Kaliteli trafik elde etmek için link building teknikleri

Yazar: | 18 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Kaliteli trafik elde etmek için link building teknikleriAffiliate yayıncılığında yüksek dönüşüm oranı elde ederek gelirlerinizi artırmanın yolu sitenizde başarılı bir link inşası (link building) oluşturmaktan geçiyor. Doğru konumlandırılmış uygun sayıda, kaliteli bağlantı ve okuyucuyu tıklamaya yönlendiren ilgili içerik, kampanya dönüşüm oranlarınızı artırmaya yardımcı olabilir. Doğru link inşası, arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri. Sitenizde fazla sayıda ilgisiz bağlantıya yer vermek, arama motorlarının sitenizi üst sıralarda listelemesini engelleyebilir.

Arama motorlarındaki algoritma değişikliklerine hızlı uyum sağlamak ve SEO rekabetinde avantaj sağlayabilmek için performans yayıncılarının link inşasına önem vermesi gerekiyor. Özellikle yeni kurulan sitelerin link inşasında az sayıda ancak yüksek kalite bağlantı kullanmak son derece büyük önem taşıyor.

Sitenizin optimizasyonunda kullanabileceğiniz bazı link inşası tekniklerini sizler için derledik…

1. Anchor metin

Bir metin içerisinde tıklanabilir hale getirilmiş kelime ya da kelimeler grubu, “anchor text” veya anchor metin olarak adlandırılıyor. Anchor metinler, bir doküman veya internet üzerinde farklı bir sayfaya yapılan yönlendirmeler olabiliyor. Arama motorları bu metin içeriği ile yönlendirme sayfası arasındaki ilişkiyi kontrol ederek bağlantının kalitesine karar veriyorlar. Siz de anchor metinleri, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak istediğiniz anahtar kelimeler için kullanabilirsiniz. Anchor metinler ile sayfa başlıkları veya alan adları arasındaki anahtar kelime uyumluluğu, SEO anlamında bir noktaya kadar işinize yarayabilir.

2. İçerikler arası bağlantı dağılımı

Performans yayıncılarının farklı web sitesi ya da bloglarda paylaşacakları bağlantıların dağılımına da dikkat etmeleri gerekiyor. Sadece ana sayfaya değil; tüm alt sayfalardaki ilgili içeriklere bağlantı vermek, sitenize kaliteli trafik sağlamada etkili olacaktır.

4. NoFollow

Nofollow kullanarak paylaştığınız bağlantılar arama motorlarına, yönlendirime yapılan siteye katkı sağlamasının istenmediğini, bu linki tavsiye etmediğinizi veya kalite skorunu etkilemesini onaylamadığınızı belirtmek için kullanılıyor. Örneğin Google, ücretli yönlendirmeleri tespit ettiğinde sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını engelleyebiliyor ve sitenizin değerini “page rank” cinsinden düşürerek sizi cezalandırabiliyor. Nofollow uygulaması ile bağlantıların doğal bağlantı olarak algılanmasını sağlayarak bu ihtamali engelleyebilirsiniz.

6. Bağlantı adedi

Link inşasının başarısı kullanılan bağlantı sayısının fazlalığı ile değil bunların faydalı ve içerikle ilgili olması ile ölçülüyor. Faydalı içerikler ve belirli sayıda ilgili bağlantı kullanarak başarılı bir link inşası gerçekleştirmek mümkün. Ayrıca çok fazla bağlantı kullanılan sitelerin Google algoritmaları tarafından kalitesiz olarak algılanabildiğini de unutmamak gerekiyor.

7. Bağlantı planlaması

Ayrıntılı bir planlama sonrası uzun kuyruk (long tail) anahtar kelime listenizi belirleyebilir ve sitenizde bu anahtar kelimeler üzerinden bağlantılara ağırlık vermeyi tercih edebilirsiniz. Anahtar kelime seçiminde hedef kitlenizin arama alışkanlıklarını ve genel eğilimleri göz önünde bulunduranızı öneririz.

8. Site içi bağlantılar

Başarılı bir link inşası için geçmiş içeriklerinize vereceğiniz site içi linklerle SEO’ya katkı sağlayabilir ve okuyucuların sitenizde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Perfomans yayıncılığı açısından arama motorları algoritmalarına uygun düzenlenen link inşası son derece önemli. Başarılı bir SEO çalışmasının temelini oluşturan link inşası, internetten gelir elde etmek isteyen herkesin üzerinde durması gereken önemli bir nokta. Edindiğiniz bilgileri uygulamaya geçirmek ve yayıncılıktan gelir elde etmek için ReklamAction gibi tecrübeli bir satış ortaklığı ağına üye olmak yararınıza olabilir. ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturarak kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz…

One thought on “Kaliteli trafik elde etmek için link building teknikleri

Bir Cevap Yazın