İçeriğinizin daha geniş bir kitleye ulaşmasını nasıl sağlarsınız?

Yazar: | 19 Kasım 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

İçeriğinizin daha geniş bir kitleye ulaşmasını nasıl sağlarsınız?Performans pazarlamada yayıncılar için başarı, o yayının dönüşüm ve etkileşim oranının yüksekliğiyle ölçülüyor. Bu yüzden sahip olduğunuz web siteniz ya da blogunuzda kaliteli içerikler geliştirmenin, affiliate pazarlamanın en önemli noktasını oluşturduğunu düşünebiliriz. Yayınlarınızın tüm dijital pazarlama kanallarıyla, olabildiğince çok potansiyel müşteriye ulaşmasını sağlamak da işin kritik kısımlarından biri.

İçerik pazarlamasının temel amacı; paylaşılabilir içerikler oluşturarak potansiyel müşterileri, müşteriye dönüştürmek ve var olan müşterilere tekrar satış yaparak müşteri sadakati oluşturmak. Affiliate yayıncıların amaçlarına paralellik göstermesi nedeniyle içerik pazarlama stratejilerinde paylaşılabilirlik, büyük önem taşıyor..

İşte oluşturduğunuz içerikler ile daha geniş bir kitleye ulaşarak yayın gelirlerinizi artırmanın yolları…

İçerik paylaşım sayısı

Blogunuzda ya da web sitenizde oluşturduğunuz içerikleri sosyal ağlar yoluyla paylaşmak geniş kitlelere ulaşmanın en iyi yollarından biri. Ancak bunu genellikle birçok kez ve farklı kanallar kullanarak yapmak gerekiyor. Örneğin yeni blogunuzu Twitter, Facebook, LinkedIn ve Google Plus yoluyla duyurdunuz. Daha sonra duyurunuzu bu kanallar yardımıyla, yaklaşık 10 kez daha tekrar edebilirsiniz. Bu paylaşım sayısı başlangıçta gözünüze fazla görünebilir. Ancak blogunuzu fark etmemiş olan kişileri bilgilendirmek için tekrar duyurularını kullanırken dikkat etmeniz gerekebilecek bazı noktalar var..

Paylaşımlara tekrar dikkat çekmek

İçeriklerinizi, farklı kanallardan da olsa, aynı başlık ve aynı ifadeleri kullanarak birçok kez paylaşmak kullanıcılar için rahatsız edici olabilir. Ancak farklı yollarla aynı içeriğe birçok kez dikkat çekebilirsiniz. Soru sormak, konu başlığını değiştirmek, içeriğe ilişkin yeni görseller paylaşmak, yapılan bir yorumu “re-tweet”lemek, konuyla ilgili “hashtag” kullanmak gibi yollarla aynı içeriğe farklı zamanlarda tekrar dikkat çekebilirsiniz.

Paylaşım saatlerini değiştirmek

İçeriklerinizi ne zaman paylaşacağınız tamamen hedef kitlenizin kullanım alışkanlıklarına ve sizin kişisel tercihinize bağlı. Web sitenizin en sık ziyaret aldığı saatleri inceleyerek, içerik paylaşımlarınızı bu zamanlamaya uygun şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre Pazartesi-Perşembe günleri arası -özellikle sabah saatleri- web sitelerinin en fazla trafik artırdığı zamanlar. Cuma günü ile birlikte trafik düşmeye başlıyor. Hafta sonları ise site trafiğinin en düşük olduğu zamanlar. Bu nedenle bu günleri hafta içerisindeki paylaşımlarınızı planlamaya ayırabilirsiniz. Öte yandan internet kullanıcılarının sosyal medyada hafta sonları da çevrim içi oldukları düşünüldüğünde, hafta sonlarını sosyal medyaya ağırlık vererek geçirmenin de uygun bir seçenek olduğu ortaya çıkıyor.

İçerik optimizasyonu

İçerik pazarlamanın en iyi yönlerinden biri de etkilerini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor olmak. Paylaşımlarınızı kaç kişinin ne zaman gördüğünü ve etkileşim oranlarını anlık olarak inceleyebiliyorsunuz. Elinizdeki analiz edilmeye uygun veri miktarı artana kadar düzenli ve istikrarlı bir şekilde yayınlarınızı sürdürmenizi öneririz.

Web sitenizin trafiğini ve içeriklerinizin performansını inceleyerek onları hedef kitleniz için daha ilgi çekici hale getirmeniz mümkün. Başarılı olmadığını düşündüğünüz içeriği optimize ederek; başlığını ve görsellerini değiştirebilir, iç ve dış bağlantılar ekleyerek arama motoru optimizasyonu (SEO) etkisini artırabilir; farklı call to action’ların dönüşüm oranı üzerindeki etkisini inceleyerek, optimizasyon çalışmalarınızı buna uygun şekilde sürdürebilirsiniz. E-bültenler de, kampanya dönüşümlerini artırmanıza yardımcı olabilecek stratejilerden biridir.

Paylaştığınız içeriklerin mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını sağlayarak performansını artırmak, satış ortaklığı gelirlerinizi artırmanın en etkili yolu. ReklamAction’ın geniş reklamveren ağı, size gelirlerinizi kolayca artırabileceğiniz, performansınıza özgü taleplerinizin önemsendiği bir ortam sunuyor. Siz de Türkiye’nin lider performans pazarlama ağı ReklamAction’da yayıncı hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın