Etkileşim oranınızı artıracak viral videoların ortak özellikleri

Yazar: | 25 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Etkileşim oranınızı artıracak viral videoların ortak özellikleriÖzgün ve kaliteli içerik oluşturma performans yayıncıları için en önemli konulardan biri. Oluşturulan içeriğin dijital dünyada yayılması, birçok kişi tarafından paylaşılması ve konuşulması içerik pazarlaması yapan pek çok markanın ve performans yayıncısının isteği.

Son dönemde önem kazanan viral videolar da, markalar ve yayıncıları açısından son derece etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Viral video, reklam olduğu düşünülmeden internet kullanıcıları arasında hızla yayılan ve konuşulan video içeriklerine verilen genel bir isim. Genellikle ilk bakışta videonun reklam olduğunu düşündürmemesi pazarlama amacıyla kullanılan viral videoların önemli bir özelliği.Viral içerikler yayıncıların blog veya web sitelerinin bilinirliğinin artırmasına ve sadık okuyucu kitlesine ulaşmasını yardımcı olabilir.

Viral video üretmek için belirlenmiş kesin kurallar olduğunu söylemek mümkün değil. Viral içeriklerin çoğu genellikle beklenmedik şekilde ilgi görerek internette yayılıyor. Kesin kuralları olmasa da viral videoların ortak özelliklerini incelemek etkili videolar oluşturmanıza katkı sağlayabilir. ReklamAction olarak biz de sizler için, viral videoların ortak özelliklerini ve bu içerikler hakkında yapılmış analizleri bir araya getirdik…

Kısa başlık

Yapılan araştırmalar, viral videoların yüzde 75’inde başlıkların en fazla 3 kelimeden oluştuğunu belirtiyor.

Süre

Viral videoların yüzde 60’nın süresi en fazla 3 dakika. Yapılan araştırmalar genel ortalamanın 2 dakika 47 saniye olduğunu ortaya koyuyor.

Komedi unsuru

Bu videoların yüzde 30’u komedi unsurları içeriyor. Videolar genellikle İlk 30 saniye içerisinde izleyeni güldürmeyi hedefliyor.

Şaşırtma

Viral videoların yüzde 50’si izleyeni şaşırtmayı başarıyor.

İroni

Videoların yüzde 90’ında, izleyenin beklentisine ters şekilde gelişen özellikler bulunuyor. Videolarda kullanılan bu ironiyle genellikle, toplum tarafından kabul edilen genel kurallar eleştiriliyor.

Müzik kalitesi

Viral videoların yüzde 60’ında müzik ön planda. Müzik seçiminde genellikle popüler şarkıların tercih edildiği göze çarpıyor.

Gençler ve çocuklar

Viral videoların dikkat çeken diğer bir özelliği de videoların yüzde 35’inde 18 yaş altındaki gençlerin bulunması. Yüzde 20’sinde de 10 yaş altı çocuklar ön planda.

Yetenek

Şarkı söyleme, dans ya da herhangi bir performans konusunda yeteneklerin sergilendiği videolar da son derece dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalarda viral videoların yüzde 30’unda bu özelliklerin kullanıldığı belirtiliyor.

Viral videolar, beklenmeyen başarılar elde ederek dijital pazarlama faaliyetlerindeki dengeleri bir anda değiştirebiliyor. Siz de içerik stratejinizi oluştururken, verdiğimiz ipuçlarını da dikkate alarak, çok konuşulacak ve çok paylaşılacak videolar çekebilir, sitenize gelen kaliteli trafik sayesinde etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. Yayınlarınızı daha fazla kullanıcıya ulaştırmak ve affiliate kampanyalardan güvenilir gelir elde etmek için ise hemen bir ReklamAction yayıncı hesabı oluşturun. ReklamAction ile yayınlarınızdan, yüksek dönüşüm yakalayın!

Bir Cevap Yazın