Başarıyı ilk kampanyada yakalamak isteyen affiliate yayıncılara tavsiyeler

Yazar: | 12 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Başarıyı ilk kampanyada yakalamak isteyen affiliate yayıncılara tavsiyelerİnternetin kullanıcılar için sadece bilgi kaynağı ve iletişim kanalı olmaktan çok daha fazlası haline geldiği bir dönemde yaşıyoruz. Pek çok kişi için internet artık önemli bir gelir kaynağı. Bu anlamda affiliate yayıncılık da sektörde öne çıkan iş alanları arasında çoktan yerini aldı.

Affiliate yayıncılar internete bağlı olabilecekleri her yerde herhangi bir ofise ihtiyaç duymadan, çalışabiliyor. Bunun sadece bir affiliate ağına katılmaları ve hiçbir ücret ödemeden içerik paylaşmaları yeterli olabiliyor.

Peki ilk affiliate kampanyasına hazırlanan, yani sektöre yeni adım atmış tecrübesiz yayıncıların ilk kampanyada başarılı olması için nelere dikkat etmesi gerekiyor? ReklamAction olarak yayıncılara bu önemli aşamada yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı öneriler hazırladık…

Doğru ürünü belirlemek

olarak ilk affiliate kampanyanızda mutlaka dikkat etmeniz gereken noktaların başında doğru ürün seçimi geliyor. İçerik yoluyla tanıtımını yapacağınız ürünü seçerken öncelikle o ürünün blog ya da web sitenizin içeriğiyle uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru ürün seçerek başarılı olacağınız bir kampanya sonrasında tercih edeceğiniz ürünleri çeşitlendirebilir, hedef kitlenize uygun farklı ürün ya da hizmetlere ilişkin içerikler oluşturabilirsiniz.

Affiliate yayıncılar zaman zaman sadece tek bir sektörle ilgili ürün tanıtımı yapmayı da tercih edebilirler. Bu durum kimi zaman başarı getirebilir. Ancak, farklı sektörlerden birbirini tamamlayan ürünlerin tanıtımını yapmanız, daha fazla kaliteli trafik elde etmek ve dönüşüm oranınızı artırarak affiliate yayıncılıktan daha çok kazanmak için faydalı olabilir. Örneğin spor aletlerine ilişkin bir siteniz varsa spor kıyafetlerine ilişkin tanıtımlar yapmak da faydalı olabilir.

Hedef kitleye ulaşmak

İlk kampanyanızdaki başarınızı öncelikle site ya da blog’unuza gelen trafikle değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ancak tanıttığınız ürünle ilgisi olmayan bir trafik ne kadar yüksek olursa olsun kazanç anlamında işinize yaramayacaktır. Bu nedenle ürün seçiminden sonra dikkat etmeniz gereken konu doğru hedef kitleye ulaşmak olabilir.

Kampanya çalışmanızı gerçekleştirirken ürünün hedef kitlesini belrilemek ve bu kitleye hangi kanallardan ulaşabileceğinizi düşünmek faydalı olabilir. Bu çalışmalar aynı zamanda uzun vadeli kalıcı trafik elde etmek için de işinize yarayabilir.Hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için doğru sosyal medya platformlarında, forumlarda yer almakta, ve hazırladığınız içeriklerde site veya blog’unuzun linkinlerine yer vermekte fayda var.

Ürün hakkında bilgi sahibi olmak

İlk kampanyanız sırasında tüm bunları düşünürken asıl önemli olan ayrıntıyı gözden kaçırıyor olabilirsiniz. İçeriğinizde yer alan ürünü çok iyi tanıdığınızı düşündüğünüz ve bu nedenle tanıtım stratejinizde bir değişikliğe gerek duymadığınız için eksik bilgiyle içerik oluşturabilirsiniz. Ancak firmaların ürünlerinde sık sık yenilikler yaptığını; ürünlerine ekstra özellikler eklediğini unutmayın. Birçok firma bu tarz güncellemeler hakkında yayıncılara ayrıntılı bilgi verir. Ancak yine de bir yayıncı olarak birlikte çalıştığınız firmayı ve ürünü yakından takip etmezseniz bu yeniliklerden haberdar olmayabilirsiniz. Bu nedenle hazırladığınız içerik güncel olmadığı için okuyuyucular tarafından güvensiz bulunabilir. Bu nedenle tanıtımını yaptığınız ürün hakkında içerik hazırlamadan önce ayrıntılı bilgi edinmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Pes etmemek

İlk affiliate kampanyanız size beklediğiniz büyük kazançları sağlamayabilir. Ancak bu işe yeni başladığınızı ve adım adım ilerleyerek yükseleceğiniz unutmamakta fayda var. Bu nedenle kazanmaya başlamak için sabırlı olmanız ve öncelikle site trafiğinizi artırmak, kaliteli içerikler oluşturmak,etkileşim sağlamak gibi hedeflere yönelmeniz gerekiyor.

Birçok başarılı yayıncı için dahi içeriklerinin ziyaretçiler tarafından ilgi görmeye başlaması uzun zaman alabiliyor. Bunu unutmadan öncelikli hedeflerinize odaklanarak, sabırla çalışmalarınıza devam etmeniz son derece önemli.

Performans yayıncılığına yeni başlayanlar için işe yarayabilecek bu ipuçlarından yola çıkarak siz de sektöre başarılı bir girişi yapabilirsiniz. Ancak ne aşamada olursanız olun kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. ReklamAction tüm bu konularda her zaman yanınızda. Eğer sizin de hedefiniz affiliate yayıncılıkla gelir elde etmekse ReklamAction yayıncı ağına katılın ve kazanmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın