Performans Pazarlamada En Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Üstesinden Gelme Yolları

Yazar: | 30 Mart 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

performans-pazarlamaAffiliate pazarlama olarak da anılan performans pazarlama, hiç şüphesiz ki en çok kazandıran yöntemlerden biri. Affiliate yayıncıları için sahip oldukları online platform yoluyla gelir elde edebilmeyi mümkün kılan bu pazarlama yönteminde hedeflenen kazancı sağlayabilmek için elbette birtakım adımları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aksi durumda gelir oranlarının kendiliğinden artmasını beklemek çok mantıklı olmayacaktır.

Eğer affiliate kazancı sağlayabilmek adına gereken her şeyi yaptığınızı düşünüyor, ancak gelirinizin artmadığını gözlemliyorsanız öncelikle buna engel olan sorunları belirlemenizde büyük fayda var. Bunun için de diğer affiliate yayıncılarının da sıklıkla karşılaştıkları problemleri değerlendirebilir ve ortak bir noktanız olduğunda ise çözüm bulma yoluna gidebilirsiniz. İşte yayıncıların performans pazarlamada yoğun olarak karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri…

Kazandıran Bir Niş Pazar Bulamamak

Affiliate kampanyaları için ayırdığınız zaman ve enerjiyi bir düşünün. Eğer bu çalışmalar için çok fazla emek vermenize rağmen trafik oranlarınız düşükse belki de doğru niş pazara hitap etmiyor olabilirsiniz. Platformunuza daha fazla trafik sağlamak istiyorsanız niş pazar seçiminde öncelikle kullanıcıların eğilim gösterdiği alanlara odaklanabilirsiniz. Popüler pazarları gözlemleyerek kazancınızı artırmanızı sağlayacak bir niş pazar bulabilirsiniz.

Düşük Trafik Oranlarına Sahip Olmak

Affiliate yayıncıları için trafik oranlarının yüksek olmasını büyük önem taşıyor. Fakat aslında trafik tek başına yeterli değil. Trafiğin kaliteli, yani dönüşümü gerçekleştirme olasılığı yüksek olan kitleden oluşuyor olması affiliate gelirinizi etkiliyor. Bu nedenle belli bir kitleyi hedefleyen içeriklere sahip olmanız bir çözüm olabilir. Bunun sonucunda da yalnızca platformunuzda yer alan içeriklere ilgi duyan kullanıcılardan oluşan bir trafiğe sahip olabilirsiniz. Bu trafik de içerik çalışmalarınızla paralel olarak tekrarlama eğilimi gösterdiğinde affiliate kazancınızı artırmanız kolaylaşacaktır.

Bunun yanında arama motorlarında görünür olmanız da hedef kitlenizin size ulaşmasını ve dolayısıyla kaliteli trafik oranlarınızın artmasını sağlayabilir. Arama motoru sıralamasında üst sıralara yerleşebilmek için ise SEO çalışmaları yapmanızda fayda var. Ayrıca içeriklerinizi ve affiliate çalışmalarınızı sosyal ağlarda paylaşarak trafik oranlarına katkıda bulunabilirsiniz.

Farklı Reklamverenlerin Beklentilerini Karşılamaya Çalışmak

Affiliate kampanyalarının başarısı, yayıncılar kadar reklamverenler için de önemli. Gerçekleşen her bir dönüşüm marka için kazanım anlamına geliyor. Yayıncıların ise birden fazla affiliate kampanyası için çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda her bir reklamverenin ihtiyacına uygun çözüm üretebilmeleri gerekiyor. Bu da elbette farklı markalar, farklı ihtiyaçlar, farklı kampanyalar, farklı kurallar ve tabi ki farklı tanıtım çalışmaları anlamına geliyor. Üstelik her reklamverenin farklı günlerde ödeme yapması da düzensiz bir gelir sisteminin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Affiliate ağları ise reklamveren ve yayıncılar arasında bir köprü görevi gördüğünden her iki taraf için de sorumlulukların hafifletilmesinde rol oynuyor. Örneğin reklamverenlerin kampanyaya konu olan ürün ve hizmetlerin tanıtımı için uygun bir yayıncı ile anlaşıp anlaşmadığı için kaygılanmasına gerek kalmıyor. Çünkü affiliate ağları zaten yayıncıların hedef kitlesini, trafik oranlarını ve diğer bilgilerine sahip olduklarından affiliate kampanyasını da buna göre bir yayıncıya yönlendirebiliyorlar. Öte yandan affiliate yayıncıları, performanslarının karşılığı olan kazancı belli tarihlerde toplu olarak alabiliyorlar. Elbette tüm bunlar için güvenilir ve kaliteli bir affiliate ağını tercih etmek gerekiyor.

Affiliate ağları, affiliate yayıncılarının performanslarını geliştirmelerine katkıda bulunarak gelirlerini artırabilmelerinin önünü açıyor. Eğer siz de performans pazarlama dünyasındaki yerinizi sağlamlaştırmak istiyorsanız hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, kazancınızı artırmaya bugünden başlayın.

 

Bir Cevap Yazın