Doğru anahtar kelime seçimiyle affiliate gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?

Yazar: | 10 Şubat 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Doğru anahtar kelime seçimiyle affiliate gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?Dijital dünyada rekabet her geçen gün biraz daha artıyor. Sektörler ve markalar arası bu rekabet, affiliate yayıncılar için de hızla yükselen gelir anlamına geliyor. Tabii sayfanıza ya da blog’unuza kaliteli bir trafik sağlayabilirseniz…

Kaliteli trafiği sağlamanın bir yolu da arama motorlarından geçiyor. Arama motoru optimizasyonu (SEO),  sayfaların ve blog’ların organik trafiklerini artırmak için gerçekleştirdikleri bir çalışma. Affiliate yayıncıları da kaliteli trafiklerini ve dolayısıyla gelirlerini artırmak için SEO’dan faydalanabilirler.

Fakat SEO çalışmalarından daha çok verim alabilmek için anahtar kelime kavramını bilmek ve doğru anahtar kelimeleri seçebilmek hayati önem taşıyor. Peki, siz affliate kazancınızı artıracak doğru anahtar kelimeleri nasıl seçebilirsiniz?

Benzer yayınlar ve Google’a başvurun

Eğer bu konuda çok bilginiz yoksa ve nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız rakipleriniz size yardımcı olabilir. Bunun için ilk olarak konusu sizinkine benzeyen yayınların içeriklerini inceleyerek öne çıkarttıkları anahtar kelimelerin neler olduklarına göz atmak iyi bir fikir olabilir.

Google’ın reklam network’ü Google AdWords de anahtar kelime seçimi için size fikir verebilecek önemli kaynaklardan biri. AdWords’ün anahtar kelime planlayıcısı size birbirleri ile ilgili anahtar kelimeleri önerileri sunarak işinizi kolaylaştırabilir.

Fakat bu şekilde bulduğunuz her anahtar kelime sizin için uygun olmayabileceğini de unutmamakta fayda var. Özellikle de yayınınız henüz yeniyse rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerden uzak durmak daha iyi bir seçim olabilir.

Rekabet yüksekse ne yapmalısınız?

Sadece en popüler anahtar kelimeleri kullanmak, yoğun rekabet olan alanlarda içeriğinizin kaybolmasına neden olabilir. Böyle durumlarda, long tail (uzun kuyruk) anahtar kelimelerden faydalanabilirsiniz.

Örneğin “ayakkabı” kelimesi rekabetin yoğun olduğu bir anahtar kelime. Bu kelimeye odaklanarak hazırlayacağınız yazıların arama motorlarında sizi üst sıralara taşıması pek kolay olmayabilir. O zaman “ayakkabı” ile başlayan diğer anahtar kelimelere yönelmekte fayda var.

Bunları bulmak da aslında çok kolay. Google kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için aramaları sırasında gerçek zamanlı önerilerde bulunuyor. Şimdi Google’a gidip arama kutusuna “ayakkabı” yazın, siz daha araya tıklamadan bu kelimeyi içeren bir kaç önerinin karşınıza geldiğini göreceksiniz.

Bu önerileri yönetmek için şimdi de “ayakkabı” kelimesinden sonra boşluk bırakmadan alt çizgi ( _ ) ekleyin. Şimdi de Google size ilk kelimesi “ayakkabı” olan ve birden fazla kelime içeren benzer aramaları gösteriyor. İşte size “ayakkabı” gibi yüksek rekabete girmeden kullanabileceğiniz benzer anahtar kelime seçenekleri…

Hedef kitlenizi tanıyın

Kendinizi hedef kitlenizdeki kullanıcıların yerine koyun. Onların yerinde siz olsanız, istediğiniz içeriğe ulaşmak için hangi kelimelerle arama yapardınız? Sizin seçtiğiniz anahtar kelimeler sayesinde sitenizi ziyaret eden kişi, karşılaştığı içerikten memnun kalacak mı?

Hedef kitlenizi tanımak, kullanıcıların aynı anlama gelen farklı ifadelerinden hangisini kullanmayı tercih edeceğini bilmek anlamına da gelir. Örneğin, siz “stiletto”yu anahtar kelime olarak seçerken, hedef kitleniz “topuklu kadın ayakkabısı” şeklinde arama yapmayı tercih edebilir.

Güncel olun

Kullanıcıların arama motorlarında tercih ettikleri kelimeler zaman içerisinde değişebiliyor. Bu değişiklikleri inceleyerek, güncel anahtar kelimeler kullanmalısınız. Elbette yalnızca anahtar kelimelerinizi değil, içeriklerinizi de güncel tutmanız gerekli. Bu şekilde, sürekli kendini yenileyebilen bir trafiği sağlayabilirsiniz.

Bu ipuçlarından faydalanarak, doğru anahtar kelimeleri seçebilir; artırdığınız kaliteli trafik sayesinde affiliate yayınlarınızdan daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Eğer siz de oluşturduğunuz içerikler ve gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarının karşılığını almanızı sağlayacak affiliate gelirlerinizi artırmak istiyorsanız geç kalmadan ReklamAction ile tanışın. Gelin yayıncı hesabınızı hemen oluşturun ve güvenilir satış ortaklıklarıyla kazanmaya şimdiden başlayın.

 

 

Bir Cevap Yazın