Kaliteli Bir SEO Çalışması İçin Önem Verilmesi Gereken 4 SEO Trendi

Yazar: | 13 Nisan 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA-120417-SEO-trendleri-300x225Online dünyada varlığını sürdüren milyonlarca platformun hedef kitlelerine, kullanıcıların da bu platformlara ulaşabilmesinde arama motorları oldukça önemli bir rol oynuyor. Web sitelerinin görünürlüğünü artıran arama motorları, arama sonucu sıralamasını elbette belli kriterlere göre şekillendiriyor. SEO, yani arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan söz konusu kriterleri yerine getirme çalışmaları, online platformların diğerlerinden farklılaşmasının önünü açıyor.

Ancak SEO çalışmalarının daha verimli olması için sürekli yenilenen eğilimleri takip etmek gerekiyor. Aksi durumda, oldukça dinamik bir zemine sahip olan web ortamında geride kalmak ve arama motoru sıralamasında alt sıralara düşmek olasılıklar dahilinde. Trafik oranlarını artırmayı kolaylaştıran ve dolayısıyla dönüşüme önemli oranda hizmet eden SEO kavramı, özellikle affiliate yayıncılarının üzerine eğilmeleri gereken bir konu. İşte affiliate yayıncılarının arama sonuçlarında ön plana çıkmalarını sağlayacak 4 güncel SEO trendi…

1) Trafik Kaynağı Olarak Sosyal Medya

Sosyal ağlar, son yıllarda kullanıcıların hayatında vazgeçilmez bir yer edinmiş durumda. Artık hemen herkesin en az bir sosyal medya platformunda hesabı bulunuyor. Dünya üzerindeki sınırların kalkmasında etkin bir faktör olan bu platformlar, kullanıcıların birbiri ile fikir alışverişi yapabilmesine ve herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında son kararı verebilmesine yardımcı bir görev üstleniyor.

Bunun doğal bir sonucu olarak da sosyal medyanın affiliate yayıncılarının daha geniş kitlelere ulaşabilmesini kolaylaştıran bir trafik kaynağı olduğunu göz ardı etmemekte fayda var. Bu anlamda, affiliate kampanyası dahilinde yürütülen çalışmaların sosyal medyada paylaşıma uygun tasarlanması işe yarayabilir. Arama motorları ise sosyal ağlarda görünürlüğü artan bir platformu elbette daha üst sıralara taşıyacaktır.

2) Kullanıcı Deneyimi (UX – User Experience)

Kullanıcı deneyiminin önemsendiği ve üst düzeyde tutulduğu bir platform, SEO açısından birkaç adım önde olacaktır. Çünkü kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerin web sitesinde bulunduğu sürenin artmasında ve etkileşim oranlarının yüksek olmasından etkili olabiliyor. Öte yandan platformdan hemen ayrılmaların önüne geçmeyi de sağlayan kullanıcı deneyimi, arama motorlarının gözünde platformunuzun sıralamada daha ön planda olması gerektiği algısı yaratabiliyor.

3) Mobil Öncelikli Stratejiler

Mobil kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Bu da mobil üzerinden gelen trafiğin çok yakın bir zamanda masaüstü bilgisayar gibi diğer kanalları geçebileceği öngörülerini kuvvetlendiriyor. Öte yandan mobil kullanıcılar, mobil cihazlarının ekran ve diğer özellikleri ile uyumlu olmayan online platformlardan kısa sürede ayrılmayı tercih ediyorlar. Google’ın da arama motoru sıralamasını etkileyen mobil endeks yeniliği, mobilin öneminin giderek artacağına işaret ediyor.

Sonuç olarak mobilin önemini kavrayamayan platformların kısa sürede çağın gerisinde kalacağını savunmak mümkün. Bu eğilimi göz önünde bulundurmak ve web sitesini mobil uyumlu hale getirecek şekilde iyileştirmek, affiliate yayıncıların online dünyada farklılaşmasını sağlayabilir.

4) Bağlantılar

Affiliate yayıncılarının arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasında etkili olan bir diğer faktör de platform içeriklerinde yer alan bağlantılar. Link olarak da adlandırılan bu bağlantılar, arama motoru sıralamasında hala söz sahibi. Bu nedenle blog ya da affiliate kampanyaları için oluşturulan içeriklerin platform içinden veya dışından bağlantılar içermesi önemli.

Bağlantı vermek, web sitesinde bulunan diğer içeriklerin görüntülenme oranını artırdığı gibi etkileşimin artmasında da rol oynuyor. Ancak verilen bağlantıların güncel, bağlantının yönlendirdiği içeriğin de aktif olup olmadığını düzenli aralıklarla kontrol etmekte yarar var.

Affiliate yayıncılarının arama motoru sıralamalarında ön planda olmaları trafik oranlarını artırmayı kolaylaştırıyor. SEO çalışmaları da bu noktada yayıncıların yardımına koşuyor. Öte yandan elbette dijital dünyada her alanda trendleri yakalamak ve tüm çalışmaları bu trendlere uygun biçimde inşa etmek affiliate gelirlerini artırmada etkili oluyor. Eğer siz de affiliate kazancınızı artırmayı hedefliyorsanız ReklamAction gibi güvenilir bir affiliate ağı ile çalışarak performansınızı iyileştirebilirsiniz. Hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, zaman kaybetmeden kazananlar dünyasındaki yerinizi alın.

 

 

Bir Cevap Yazın