Affiliate yayıncılıkta başarı kriterleri

Yazar: | 09 Eylül 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılıkta başarı kriterleriAffiliate pazarlama, son yıllarda firmaların online platformlarda hedef kitlelerine ulaşarak satışlarının artmasını sağlayan yöntemlerden biri. Affiliate pazarlama aynı şekilde yayıncılar için de oluşturdukları içerikler yoluyla gelir elde etmelerini sağlayan önemli bir kaynak.

Bu anlamda performans yayıncılarının affiliate içerikleri yoluyla daha çok kazanması için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ölçümleme. Hangi içeriklerin ne kadar trafik sağladığı, dönüşüm oranı yüksek içeriklerin ortak özellikleri gibi ayrıntıları doğru şekilde analiz ederek yayıncıların daha çok kazanması mümkün.

Peki tüm bu ölçümlemeler nasıl yapılmalı? Affiliate yayıncılıkta başka ne gibi başarı kriterleri ve bu başarıyı etkileyen hangi noktalar var?

İlk adım: platforma uygun içerik

Performans yayıncılarının uzun vadeli bir başarı elde edebilmesi için öncelikle affiliate içeriklerini hangi platformlar için oluşturacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Bu anlamda affilite yayıncıların en çok tercih ettiği mecralar genellikle; web siteleri, blog’lar, sosyal medya platformları geliyor. Bu alanlarda paylaşılan yazılı içeriklerin yanı sıra videolar da son yıllarda yayıncıların tercih ettikleri içerik türleri arasında yer alıyor.

Hedefinizi belirleyin

Hemen her iş alanında olduğu gibi performans yayıncılığında da ortaya çıkan başarıyı ölçümleyebilmek için öncelikle hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bir affiliate yayıncı olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi net olarak belirlemeniz, ne kadar kazanmayı amaçladığınız bu anlamda son derece önemli.

Yayıncılığa başladığınız tarihten itibaren aylık, 3-6 aylık ve yıllık hedefler belirlemeniz, bu periyotlarda istediğiniz başarıyı yakalayıp yakalayamadığını görebilmeniz için faydalı olabilir.

Komisyon oranı

Affiliate yayıncılıktaki başarınızı belirleyebilmek için öncelikle kampanya dahilinde size ödenecek komisyon oranını bilmeniz gerekiyor. Sonrasında ise net olarak kazancınızı hesaplayabilmeniz için içeriğinizde yer alan affiliate bağlantıyı tıklayarak hedeflenen eylemi gerçekleştiren kullanıcı sayısını analiz etmeniz gerekiyor.

Bu noktada içeriğinizde yer alan affiliate bağlantının tıklanma sayısını ölçmeniz de önem taşıyor. Çünkü dönüşüm oranınızı belirleyebilmek için bağlantıya tıklayan kullanıcıların ne kadarının hedeflenen eylemi gerçekleştirdiğini ölçmeniz gerekir.

Tıklanma sayısı ve kaliteli trafiği artırma

Komisyon oranınız hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, ilk adımda belirlediğiniz hedefinize ulaşmanız için içeriğinizin kaç tıklama alması gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Örneğin tıklama başına kazancınızın 1 lira olduğunu düşünürsek ve eğer 1 adet satış yapmak için 30 tık almanız gerekiyorsa, gerçekleşen her satış üzerinden alacağınız komisyon oranınızla birlikte aylık hedefinize ulaşmak için kaç tık almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Bu hesaplama üzerinden daha fazla kaliteli trafik almaya odaklanarak ve farklı online platformları kullanarak kendinize özel bir strateji oluşturabilirsiniz.

Dönüşüm oranı optimizasyonu

Bilindiği gibi performans yayıncılarının gelirlerini belirleyen dönüşüm oranını artırmak için yapılan tüm  çalışmalara  “dönüşüm oranı optimizasyonu”nu adı veriliyor. Dönüşüm oranı optimizasyonu; ziyaretçi sayısını belirlemek, site tasarımında farklılaştırılması gereken noktaları tespit etmek, okuyucunun siteden ne zaman ayrıldığını belirlemeyebilmek için son derece önemli. Düzeni olarak bu konudaki ölçümlemeleri ve gerekli yenilikleri yapan yayıncılar affiliate gelirlerini hızla artırabilir.

Bu ipuçlarından yola çıkarak siz de başarılı bir affiliate yayıncısı olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Yayıncılık hedeflerinize ulaşma konusunda ReklamAction size yardımcı olabilir. Geniş yayıncı-reklamveren ağı, detaylı analiz-raporlama imkanı ve yüzde 100 yayıncı desteği ile siz de performans pazarlama dünyasında kolayca yerinizi alabilirsiniz. Siz de hemen ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun, kazanmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın