Site performansınızı doğru ölçebiliyor musunuz?

Yazar: | 14 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Site performansınızı doğru ölçebiliyor musunuz?Performans yayıncılarının en önemli gelir kaynaklarından biri de web siteleri. Yayıncılar için sitelerine gelen kaliteli trafiği artırmak, daha yüksek gelir elde etmenin başlangıç adımı. Site trafiğini artırabilmek ve sayfaların hangi noktalarda geliştirilmeye ihtiyaç duyduğunun tespiti için ise öncelikle doğru analiz ve sağlıklı bir değerlendirme yapabilmeye ihtiyaç var. Web sitelerini tasarımından içeriğine, yazı karakterlerinden görsel kullanımına kadar birçok farklı başlık altında incelemek mümkün.

İhtiyaca yönelik, yerinde geliştirmeler, yüksek dönüşüm sağlayan bir web sitesine sahip olmanın ilk adımı. Eğer bir reklam ağı ile çalışıyorsanız, yayınlarınızdan daha fazla gelir elde edebilmenizi sağlayacak detaylı analiz ve raporlama olanağı sunup sunmadığını kontrol etmenizde fayda olabilir.

Peki site performansınıza ilişkin geri bildirimleri nasıl değerlendirirsiniz? İşte sistematik bir analiz için ipuçları…

1. Geliştirilmesi gereken alanı tespit etmek

Analiz sonuçlarını değerlendirirken öncelikle web sitenizin hangi alanda geliştirilmeye ihtiyaç duyduğunu belirlemek gerekiyor. Örneğin kullandığınız iki ayrı açılış sayfasının (landing page) biri yüzde 5, diğeri yüzde 30 dönüşüm oranına sahipse, düşük dönüşüm sağlayan açılış sayfasında paylaşılan içeriğin düzenlenmeye ihtiyacı olabilir.

Başlangıç olarak; dönüşüm oranı düşük olan içerikte farklı call-to action’lar, farklı görseller, hatta renkler kullanmayı deneyebilirsiniz. Yazılı içeriğin üslubu ve yazı karakterinin mobil okunaklılık da, kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. İçeriğe hangi dış bağlantılardan daha yüksek trafik aldığınızı inceleyerek, diğer platformlardaki paylaşımlarınızı da buna uygun şekilde düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

2. A/B Testleri kullanmak

A/B testleri, web siteniz içerisinde karşılaştırmalı testler yaparak kullanıcı davranışlarını ve kampanya performansınızı ölçmenizi sağlar. Test sonuçları sitenizde tasarım, içerik gibi elemanlara yönelik çıktılar oluşturarak verimlilik analizi yapmanıza yardımcı olur.

A/B testlerini ana sayfa, üyelik veya açılış sayfaları için uygulayabilir; alışveriş, dosya indirme, form doldurma gibi hedeflediğiniz herhangi bir eylemin sayısal değişimini izleyebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz bir reklam ağı yoksa veya reklam ağınız performansınıza özel hesap yönetim desteği sağlamıyorsa, A/B testleri için Optimizely ve HubSpot gibi analiz araçlarının ücretsiz sürümlerini kullanabilirsiniz.

3. İçerik kalitesi

Sitenize kaliteli trafik sağlamak için içeriklerinizin okuyucuya fayda sağlayan özellikte olması gerekiyor. Oluşturduğunuz içerikler düzensiz veya yetersiz ise; çok fazla anahtar kelime ya da bağlantı (link) içeriyorsa, içeriklerinizi arama motoru optimizasyonu (SEO) için olduğu kadar, okuyucularınız için de anlamlı olacak şekilde zenginleştirmeniz gerekebilir. Anahtar kelimelerinizi belirlerken ve onları düzenlerken, arama trend’lerini göz önünde bulundurmak ve pazarda hitap ettiğiniz dikeye ait uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturmak işinize yarayabilir.

Yayınlarınızdan daha fazla gelir elde edebilmek için web sitenizin düzenli olarak analiz edilmesi ve buna uygun stratejik geliştirmeler ve yenilemeler yapmanız gerekiyor. Detaylı analiz ve raporlamalarla işinize katkı sağlayan, performansınıza özgü taleplerinizin önemsendiği bir reklam ağı olan ReklamAction’da yer alarak affiliate kampanyalarından daha yüksek gelir elde edebilirsiniz. ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturarak, kazanmaya hemen başlayın.

Bir Cevap Yazın