Daha fazla kazanmak için daha fazla trafik elde etmek şart mı?

Yazar: | 04 Eylül 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Daha fazla kazanmak için daha fazla trafik elde etmek şart mı?Affiliate pazarlamanın gün geçtikçe büyüyen bir mecra olması nedeniyle, ekosisteme her gün yeni bir yayıncı katılıyor. Bu durum yayıncılar için zorlu bir rekabet ortamı oluşturuyor. Yayıncıların daha fazla affiliate kampanyada yer alarak gelirlerini artırması ve sektörde kalıcı bir yer edinmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var.

Bu anlamda performans yayıncılığında başarı birçok farklı etkene bağlı olsa da yayıncıların çoğunluğu daha fazla kazanmanın tek yolunun daha fazla trafik elde etmekten geçtiğine inanıyor. Oysaki site ya da blog trafiğini artırmadan da daha fazla kazanmak ve başarılı olmak mümkün. Nasıl mı? Gelin birlikte inceleyelim…

Kalıcı trafik için ilk şart; güven

Zaman zaman ikinci plana atılsa da tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi affiliate yayıncılıkta da kalıcı başarının sırrını güven oluşturuyor. Çünkü online kullanıcıların karşısına hemen her sitede çıkan farklı reklam ve pazarlama faaliyetlerinin hepsi “bu ürünü satın al” mesajı veriyor. Bu da satış odaklı çalışmaların zamanla kullanıcılarda güvensizlik oluşturmasına neden oluyor.

Bu noktada fark yaratmak için satış odalı içerikler yerine okuyucuya güven veren bir ifadeyle neden bu ürünü ya da hizmeti satın almaları gerektiğini anlatabilirsiniz. İçerikleriniz yoluyla zaman içerisinde oluşturduğunuz bu güven sizi bahsettiğiniz konular hakkında uzman olarak bilinmenizi sağlayabilir. İşte bu aşamadan sonra site trafiğinizi artırmanıza gerek olmadan kalıcı trafik elde etmiş ve sürekli yüksek dönüşüm oranına sahip içeriklerinizin olduğunu göreceksiniz.

Kaliteli içerik

Daha fazla trafiğe ihtiyaç duymadan kazanmaya devam etmek için, güven oluşturmayla birlikte düşünebileceğimiz ve asla unutulmaması gereken bir diğer ayrıntı da kaliteli içerik.  Kaliteli içerik, okuyucuları sadık ziyaretçilere dönüştürebilecek en önemli güç.

Sadece blog ya da web sitesinde yayınlanacak içerikler için değil sosyal medya ve diğer dijital kanallar için de özgün içerikler oluşturmak, kopya içeriklerden uzak durmak ve okuyucuya fayda sağlamaya odaklanmak bu konuda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Okuyucuyla empati kurmak

Bir affiliate yayıncı olarak komisyonunuzu reklamverenden aldığınız için kendinizi firmaların tarafında olmak zorunda hissedebilirsiniz. Ancak sektörde kalıcı olmak ve iyi bir yayıncı olarak bilinmek istiyorsanız okuyucularınızla empati kurmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Her ne kadar komisyonunuz reklamveren tarafından ödense de o komisyonu artırmak için okuyucularla aranızda kuracağınız bağ önem taşıyor. Bu nedenle hedef kitlenizin ne tarz içeriklerden hoşlandığını bilmeniz, objektif olarak onların ihtiyaçlarına çözüm sunduğunuzu hissettirmeniz son derece önemli.

Farklı dijital mecralar

Daha fazla ihtiyaç duymadan kalıcı ve yüksek gelir elde etmek istiyorsanız sadece site ya da blog’unuza değil sizi daha geniş bir kitleye ulaştıracak mecralara da önem vermeniz gerekiyor.

Sosyal medya platformları, e-posta pazarlaması, forumlar… Tüm bu mecralarda ve daha fazlasında yer alarak ve elbette bu platformlara yönelik özel içerikler üreterek bir topluluk stratejisi oluşturabilirsiniz. Elbette bu çalışmalar öncelikle sitenize daha fazla trafik kazandıracak ancak bir kez oluşturduğunuz online topluluğa yönelik çalışmalarınızı devam ettirdiğiniz sürece yeni trafiğe gerek duymadan sadık bir ziyaretçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

Paylaştığımız bu ipuçlarını değerlendirerek yeni trafik kazanmak için uğraşmaya gerek duymadan, dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. Eğer siz de affiliate yayıncı olarak ihtiyaçlarınızın önemsendiği bir affiliate ağında yer almak istiyorsanız ReklamAction, tecrübeli kadrosuyla her zaman yanınızda. Siz de yayıncı hesabınızı hemen oluşturun, kazanmaya bugünden başlayın…

 

Bir Cevap Yazın