Reklamverenler için affiliate marketing ile ilgili bilinmesi gereken 5 gerçek

Yazar: | 13 Mayıs 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

affiliate-marketing

Her alanda rekabetin hızla arttığı günümüzde özellikle e-ticaret alanında, reklamverenlerin geri dönüşlerini hesaplayabilmelerine olanak sağlayan performans bazlı reklam modelleri öne çıkıyor.

Satış ortaklığına dayalı; kazan-kazan stratejisinin güvence altına alındığı “affiliate” modeli, işletmeler için iyi bir seçenek olabilir.

Affiliate pazarlamada reklamverenler için reklam bütçelerini etkin bir şekilde kullanmak kadar, yayıncılarla güçlü işbirlikleri geliştirmek de önem taşıyor. Ancak uzun vadede satış ortaklığına dayalıverimli bir çalışma için ayrıntılı bir stratejik planlama da önemli.

PerformanceIn şirketinin derlediği öneriler başarılı affiliate marketing uygulamalarının arkasındaki 5 önemli gerçeğe ışık tutuyor…

1- Affiliate uzun soluklu bir stratejidir

Satış ortaklığına dayalı pazarlama, kısa dönemli bir çalışma değildir. Stratejiyi oluşturmak için harcayacağınız efor, alacağınız sonuçlar üzerinde belirleyici rol oynar. Her yönüyle tamamlanmış bir affiliate marketing programı oluşturmak, 3 ile 12 ay arası zamanınızı alabilir. Aşağıdaki faktörlerin tamamı affiliate programınızın gücü üzerinde etkili olacaktır:

  • Yayıncı iletişimi yönetimi
  • Yeni yayıncılarla proaktif anlaşmalar
  • Yeni fırsatlar bulma
  • Yayıncı sayfalarında doğru tekliflerin yayınlandığından emin olmak
  • Banner tarzı uygun promosyon araçlarının oluşturulması
  • Farklı yayıncılar için farklı stratejilerin geliştirilmesi
  • Analiz ve raporlama

2- Geri ödeme (cashback) ve indirim kodları

Reklamverenler için affiliate programının oluşturulması aşamasında dikkate alınması gerekebilecek bir diğer önemli nokta da, geri ödeme ve indirim siteleri gibi farklı yayıncı tipleriyle çalışma politikasının belirlenmesi. Bazı firmalar, bu tarz sitelerde yer almanın marka imajını ve değerini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünebilir. Ancak affiliate alanında yüksek gelir vaat eden bu alanlarda bulunmamayı tercih etmek, karlılığınızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle eğer rakipleriniz de bu tarz geri ödeme ve indirim sitelerinde yer alıyorsa, bu sitelerden trafik sağlayacaklarını; dolayısıyla satışlarında da artış olabileceğini unutmamanız gerekir. Henüz marka bilinirliği yüksek olmayan KOBİ’ler için de, farklı yayıncı tipleriyle çalışarak büyük markalarla rekabet edebilmek mümkündür.

3- Yayıncılarla iş birliği yapın

Yayıncılarla olan ilişkileriniz, affiliate marketing stratejisinin başarılı olmasına katkı sağlayabilecek etkenler arasında. Birlikte çalıştığınız yayıncılarla yeni promosyonlar/teklifler, programdaki değişiklikler vb. konularda iletişim halinde olmanız, onlarla olan ilişkinizi güçlendirecek; yayıncınızı kişisel olarak tanımak da, bir iş ortağı olarak ilişkinize katkıda bulunacaktır. Tanışma günleri ve özel toplantılar yardımıyla yayıncılar, markanızın tekliflerini ve beklentilerini çok daha iyi kavrayabilir.

4- Stratejik planlamanın önemi

Affiliate marketing çoğu zaman markanın genel pazarlama stratejisinden ayrı değerlendirilir. Oysa ki, pazarlama karması içindeki diğer promosyon çalışmalarıyla birlikte yürütülen affiliate çalışmaları çok daha etkili ve geniş kapsamlı bir stratejiyi oluşturmakta şirketinize yardımcı olabilir. Bunun için yayıncılar ile birlikte, yıllık promosyon takviminizi önceden oluşturabilir ve önemli dönemleri belirleyebilirsiniz. Böylelikle stratejinizin uzun soluklu etkisini güvence altına almış olursunuz.

5- Güvenilir bir network ve sürekli iletişim

Kampanyalarınızı yeni bir network’e -bir reklam ağına- taşıdığınızda, performans araçlarının kullanımı ya da pazarlamaya ilişkin sorularınızda size yardımcı olacak iletişim kişilerinin varlığı önem taşıyor. Network çalışanları konu hakkında tecrübeli olmaları sebebiyle, affiliate marketing’e yeni başlayanlara uygun hizmetler sağlanması ve yeni öneriler konusunda danışmanlık yapabilirler. Ayrıca yüksek miktarda veriye erişim imkanına sahip olmaları sayesinde danışmanlarınız, affiliate programınızı yürütürken daha bilinçli kararlar vermenizde size destek sağlayabilir.

Konu affiliate çalışmaları olduğunda, her reklamverene uygun tek bir programın varlığından söz etmek mümkün değil. Ancak performans kanallarının doğru kullanımıyla, bu durumu lehinize çevirmeniz mümkün. Yayıncı ve reklamveren arasındaki güvenilir bağ olan ReklamAction ile yalnızca gerçekleşen hedeflerinize ödeme yapar, kampanya bütçenizin kontrolünü yeniden ele geçirirsiniz. Siz de reklamverenlerimiz arasına katılın, kendinize uygun affiliate marketing stratejisiyle fark yaratın.

One thought on “Reklamverenler için affiliate marketing ile ilgili bilinmesi gereken 5 gerçek

Bir Cevap Yazın