Cost Per Action nedir ve CPA ile nasıl kazanılır?

Yazar: | 21 Kasım 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Cost Per Action nedir ve CPA ile nasıl kazanılır?Affiliate yayıncılığa ilişkin gelir modellerinden biri olan CPA (Cost Per Action) reklamverenlerin gerçekleştirilen eylem başına ödeme yaptıkları bir gelir modeli. Sistem, reklamverenlerin satışa dönüşen trafiği net olarak ölçümleyebilmelerini sağlıyor. Ücretlendirme sisteminin temelinde de önceden tanımlanan tüketici hareketleri baz alınıyor. Ayrıca bu yöntem satış dışında marka bilinirliğine yönelik hedefleri olan firmalar tarafından da tercih ediliyor.

Reklamverenler, yayınlanan her reklam üzerinden sitelerine gelen trafiğin kayıt olma, dosya indirme, ürün satın alma ve benzeri hareketlerine göre yayıncılara ödeme yapıyor. İşte CPA ile ilgili bilmeniz gerekenler…

CPA sisteminin temel taşları

CPA sisteminde performans yayıncılarının içerikleri yoluyla siteye gelen ziyaretçilere önerilerde bulunması ve bu önerileri takip eden kullanıcıların yönlendikleri noktalarda yaptıkları aksiyonlardan pay alması, ortaklığın temel amacı olarak tanımlanabilir.

Bir reklamverenden alınan tüm call to action’ları (CTA) CPA için kullanılabilir. Bu bağlantıları size ait sitenizde, sosyal mecralarda paylaşabilir ve daha sonra raporlamalar vasıtasıyla CPA payınızı daha önceden belirlenen rakamlar karşılığında elde etmeye başlayabilirsiniz. İçeriklerinize yer alan bağlantıları takip ederek ürün alan, üye olan ya da bir dosya indiren her kullanıcı, CPA sisteminde kazanç getiren bir müşteri olarak kabul edilebilir.

Örneğin; yeni kurgulanmış bir moda ve giyim satış sitesinin banner’ları sitenizde yer alıyorsa, bu banner’a tıklayarak siteyi ziyaret edenlerle, o siteye üye olanlar ve ürün alanlar size farklı oranlarda komisyonlar kazandırabilirler. Buna kazanç paylaşımı adı da veriliyor.

CPA en iyi yöntem mi?

Popüler ve trafiği fazla olan web siteleri için CPA her zaman kolay ve hızlı kar getiren bir yöntem olarak bilinir. Örneğin bir mobil telefon teknolojileri blog’unuz olduğunu var sayalım. Zengin ve kaliteli içerikler yoluyla sitenize sağladığınız trafik içeriklerinizdeki yönlendirmeler vasıtasıyla reklamverenlerin sitesine ulaşır ve burada önceden belirlenmiş olan hedefi gerçekleştirir. Böylece hem reklamveren hem de yayıncı kazanmış olur.

Trafiği yüksek, takip oranı artan web siteleri CPA ağları tarafından kolayca kabul görür. Bunun için web sitesinin belli bir potansiyeli olması gerekir. Yöntemin yayıncıya kazanç sağlaması için web sitesi kalitesi ve sitenin bilinirliği önem taşıyor.

Eğer bu özelliklere sahip bir siteye ya da blog’a sahipseniz, oluşturduğunuz içeriklerle online reklam geliri elde etmek için Türkiye’nin performans pazarlama ağı ReklamAction ile tanışabilirsiniz. Güvenilir satış ortaklıkları için ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturun.

Bir Cevap Yazın