Facebook’u daha verimli kullanmanın 6 yolu

Yazar: | 31 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Facebook’u daha verimli kullanmanın 6 yoluFacebook, blogunuza trafik çekmek ve okuyucularınızla etkileşim kurmak için güçlü bir mecra. Burada paylaşacağınız iletiler yardımıyla takipçilerinize sitenizi tanıtabilir ve aynı anda onların sitenizden beklentilerini ölçebilirsiniz.

1 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’ta farklı sektörlerden binlerce işletmenin yeni kullanıcılara ulaşmak için oluşturduğu çok sayıda sayfa yer alıyor. Kampanyalarını en etkili şekilde yürütmek ve olumlu geri dönüşler almak için sürdürülmesi gereken stratejileri gözden kaçıranlar, kısa sürede oyun dışı kalıyor; sahipsiz bırakılan sayfalar, uzun vadede şirketler için olduğu kadar, yayıncılar için de itibar zedeleyici hale geliyor.

İşte performans yayıncılar için gelir ortaklığı kampanyalarında Facebook’u daha etkin kullanabilmenin yolları…

1- Sabırlı olun

Facebook’tan ölçülebilir bir geri dönüş almak, zaman işi. Eğer “kısa yoldan zengin olmak” gibi bir hedefiniz varsa, bu platformun size katkısı, beklediğinizden düşük olabilir. Organik geri dönüşlerin değerli olduğu Facebook’ta sayfanızı oluştururken, uzun soluklu bir işe girişmekte olduğunuzu hatırlamakta fayda var.

2- Hedef kitlenizi tanıyın

Facebook üzerinden yapacağınız paylaşımların kimlere ulaşacağını, bu kitlenin yaşları ve yaşadıkları yerler kadar, beğenileri ve ihtiyaçlarını da inceleyerek, sonuç odaklı içerik oluşturmayı kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz. Sayfanızı beğenenlerin adedi yükseldikçe, trafiğiniz de buna paralel olarak artış gösterecektir.

3- Kullanıcılarla iletişim halinde olun

Web sitenizde kullanıcılarla kuracağınız iletişime göre Facebook daha aktif ve canlı bir platformdur. Takipçilerinizden gelen yorumlara ve eleştirilere samimiyetle cevap verebilir ve bu sayede yayınızı daha fazla öne çıkarabilirsiniz.

4- Reklam değil diyalog oluşturun

Facebook üzerinden gerçekleştirdiğiniz paylaşımların birer reklam havasında olmamasına dikkat etmenizde büyük fayda var. Araştırmalar bu şekilde oluşturulmuş paylaşımların etkisinin de yüksek olmadığını gösteriyor. Bunun yerine okuyucuların gerçekten ilgi duyacakları ve “reklam kokmayan” içerikler paylaşmanız daha çok işinize yarayacaktır.

5- Profilinizi dairma güncel tutun

Facebook’ta ne sıklıkta ve günün hangi saatlerinde ileti paylaşmanızı gerektiğine, takipçilerinizin kullanım alışkanlıklarını gözlemleyerek, zaman içerisinde karar verebilirsiniz. Ancak en az bunun kadar önemli bir başka konu da, profil bilgilerinizin güncelliği ve sayfa görünümünüzdür. Burada da düzenli yenileme ve geliştirmelere giderek, görünürlüğünüzü artırmanız mümkün.

6- İçeriğinizde farklılık yaratın

Facebook’ta yalnızca iletilerle değil; uygulamalar, fotoğraf albümleri ve anketleri kullanarak da farkındalık oluşturabilirsiniz. Takipçi sayınızı artırabilecek yaratıcı uygulamalar için sevdiğiniz, örnek aldığınız işletme sayfalarınını inceleyerek de fikir edinebilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde Facebook üzerinde hedef kitlenizle bir bağ oluşturduktan ve trafik sağladıktan sonra ise geriye kalan en önemli konu dönüşüm. Bunun için de zengin kampanyalar ve size her konuda destek olacak bir affiliate network’üne ihtiyacınız var. ReklamAction bu konuda daima yanınızda. Gelin siz de yayıncımız olun ve sizlere neler sunabileceğimizi kendiniz test edin.

2 thoughts on “Facebook’u daha verimli kullanmanın 6 yolu

Bir Cevap Yazın