Alan Adı Uzantıları SEO Açısından Nasıl Bir Önem Taşıyor?

Yazar: | 14 Temmuz 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Alan Adı Uzantıları SEO Açısından Nasıl Bir Önem Taşıyor?Affiliate yayıncılarının gelirlerini artırabilmesinde SEO, yani arama motoru optimizasyonu büyük önem taşıyor. Yayıncılar için arama motoru optimizasyonu ile internet kullanıcılarının arama motorlarında yaptıkları aramalarda sitelerinin üst sıralarda yer alarak ön plana çıkmalarını sağlamak mümkün olabiliyor. SEO çalışmaları, internette var olmayı ve bulunabilirliği kolaylaştırdığı gibi kullanıcıların da ihtiyaç duydukları bilgiye kolay bir şekilde erişebilmelerini sağlıyor.

SEO çalışmalarının başarısını etkileyen pek çok farklı kriterden bahsetmek mümkün. SEO çalışmalarını güçlendirecek bir alan adına sahip olmak da hedeflenen noktaya gelebilmek açısından önemli bir role sahip. İnternet sitesinin konusu ile ilgili bir alana adına sahip olmak, güven duygusu yarattığı gibi jenerik ve akılda kalıcı bir web sitesine sahip olunmasına da katkıda bulunuyor.

Alan adları ile birlikte alan adı uzantıları da SEO açısından göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Alan adı uzantıları, ya da popüler İngilizce karşılığıyla domain extensions web sitesinin alanı ile ne kadar uyumlu olursa o kadar iyi.

Peki affiliate yayıncıları için alan adı uzantıları SEO açısından ne kadar ve nasıl etkili? İşte doğru alan adı uzantısı seçimiyle ilgili bilmeniz gerekenler…

Erişim

Kaliteli içeriğe sahip bir web sitesinin SEO etkinliğini artırabilmek için doğru uzantıya karar vermek gerekiyor. Tabi ki bu kararı verirken hedef kitlenin özelliklerini göz önünde bulundurmak önemli. Örneğin uluslararası hizmet veren bir platforma sahipseniz .com gibi küresel çapta kullanımı yaygın olan uzantıları kullanarak daha yüksek erişim sağlayabilirsiniz. Eğer yalnızca Türkiye’de bulunan kullanıcılara hitap edecekseniz .com.tr şeklinde uzantısı bulunan bir alan adı almanızda yarar var. Hatta Ocak 2016 itibarıyla kullanıma sunulan İstanbul odaklı .ist ve .istanbul uzantıları da yalnızca İstanbul çapında yaygınlaşmayı düşünen affiliate yayıncıları için iyi bir seçenek olabilir.

.com, .com.tr, .net gibi yaygın olarak kullanılan ve kullanıcılar tarafından da bilinen uzantılar, en basit tabirle alışkanlık yarattığı için diğer uzantılardan çok daha kullanışlı olabiliyor. Yaygın uzantılar yerine eşine az rastlanan uzantıları alan adı ile birlikte kullanmak ise erişim açısından anlamlı olmadığı gibi SEO çalışmalarının da zayıf kalmasına yol açabiliyor.

Görünürlük

Akılda kalıcı bir alan adı ve uzantısına sahip olan affiliate yayıncıları, bu özelliğe sahip olmayan rakiplerinden birkaç adım öne geçebiliyor. Örneğin, .tk gibi az bilinen veya bilinmeyen alan adı uzantılarının kullanıcıların hafızasında uzun vadede yer etmeleri pek kolay değil. Diyelim ki “elbise.tk” adında bir alan adı ve uzantısı sahibisiniz. Kullanıcıların aklına ilk olarak .com ya da .com.tr gibi uzantılar geleceği için alan adınız her ne kadar akılda yer eden türde de olsa “elbise.com.tr” şeklinde aratılmanızı büyük olasılıkla engelleyemeyeceksiniz. Hatta bu yüzden potansiyel ziyaretçinizi rakibinize kaptıracaksınız. Fakat .com.tr uzantılı adres sizin ise trafik oranınız yüksek olacağı için arama motorlarındaki görünürlüğünüzün de artışını garantileyebilirsiniz.

Prestij

Kullanım oranı yüksek olan alan adı uzantılarının ücretleri düşük olanlara kıyasla daha yüksek olabiliyor. Bunun en önemli gerekçelerinden biri de uygunsuz içeriklere sahip platformların kamuoyu tarafından sıklıkla kullanılan uzantıları satın alabilmesinin önüne geçmek. Dolayısıyla .com veya .com.tr türevi bir uzantıya sahip olan mecraların güvenilir bir içeriğe sahip olduğu izlenimi yarattığını da söyleyebiliriz. Arama motorları da güvenilir ve kaliteli olduğu algısı yaratan bu platformların arama sonuçlarında ön planda yer alabilmesini kolaylaştırıyor.

Seçeceğiniz alan adı ve uzantısı ulaşılabilirlik açısından büyük bir etkiye sahip. Ulaşılabilir bir platform haline gelmeniz ise affiliate gelirlerinizin artmasında rol oynayabilir. Ancak minimum risk ile maksimum kazanç sağlamak için güvenilir bir affiliate ağı ile çalışmanızda fayda var. Hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun ve affiliate gelirlerinizin hızla artış gösterdiğine tanık olun.

Bir Cevap Yazın