Dikkat süresini önemseyin, yayınlarınızdan daha çok kazanın

Yazar: | 02 Haziran 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

dikkat-suresiHer türlü bilgiye erişmenin kolaylaştığı günümüz teknolojisi ile, pazarlama çalışmalarında başarıya ulaşmak için hedef kitlenin dikkatini ve ilgisini kazanmak büyük önem taşıyor. Farklı kaynaklardan büyük bir haber ve reklam bombardımanına maruz kalan kullanıcıları web sitenize yönlendirmek ya da site ziyaret sürelerinizi ve kampanyalarınızın tıklanma oranını artırmak, her saniyeyi dikkatle yönetmek sayesinde mümkün.

Bir psikoloji terimi olan dikkat süresini (attention span), kullanıcıların internette herhangi bir veriye odaklanma süresi olarak tanımlayabiliriz. Bu süre, dış uyaranların artışıyla birlikte her geçen gün biraz daha kısalıyor. Araştırmalar ziyaretçilerin, bir web sitesinin yüklenmesini ortalama 8 saniyeden fazla beklemek istemediğinin altını çiziyor. İnternette “8 saniye kuralı” olarak ifade edilen bu süre, kimilerine göre haber akışının kesintisiz olduğu sosyal ağlarda çok daha kısa.

İşte kullanıcıların dikkatini yöneterek kampanya performansınızı geliştirmek için önemli ipuçları…

İlk izlenim önemlidir

Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettikleri ilk birkaç saniye içerisinde ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir içerikle karşılaştıklarında, siteyi incelemeye devam etmeyi tercih edebiliyor. Bu nedenle ilginç bir video veya ilgi çekici bir başlık, ziyaretçilerin sitenizde geçirecekleri süreyi artırmanın bir yolu olabilir. Bir yayıncı olarak call to action’ları (satışa yönlendirici nitelikte içerikler) zıt renklerin akıllıca kullanımıyla öne çıkarmak da, kullanıcı dikkatini satışa dönüştürmede işinize yarayabilir.

Her şeyi aynı anda anlatmaya çalışmayın

Web sitesine giriş yapıldığı anda her türlü bilginin önüne yığılması, kullanıcıyı itebilir. Özellikle ana sayfanız ve açılış sayfalarınızı olabildiğince sade tutmak, bu anlamda etkili bir strateji. İlk anda görüntülenmesinin çok da önemli olmadığını düşündüğünüz bilgileri belirleyin: Açılır pencereler ve uzun içerikler yerine Twitter, Flickr, LinkedIn ve Facebook gibi sosyal mecralarda kullandığınız tarzda kısa yazılı içerikler ve ilgi çekici görseller, bu anlamda çok daha etkili olabilir .

Web siteniz hızlı olmalı

8 saniye kuralını hatırlayın: İçeriğe odaklanmış olan kullanıcının herhangi bir ayrıntıyı öğrenebilmek için sayfanın yüklenmesini beklemek zorunda kalması, onun web sitenizden ayrılmasıyla sonuçlanabilir. Amazon.com’un yaptığı açıklamaya göre, web sitelerindeki 100 milisaniyelik hız farkı, gelirlerinde yüzde 1’lik bir artış olmasını sağlamıştır. Bu nedenle web sitenizin mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz çalıştığına dikkat etmek; testleri farklı cihazlar ve bağlantı hızlarında tekrarlamak gerekebilir.

Her içeriğin okunmadığını unutmayın

Araştırmalara göre çoğu kullanıcı, bir web sitesine ilk girdiğinde ayrıntıları okumak yerine öncelikle sayfalara göz gezdiriyor. Testler, internet kullanıcıların bir sayfaya ilk bakışlarının F harfine benzer bir düzlemde gerçekleştiğini belirtiyor. Bu sebeple yazıların ilk paragrafları ve bu satırlarda paylaşılan görsellerin güçlü kullanımıyla, kullanıcının ihtiyacına cevap oluşturmak ve onu satışa yönlendirmek mümkün olabilir.

Zengin bir kullanıcı deneyimi sunarak ziyaretçilerinizin ihtiyacına yanıt vermek ve satışlarınızı artırmak için kendinizi şu sorularla değerlendirebilirsiniz;

  • Birden fazla call to action butonuyla ve sayfaya orantılı bir şekilde yayılmış farklı tekliflerle müşteriyi satışa yönlendirebiliyor muyum?
  • Sayfamdaki içeriği ve tasarımı düzenli olarak revize ederek farklılık yaratabiliyor muyum?
  • Kullanıcının web sitemden ürün satın alabilmesi için çok fazla aşamadan geçmesi gerekiyor mu?

Performans yayıncılıkta kullanıcıların ilgisini uyanık tutmak ve onu doğru şekilde yönetmek büyük önem taşıyor. Strateji aşamasında internet kullanıcılarının dikkat süresini göz önünde bulundurarak ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek türde içeriklere daha fazla yer vererek kampanya gelirlerinizi artırmanız mümkün. ReklamAction, hedef kitlenize ve yayınlarınıza uygun kampanyalar bulmanızda size yardımcı olabilir. ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturarak sitenizi geliştirin ve daha çok kullanıcıya ulaşarak kazancınızı artırın.

Bir Cevap Yazın