Affiliate yayıncılıkta başarısızlığın 5 nedeni

Yazar: | 14 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılıkta başarısızlığın 5 nedeniGelişen teknoloji her ai affiliate yayıncılıkta da yoğun bir rekabet ortamı oluşturuyor. Sektördeki rekabete ayak uydurabilen yayıncılar kazançlarını artırırken, gelişmeleri takip edemeyenler hedeflerini yakalamakta zorlanabiliyor. Özellikle affiliate yayıncılığa yeni adım atmış olanlar, gözden kaçırdıkları bazı önemli ayrıntılar ve fark etmeden yaptıkları hatalar nedeniyle sektörün sunduğu potansiyeli değerlendiremiyorlar.

Affiliate pazarlamada “süper affiliate” olarak da adlandırılan yayıncılarla başarısız olanları birbirinden ayıran  en önemli fark da süper affiliate’lerin pek çok yayıncının düştüğü bu hatalara düşmemeleri. Peki nedir bu hatalar? ReklamAction olarak performans yayıncılarını hatalardan uzak tutarak, onları başarıya götürecek bazı ipuçları hazırladık… İşte affiliate yayıncılıkta başarılı olabilmek için kaçınmanız gereken yanlışlar…

1. Hatalı kampanya seçimi

Affiliate yayıncıların başarılı olmak adına en sık düştüğü hataların başında yayınlarına uygun olmayan kampanyalar seçmek geliyor. Eğer yayınlarınıza ve hedef kitlenize uygun olmayan kampanyalar seçerseniz, gelir oranları yüksek olsa dahi bu kampanyalardan yüksek dönüşüm oranı elde edemeyeceğiniz için başarısız olabilirsiniz.

Bu anlamda site ya da blog’unuzda yer alacak affiliate kampanyalarını belirlerken ürünlerin sitenizde yer alan içeriklerle olan bağlantısına dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca ürünlerin farklı ve ilgi çekici içerikler üretmeye uygun olmadığını gözden geçirmeniz de gerekiyor. Bu noktaları doğru değerlendirmek henüz kampanyaya başlamadan bir adım öne geçmenizi sağlayabilir.

2. Dönüşüm analizi yapmamak

Bir affiliate yayıncı olarak işler yolunda gittiği ve gelir elde ettiğiniz sürece analiz yapmak hangi içeriklerden ve tekliflerden ne kadar kazandığınızı incelemek gelmeyebilir. Ancak tüm bunları düşünmek için, gelirinizin düşmesini beklerseniz her şey için geç olabilir. Üstelik başarılı olan içeriklerinizi ölçümlemek nerede doğru yaptığınızı görebilmek ve bunları diğer kampanyalarınıza da uygulamak için faydalı olabilir.

3. Fazla sayıda reklam

İnternet sitenizde kullanılan reklamların yoğun olması ve affiliate içeriklerinin bulunduğu sayfalarda yanlış konumlandırılan fazla sayıda reklamın bulunması, ziyaretçilerinizin ilgisini dağıtabilir. İlgisi dağılan ziyaretçi de kısa süre içinde sitenizden ayrılabilir.

Özellikle ısrarcı ve kapanmayan reklamlara özellikle açılış sayfasında yer vermeniz olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu durumu göz önüne bulundurarak sitenizde yer alan reklamların konumlandırmasına ve sayısına dikkat etmenizde fayda var.

4. Orijinal olmayan içerikler

Affiliate yayıncılıkta başarılı olmanın en önemli şartlarından biri de kaliteli içerik üretebilmek. Eğer bu ilkeden uzaklaşarak, daha hızlı içerik oluşturmak adına kopya içeriklere yönelirseniz başarısız olmanız kaçınılmaz. Çünkü içeriklerinizi oluştururken başka yayınları kopyalamak, okuyucularınızın size olan güvenini sarsabilir. Bu da sitenizin artık daha az trafik almasına ve dönüşüm oranınızın düşmesine neden olur. Ayrıca SEO açısından da bu durum sizi olumsuz etkiler. Kopya içerikler nedeniyle siteniz, arama sonuçlarında sıra kaybeder.

Tüm bunların yanı sıra kopya içerikle kullanmanız reklamverenler ve yer aldığınız affiliate ağıyla olan ilişkinize zarar verebilir. Kim kopya içerik kullanan bir yayıncıyla çalışmak ister ki?

5. Umutsuzluğa kapılarak pes etmek

Affiliate yayıncılıkta başarı kısa sürede sağlanmayabilir. Uzun vadeli bir başarı için, istikrarlı olmak ve kendinize güvenerek yılmadan çalışmaya devam etmeniz gerekir. Ancak pek çok yayıncı daha ilk kampanyadan pes ederek ya da ilgisiz davranarak ileride elde edebilecekleri başarıyı baltalayabiliyor.

Eğer umutsuzluğa kapılıp yeni içerikler üretmekten vazgeçerseniz, rakipleriniz arasında fark edilmeyebilirsiniz. Bu da okurlarınız tarafından kısa sürede unutulmanıza neden olabilir.

Siz de bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurarak ve bahsettiğimiz hatalardan kaçınarak performans yayıncılığında başarıyı yakalayabilirsiniz. Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction size yayıncılık konusunda yol gösterebilir ve kazancınızın artmasını sağlayabilir. ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturun.

Bir Cevap Yazın