Call to action kullanırken dikkat edilmesi gereken 4 önemli nokta

Yazar: | 30 Ekim 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Call to action kullanırken dikkat edilmesi gereken 4 önemli noktaAffiliate yayıncıların kullanıcıları hedeflenen eyleme yönlendirmek için içeriklerinde yer verdikleri yazılı, sözlü veya görsel bağlantılar call to action (CTA) olarak adlandırılıyor. CTA’ların okuyucuları harekete geçirmek için üstlendikleri bu rol onları yayıncı ile okuyucu arasındaki önemli bir köprü haline getiriyor.

Affiliate yayıncılıkta dönüşüm oranını yükseltmek için başarılı CTA kullanımı önem taşıyor. Ancak CTA’ların başarısını artırmak için doğru içerik, tasarım konularına dikkat etmek ve farklı CTA’ları deneyerek hangisinin daha etkili olduğunu belirlemek gerekiyor. Peki CTA kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

1. Açık ve anlaşılır olmak

CTA’nın içeriğinizin en anlaşılır ve net ifadeye sahip bölümü olması gerektiğini unutmayın. Çünkü amacınız okuyucuyu hareket geçirmek. Bu nedenle karmaşık ifadeler, ve net bir yönlendirme içermeyen cümlelerin bu bölümde yer almaması gerekiyor.

Ayrıca kullandığınız semboller de son derece önemli. CTA yoluyla okuyucuya iletilecek  mesajın, tanıttığınız ürün veya hizmetten elde edilecek faydanın açık bir şekilde vurgulanması için noktalama işaretlerinden ve CTA tasarımının izin verdiği sembollerden faydalanabilirsiniz.

CTA oluştururken konu ne kadar teknik olursa olsun sektörel terimler kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Örneğin “Aşağıdaki link’ine tıklayarak download işlemini başlatın ” gibi karmaşık bir ifade yerine “ücretsiz e-kitabınızı hemen indirin” gibi net bir ifade okuyucuyu daha kolay şekilde hedeflenen eylemi gerçekleştirmeye yönlendirebilir.

2. Doğru yerde ve sayıda CTA kullanımı

İçeriğinizin uygun bölümlerinde, metin ya da butondan oluşan CTA’larınızı tekrar etmeniz dönüşüm oranınızı artırmak için dikkat etmeniz gerekenlerin ilk sırasında yer alıyor.

CTA’ların fark edilir olmasını sağlamak bu anlamda uygulamanız gereken bir strateji. Eğer uzun bir içeriğiniz varsa CTA’larınızın gözden kaçabileceğini unutmadan içeriğin birkaç önemli yerinde fark edilir CTA’lara yer vermeniz işinize yarayabilir. Ancak bu sayıyı makul bir sayıda tutmaya ve yazıyı reklam odaklı bir içeriğe dönüştürmemeye dikkat etmek gerekiyor.

3. CTA butonu tasarımı

CTA’ların farkındalığını artırmak için sadece metinden oluşan CTA’lar yerine buton şeklindeki tasarımlar da tercih edilebilir. Bu anlamda içeriğin bütünlüğünü bozmayacak yerlerde bu türdeki tasarımları kullanmak içeriğinizin dönüşüm oranını önemli ölçüde artırabilir.

4. Sınırlama ifadesi kullanmak

CTA’ların etkinliğini artırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri de kullandığınız ifadenin sınırlama belirtmesi. Örneğin kısa süreli kampanya, kampanyanın sona erdiği tarih ya da sınırlı sayıda ürün stoğu bilgisi vermek CTA’larınızın etkinliğini artırabilir.

Özellikle yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının ilk araştırmalarında ürün satın almayı gerçekleştirme oranlarının düşük olması bu konuda göz önüne alınması gereken bir ayrıntı. Kullanıcılar bir sitede karşılaştıkları ürünü çoğunlukla siteyi ikinci ziyaretlerinde ve sonrasında satın alma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle sınırlama ifadesi kullandığınız bir CTA kullanıcıların ikna olmasını kolaylaştırarak, satın alma karar sürecini hızlandırabilir.

Affiliate yayıncılar için en önemli hedeflerden biri dönüşüm oranını artırmak. Bu anlamda içeriklerde yer alan call to action’lar da bu hedefin gerçekleşmesini sağlayan önemli bir araç. Siz de bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanarak daha etkin CTA’lar oluşturabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. Gelirlerinizi artırmak için unutmamanız gereken bir konu da doğru affiliate ağında yer almak. Eğer siz de daha fazla reklamverene ulaşmak ve  yayınlarınızdan daha fazla kazanç elde etmek istiyorsanız hemen ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun.

Bir Cevap Yazın