal medya stratejinizle yakından ilişkili. İşte SEO çalışmalarınızı sosyal medya ile desteklemek adına önem vermenizde fayda olan 3 nokta…

1. İçerikler

Affiliate pazarlama çalışmaları yürüttüğünüz platformunuz hangi alana odaklanırsa odaklansın, nasıl bir konsepte sahip olursa olsun etkili bir SEO için içerik kalitesinin yüksek olması gerekiyor. İçeriklerinizin ziyaretçilerin ilgi alanına yönelik ve onlara değer sunacak biçimde oluşturulmuş olması, sosyal ağlarda paylaşılabilirliğini artıracağından arama motoru sıralamanızı da yükseltebilir.

Online kullanıcıların sosyal çevreleriyle paylaşmak isteyebileceği içeriklere sahip olmanız, platformunuzun arama motorlarının gözünde puan kazanmasını sağlayabilir. Bu da güvenilir bir web sitesi algısı doğuracağından SEO çalışmalarının yerini bulmasına hizmet edecektir.

2. Sosyal Medya Gönderileri

Sosyal medya platformları üzerinde paylaşılan gönderiler de diğer mecralar gibi arama motoru sonuçlarında çıkabiliyor. Buradan yola çıkarak sosyal ağlar üzerinde desteklediğiniz affiliate pazarlama çalışmalarınızın arama sonuçlarında da kullanıcılara gösterilebileceği sonucuna varabilmek mümkün.

Dolayısıyla sosyal medya gönderilerinizde de anahtar kelimelere ve hashtag kullanımına önem vermeniz işinizi kolaylaştırabilir. Anahtar kelimeler ve hashtag’ler, arama motorlarına gönderinin hangi konu ile ilgili olduğu hakkında ipucu verebileceğinden SEO çalışmalarınıza büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

3. Takipçi Sayısı

Sosyal ağlardaki içerik paylaşımlarınızı takip eden, beğenen ve paylaşan kullanıcılar SEO çalışmalarınızın yerini bulması açısından oldukça önemli. Dolayısıyla ne kadar çok takipçiye sahip olursanız trafik oranlarınızı artırma şansınızın da o kadar yüksek olacağı anlaşılabilir. Takipçi sayısını artırmak elbette zaman alan bir süreç. Ancak bu amaç uğrunda yapılacak çalışmaların SEO’yu etkileyeceğini de göz ardı etmemekte fayda var.

Arama motoru optimizasyonu, trafik oranlarını artırmayı sağlayacağından üzerinde durulması gereken başlıca konulardan birini oluşturuyor. Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulduğunda affiliate yayıncılarının çalışmalarını sosyal ağlarla desteklemelerinin gerekliliği ortaya çıkıyor.

Affiliate gelirlerini artırmak için arama motoru sonuçlarında farklılaşmak gerekiyor. Buna ek olarak, güvenilir bir affiliate ağı ile çalışmanın da affiliate performansını iyileştirmeyi ve dolayısıyla affiliate pazarlamadan daha yüksek kazanç sağlamayı garantilediğini bilmekte yarar var. Eğer siz de kazancınızı artırmak istiyorsanız hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, bir an önce kazananlar dünyasındaki yerinizi alın.

 

Bir Cevap Yazın