Kaliteli trafik elde etmenizi sağlayacak en etkili 5 içerik türü

Yazar: | 12 Aralık 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Kaliteli trafik elde etmenizi sağlayacak en etkili 5 içerik türüAffiliate yayıncısı olarak oluşturduğunuz içeriklerin hedef kitlenizin ilgi alanı ve ihtiyaçlarıyla örtüşmesi önem taşıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta da bu içeriği okuyucularınızla ne şekilde paylaştığınız. İnternet kullanıcıları, internette yer alan milyonlarca içeriğin, blog’un ya da web sayfasının arasında dolaşırken, hangi içeriği okuması gerektiği konusunda aceleci karar verebiliyor. Bu nedenle performans yayıncılarının oluşturdukları içerikleri hem kaliteli hem de ilgi çekici şekilde sunmaları son derece önemli.

Yüksek trafik oranına sahip blog’ları ve web sitelerini incelediğimizde, özelikle bazı içerik türlerinin kaliteli trafik sağlama konusunda başarılı sonuçlar verdiğini görüyoruz. ReklamAction olarak, affiliate yayıncılarının dönüşüm oranını artıracak içerik türlerini sizler için inceledik…

1. Tutorial hazırlamak

İnternet kullanıcıları bilgi almak istedikleri konuda araştırma yaparken, öncelikle kendisine en kapsamlı anlatımı sunan sayfalara ve içeriklere yönelirler. Yararlı buldukları içerikleri de diğer internet kullanıcılarıyla paylaşırlar ve böylece bu içerikler, blog’lar ya da web sayfaları popüler olur.

Siz de bir performans yayıncısı olarak bu popülerliği lehinize kullanabilirsiniz. İlk adım olarak, yazmak istediğiniz içerikle ilgili kullanıcılar tarafından sorulmuş soruları baz alarak anahtar kelime taraması yapabilirsiniz.

Bunun için yazmak istediğiniz içerikle ilgili Google’da en üst sırada yer alan ilk 5 sonucun sayfalarını inceleyebilirsiniz. Bu blog ya da web sayfaları tarafından paylaşılan içeriklerdeki eksik kalan özellikleri belirleyebilirsiniz. Bu eksik yönler bir fotoğraf ya da video olabilir. Eksik kalan bu noktalara kendi hazırladığınız içeriklerde yer vererek okuyucunun konu hakkında her türlü bilgiyi eksiksiz edineceği bir kaynak hazırlayabilirsiniz. Böylece daha çok fazla kaliteli trafik çekerek dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

2. Numaralandırılmış listeler hazırlamak

İçeriklerin numaralandırılmış paragraflara ayırılarak paylaşılması, bilginin kısa ve öz şekilde iletilmesini sağlar. Böylece kullanıcılar aradıkları bilgiyi hızlı bir şekilde okuyabilirler.

Numaralandırılmış liste şeklinde içerik hazırlarken hangi konuların daha fazla ilgi gördüğünü incelemeniz ve yazıyı bu doğrultuda hazırlamanız da faydalı olabilir. Popüler konuları tespit etmek için çeşitli araçlardan da yardım alabilirsiniz. Örneğin internette paylaşılan içerikleri en çok paylaşılandan en az paylaşılan doğru sıralayan bir sosyal medya analiz motoru olan Topsy bu anlamda işinize yarayabilir. Bu araçtan faydalanarak, sosyal medyada paylaşılan en popüler içerikleri inceleyebilir, bu paylaşımları kaynak olarak kullanarak konu hakkında daha kapsamlı bir içerik üretebilirsiniz.

Bilindiği gibi Google da en kaliteli içerik, blog ya da web sayfasının üst sıralarda yer almasını sağlayan bir algoritma kullanıyor. Benzer şekilde aradığınız anahtar kelimeyle ilgili Google’da ilk sırada yer alan içerikleri de inceleyebilir ve bu içeriklerden daha kalitelisini üretebilirsiniz. Böylece, Google’da daha üst sıralarda yer alarak web site ya da blog’unuza gelen kaliteli trafiği ve geri dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

3. İnfografikler kullanmak

İnfografikler, sayısal verileri görsel olarak sergileyen bilgilendirici grafikler olarak karışık konuları ve veri ağırlıklı bilgileri; işaretler, haritalar ve şekiller yoluyla anlatır. Bir içeriği tümüyle infografik şeklinde hazırlamak son yıllarda popülerleşen bir yöntem olarak öne çıkıyor. İnfografik şeklinde yazılmış içeriğin, düz metin şekilde yazılmış içeriğe göre daha çok okuyucu çekmesi bu popülerliğin sebeplerinden biri. İnfografiklerin bilgiyi daha kolay anlaşılır bir şekilde sunması da diğer önemli bir etken.

İçerik üretirken infografik kullanmak, etkileşim oranı ve trafik yoğunluğunu artırmayı amaçlayan performans yayıncıları için faydalı bir yöntem olabilir.

4. Uzman yorumları paylaşmak

Performans yayıncısı olarak hazırladığınız içeriklerde, konuyla ilgili sektörde uzman olan ve tanınan kişilerin yorumlarına ve görüşlerine yer vererek, içeriğinizin paylaşım oranını artırabilirsiniz.

Uzman kişilerin sosyal medyada fazla sayıda takipçisi bulunur. Bu kişilerin takip ettikleri uzmanla ilgili içerikleri hemen incelemeleri ve kendi sayfalarında paylaşmaları geri dönüşüm oranınızı hızlı bir şekilde artırabilir. Ayrıca uzman yorumları içeriklerinizin güvenilirliğini artırma konusunda da faydalı olabilir.

5. Misafir yazar olmak

Affiliate yayıncısı olarak doğru blog sayfalarında misafir yazar olarak yer almak, tanınırlığınızı artırmak ve kendi sayfanıza daha çok kullanıcı çekmek için etkili bir yöntem olabilir. Misafir yazar olarak bir blog’da yer aldığınız takdirde, yazar bilgilerinin yer aldığı kutucukta link yayınlama fırsatına sahip olursunuz.

Misafir yazar olarak yer aldığınız popüler blog’larda  geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmanız mümkün olur. Böylece bu blog’lardan kendi sayfanıza kaliteli trafik akışı sağlayabilirsiniz.

Paylaştığımız yöntemleri değerlendirerek siz de blog ya da web sayfanıza çok hızlı bir şekilde kaliteli trafik çekebilir, dönüşüm ve etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. Performans yayıncısı olarak ihtiyaçlarınızın önemsendiği, önceliklerinize önem verildiği bir profesyonel yardım almak istiyorsanız ReklamAction, tecrübeli kadrosuyla her zaman yanınızda. Siz de yayıncı hesabınızı hemen oluşturun, kazanmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın