Facebook’ta en çok hangi içerikler paylaşılıyor?

Yazar: | 29 Ekim 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Facebook’ta en çok hangi içerikler paylaşılıyor?Dijital dünyada marka sadakati oluşturmak, müşteri ilişkilerini beslemek ve satışları artırmak için sürekli yeni yollar aranıyor. Affiliate yayıncılar için bunu başarmanın en etkili yollardan biri de Facebook paylaşımları.

Bir paylaşımı beğenmek ya da yeniden paylaşmak, sadece “bunu beğendim” demekten fazlasını ifade ediyor. Bir yeniden paylaşım aynı zamanda, “ben buna inanıyorum, bu fikri ya da markayı destekliyorum ve öneriyorum” gibi anlamlara gelebiliyor. Uzmanlara göre paylaşımlar, paylaşan kişiler arasında bir bağ oluşmasına da yardımcı oluyor.

Sosyal Medya Uzmanı Brian Carter’a göre beğenilerimiz ve paylaşımlarımız “ben bunu çok sevdim, herkesin bunu görmesini istiyorum, keşke bunu ben de yapabilseydim gibi anlamlar ifade ediyor. Ayrıca kendi fotoğraflarımızı paylaşarak “ben ailemle, arkadaşlarımla, patronumla çok iyiyim” imajı sergileyebiliyoruz; yani sosyal medya paylaşımlarının toplumsal bir işlevi de var.

Peki hangi tür içerikler daha çok beğeniliyor, paylaşılıyor ve yorum alıyor? İşte yapılan analizlere göre, en fazla paylaşılan, beğenilen paylaşımların ortak özellikleri…

Hava durumu herkesin ortak sorunu

Herkesin havalardan şikayet ettiği kış mevsiminde ya da yaz sıcaklarında, “havadan sudan” bu tür paylaşımlar, gerçekte çok fazla kişiyi etkileyebiliyor. Mevsime ilişkin paylaşımlarda da, çoğunlukla olduğu gibi, çocuk ve hayvan enstantaneleri beğeni topluyor.

Aile değerleri

Hedef kitlenize nasıl hitap ettiğinizden çok onların kendilerini nasıl gördükleri önemli. “Kendinizden bahsedin” tarzında sorulara insanların cevapları, genellikle isimlerinden sonra; ne iş yaptıkları, varsa çocukları, kardeşleri ve bunun gibi bilgiler oluyor. Her gün Facebook paylaşımlarında birçok benzeriyle karşılaşıyor olsanız da, aile değerlerini öne çıkaran görseller, sosyal ağlarda oldukça fazla beğeni toplayabiliyor.

İlham veren sözler

Birçok Facebook kullanıcısı, ünlü kişilerden ilham verici sözleri paylaşmayı seviyor. Sadece beğenildiği için değil; aynı zamanda motive edici bir özelliğe sahip olduklarından veya yalnızca kendilerini ifade etmek için de bu tür paylaşımlar, kullanıcılar tarafından tercih edebiliyor.

Görülmesi gereken yerler

“Dünya turuna çıkmak” ya da “Ege kıyısında bir ev almak” gibi cümleler pek çoğumuzun hayal gücünü harekete geçiriyor. Yayıncılar için bu tarz duygulara seslenen; huzur, heyecan uyandıran paylaşımlar yardımıyla, kullanıcılarla etkileşimin kapılarını aralamak mümkün.

Eğer bir peyzaj şirketiyseniz dünyanın en güzel botanik bahçelerinden örnekler, araba modifikasyonuyla ilgileniyorsanız antik arabalar, dalış malzemeleri satıyorsanız dünyanın en önemli dalış noktalarından görseller paylaşabilrsiniz. “Şimdi burada olmak isteyenler görseli paylaşsın” tarzındaki cümleler de, takipçileriniz için harekete geçirici nitelikte paylaşımlar olabilir.

Özel günler

Özel günler için mesaj içeriğinize uygun görseller kullanmak, hem özel günlere karşı hassasiyetinizi yansıtmak, hem de markanıza ait sosyal medya sayfalarının güncel olduğu algısını güçlendirmenin iyi bir yolu. Güncel içerikler, ziyaretçiler tarafından daha çok ilgi görüyor ve daha çok tıklanıyor.

Site içerikleri veya sosyal ağlara özel paylaşımlar yayıncılar için, site ziyaretlerini olduğu kadar kampanyaların verimliliğini artırmak için de önemli. Bir yayıncı olarak, hedef kitlenize uygun, çok kazandıran kampanyalar için siz de ReklamAction’ın geniş portföyünden yararlanabilirsiniz. Yayıncı hesabınızı oluşturun, performans pazarlama ile kazanmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın