Bir Affiliate Yayıncısının Platformunda Mutlaka Olması Gereken Sayfalar

Yazar: | 19 Nisan 2018
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA-170418-affiliate-sayfalar-300Affiliate yayıncılarının online ziyaretçileri ile aralarında güven bağı kurabilmeleri, kampanya başarısını etkilediği için bu anlamda atılabilecek her adım oldukça kritik bir öneme sahip. Dolayısıyla yayıncıların sahip olduğu online platformların da kullanıcıların beklentilerine karşılık verecek yapıya sahip olması gerekiyor. Bu doğrultuda, kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği her tür bileşenin affiliate yayıncısının blog’unda, uygulamasında ya da web sitesinde yer aldığından emin olmakta fayda var.

Online ziyaretçilerin yayıncı hakkında bilgi sahibi olmalarını, içeriklerle ilgilenmelerini, web deneyimlerini iyileştirmeyi mümkün kılan her bir bileşen, affiliate yayıncısının gözden kaçırmaması gereken noktaları oluşturuyor. Mecra üzerinde sayfalarla birbirlerinden ayrılabilen bu bileşenler, yayıncıların kişisel dokunuşları ile geliştirildiğinde ise kullanıcılarla olan etkileşimi artırmayı dahi garantileyebiliyor. Peki başarılı bir affiliate yayıncısına online platformunda hangi sayfalara öncelikli olarak yer vermeli?

Tam Donanımlı İletişim Sayfası

İletişim bilgilerinin yer aldığı sayfa, ziyaretçilerin yayıncıya erişebileceği tüm yolları içermeli. Kimi yayıncılar; ad-soyad, e-posta adresi, telefon ve mesaj gibi bölümlerin bulunduğu iletişim formları yerleştirerek bir iletişim sayfası kurgulama yoluna gidebiliyorlar. Fakat bu tür bir iletişim yöntemi seçildiğinde, mesajını bırakan ziyaretçiye olabildiğinde kısa sürede dönüş yapmak gerekiyor. Aksi takdirde iletişim kurmak isteyen kullanıcının ilgisi kaybedilebiliyor ve bu da ziyaretçi kayıplarına dahi yol açabiliyor.

Öte yandan affiliate yayıncısına daha direkt yollarla ulaşmayı mümkün kılan bilgilere yer verildiğinde, çok daha işlevsel bir iletişim sayfasına sahip olmak söz konusu olabiliyor. Üstelik yayıncıya ait telefon numarası, e-posta adresi, sosyal medya kullanıcı hesapları gibi kişisel iletişim bilgilerinin bulunduğu sayfalar, platformun itibarına da hizmet ettiğinden affiliate kampanyalarının dönüşüm oranlarını artırmaya da katkıda bulunabilir.

Açıklayıcı Bir Hakkında Sayfası

Platforma giren ziyaretçilerin yayıncı ile ilgili bir izlenim edinebilecekleri, çalışmaları hakkında bilgi sahibi olabilecekler bir “hakkında” sayfası, affiliate kampanyalarının yanı sıra platformun bilinirliğini artırmada da etkili olacaktır. Çünkü yayıncının alanındaki uzmanlığına güvenen ziyaretçiler, sosyal çevreleri ile de platformu paylaşmayı tercih edeceklerdir. Bu da hiç şüphesiz ki daha fazla trafik ve dolayısıyla daha fazla dönüşüm anlamına geliyor.

Açıklayıcı ve etkileyici bir hakkında sayfasına sahip olmak için ise yayıncıya ve ekibine ait yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf ve platformun odaklandığı konseptle ilgili yayıncının özgeçmişi yeterli olacaktır. Ancak bu noktada, özgeçmişin bütün hayat hikayesini kapsamaması gerektiği, yalnızca ziyaretçilerin bilmek isteyebileceği kadar bilgiye yer vermenin yeterli olacağı da unutulmamalı.

Etkileyici Bir Açılış Sayfası

Yayıncılar için gerek affiliate kampanyasına konu olan ürün ya da hizmetlerin tanıtım çalışmaları açısından gerekse de ziyaretçilerin platforma girdiklerinde pozitif bir ilk izlenim edinmeleri açısından etkileyici bir açılış sayfasına sahip olmak oldukça önemli. Varış sayfası olarak da adlandırılan bu sayfalar, online kullanıcıların platformu ziyaret ettikleri zaman onları bir aksiyona yönlendirmede son derece etkili bir role sahipler.

Buradan yola çıkıldığında, kullanıcıların zihninde hem kalıcı hem de olumlu bir etki bırakabilmek adına açılış sayfası oluştururken özenli olmakta büyük yarar var. Örneğin, bu sayfada kaliteli fotoğraf, video ve infografik gibi görsel ögelerin yer alması kullanıcıları etki altına almayı kolaylaştıracaktır. Diğer yandan hem metin hem de görsel bazlı içeriklerin yoğun kullanılmadığından ve sayfayı sıkıştırmadığından emin olunmalı.

Bunlara ek olarak, açılış sayfasında kullanıcıları ürün satın alma, bir içeriği okuma ya da platformdaki diğer sekmeleri ziyaret etme gibi belli bir davranışı gerçekleştirmeye teşvik edecek call to action’lar kullanmak da açılış sayfasının amacına ulaşmasında etkili olacaktır.

Eğer siz de online platformunuz üzerinden affiliate pazarlama yoluyla gelir sağlamak istiyorsanız hemen ReklamStore hesabınızı oluşturabilir ve ReklamStore’un affiliate servisinden faydalanmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın