Daha başarılı bir blog oluşturmanın 5 yolu

Yazar: | 26 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Daha başarılı bir blog oluşturmanın 5 yoluAffiliate pazarlama, reklamverenlere yayıncı siteler yoluyla daha geniş bir potansiyel müşteriye ulaşma fırsatı tanırken, yayıncılar da blog veya sitelerinde paylaştıkları içerikler yoluyla gelir elde edebiliyor. Ayrıca performans pazarlama sayesinde önemli markalarla iş ortaklığı yapma şansı yakalayan yayıncılar böylece sektördeki yerlerini sağlamlaştırabiliyor.

Bu anlamda başarılı bir affiliate yayıncı olabilmek için kaliteli içeriklerin yer aldığı bir blog sahibi olmak gerekiyor. Düzenli trafiği olan, uzun vadede bu trafiği korumayı ve artırmayı başaran yayıncılar affiliate gelirlerini artırabiliyor.

Peki başarılı bir blog için kaliteli içerik oluşturmak dışında başka hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor…

1. Hedef kitleyi tanımak

Blog’unuza daha fazla kaliteli trafik sağlayabilmek affiliate gelirlerinizi artırmak için son derece önemli. Peki bu trafiği kimler oluşturuyor?  Hedef kitleniz kim ve hangi tür içerikleri takip ediyor? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar hedef kitlenizi yakından tanımazı sağlayarak, onların blog’unuzu daha sık ziyaret etmesini ve blog’unuzda kaldıkları sürenin uzamasını kolaylaştırabilir.

Hedef kitlenizi yakından tanıyabilmeniz için başta blog analizleri olmak üzere sosyal medya etkileşimleri ve dönüşüm oranı gibi ayrıntıları incelemeniz faydalı olabilir. Tüm bu analizler çerçevesinde içerik stratejinizi hedef kitlenize hitap edecek şekilde yönlendirebilirsiniz.

2. Tasarımı gözden kaçırmayın

Blog’unuzu ilk kez ziyaret eden ya da sık sık içeriklerinizi gözden geçiren kullanıcılar için içeriklerin rahat okunduğu, göz yormayan, reklama boğulmamış bir sayfa tasarımı önem taşıyor. Bu tarz bir tasarım ziyaretçileri daha uzun süre blog’da vakit geçirmeye yönlendirebilir.

İçeriklerin dikkat dağıtacak kadar uzun olmaması ve ilgi çekici görsellerle desteklenmesi de aynı şekilde önem verilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

3. Motivasyon

Affiliate yayıncıların dönüşüm oranı anlamında başarılı bir blog oluşturması zaman alabilir. eğer sıfırdan bir blog oluşturmayı düşünüyorsanız, içeriklerinizin fark edilmesi ve SEO açısından değerli hale gelmesi ürettiğiniz içeriğe de bağlı olmakla birlikte 6 aylık bir süre alabilir. Bu süre içerisinde pes etmemek, motivasyonunuzu üst seviyede tutarak içerik üretmeye devam etmek önem taşıyor.

4. Sektörle bağınızı koparmayın

Affiliate yayıncılar için başarının en önemli sırlarından biri de sektörü ve diğer blog yayıncılarını yakından takip etmek. Bir anlamda rakiplerinizden haberdar olmanızı sağlayacak bu takip, hangi konuların daha çok etkileşim aldığını gözlemleyebilmeniz için de gerekli.

Blog’ları olduğu gibi yayıncıların sosyal medya paylaşımlarını incelemek de size bu mecralardan etkileşim sağlamanızı kolaylaştıracak ipuçları verebilir.

5.Topluluk yönetimini önemseyin

Yayıncı olarak çok kaliteli içerik üretiyor olsanız da, kullanıcı topluluklarına kendinizi duyurmadığınız sürece kampanya gelirlerinizi artırmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle yer almanız gereken tüm dijital mecralarda sizi takip eden, paylaşımlarınıza ilgi gösteren bir topluluk oluşturmanız kalıcı ve kaliteli trafik sağlayabilmeniz için son derece önemli. Bu nedenle başarılı blog oluşturmak için topluluk yönetimi konusunu da gözden kaçırmamanız gerekiyor.

Tüm bu önerilerden faydalanarak başarılı bir blog oluşturabilir, performans bazlı blog reklamcılığından elde ettiğiniz gelirleri artırabilirsiniz. Eğer siz de performans yayıncılığıyla ilgileniyorsanız ya da affiliate gelirlerinizi artırmayı hedefliyorsanız ReklamAction yayıncı hesabınız hemen oluşturabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın