Daha hedefli gönderimler için e-posta listelerinizi düzenleyebileceğiniz 4 segment

Yazar: | 26 Kasım 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Daha hedefli gönderimler için e-posta listelerinizi düzenleyebileceğiniz 4 kategori başlığıE-postalar, geleneksel pazarlama araçlarına kıyasla daha düşük maliyetli olmaları ve kişilere doğrudan ulaştırılabilen, daha kişisel mecralar olmaları sebebiyle, pazarlama aktivitelerinde sıklıkla kullanılıyor. E-postalar ve e-bültenler ayrıca, var olan kullanıcıların yanında, potansiyel kullanıcılara ulaşmak için de tercih ediliyor.

E-posta listeleri yayıncılar için e-postalar ve e-bültenler yoluyla başarılı bir izinli pazarlama aktivitesi gerçekleştirmenin önemli bir ilk adımı olabilir. Bu, aynı zamanda muhtemel bir otomasyon sürecine geçişin de ön hazırlığı niteliğinde. Performans pazarlamada e-posta içeriğinin daha çok okunmasını ve tıklanmasını isteyen her yayıncının, kendine ait e-posta listelerini kategorilere ayırması, işleri kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

İşte bir yayıncı olarak e-posta listelerinizi düzenleyebileceğiniz 4 kategori başlığı…

1- Yaş grubu

Kullanıcıları yaş gruplarına göre sınıflandırmak, daha hedefli e-postalar gönderebilmek için öncelikli bir ayrım. Genç kitleyi ilgilendiren bir içerik, yaşlı kullanıcılar tarafından ilgi görmeyebilir veya bunun tam tersi söz konusu olabilir. E-postalarda başlıkları ve hitap şeklini de yaş grubuna göre seçmek önem taşır: Örneğin 65 yaşındaki bir kullanıcının “hey arkadaş!” şeklinde bir hitaptan hoşlanmayabileceğini tahmin etmek zor değil.

2- Coğrafi veriler

E-posta listelerinizde farklı coğrafyalardan pek çok kullanıcı olabilir. E-posta listelerini coğrafi verilere göre sınıflandırmak, kullanıcılara yaşadıkları bölge hakkında, onların ilgisini çekebilecek e-posta içerikleri sunmayı mümkün kılar. Coğrafi veriler aynı zamanda, saat farklarını dikkate alarak daha doğru zamanlarda e-posta gönderimi yapmanıza da yardımcı olabilir.

3- Cinsiyet

Bazen bir e-posta, içeriği itibariyle yalnızca kadınlara ya da erkeklere hitap edebilir. E-posta listelerini cinsiyete göre ayırmak bu gibi durumlarda, uygun içeriği ilgili kullanıcılara ulaştırmak açısından önemli. Marketing Sherpa’nın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar, erkeklere oranla daha fazla e-posta açma oranına sahip. Bu bilgi doğrultusunda, içeriği uygun izinli e-posta kampanyalarında, listenizdeki kadın kullanıcılara ağırlık vermeyi düşünebilirsiniz.

4- Konu / ilgi alanı

Bazı konular, kimi kullanıcı topluluklarından daha fazla ilgi görür. Bunları sınıflandırırken, geçmiş gönderimlerinizi değerlendirmeniz ve varsa, yöneticisi olduğunuz sosyal medya topluluklarındaki kullanıcı aktiviteleriyle çapraz analizini yapmanız gerekebilir. Kullanıcıların beğeni, yorum ve paylaşımları e-posta listelerini konu ve ilgi alanlarına göre kategorilendirirken işinize yarayabilir. Örneğin; affiliate pazarlama konularını yakından takip ettiğini bildiğiniz kullanıcılara, pazarlama trendleri konularında e-posta gönderimi yaparken öncelik verebilirsiniz. E-posta listelerinizi kategorilendirmek, daha hedefli e-postalar göndermenize; sonuç olarak daha yüksek okunma ve tıklanma oranlarına ulaşarak kampanya gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

İzinli gönderimler, performans yayıncılığın olmazsa olmazlarından. E-posta listeleri oluşturmak ve bu listeleri kategorilendirmek, daha etkili bir kampanya yönetim süreci için önem taşıyor. E-posta pazarlaması çalışmalarınızda en doğru stratejileri geliştirerek gelirlerinizi artırmak için ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturun. Çok sayıda cazip kampanya, ReklamAction’da sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın