Affiliate yayıncılığa başlarken işinize yarayacak 8 ipucu

Yazar: | 04 Mayıs 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılığa başlarken işinize yarayacak 8 ipucuTüketim alışkanlıklarının hızla değiştiği çağımızda, dijital pazarlama da sağladığı avantajlarla büyük popülerlik kazandı. Bu çerçevede affiliate yayıncılık da sektörde öne çıkan meslekler arasında çoktan yerini aldı.

Eğer siz de performans yayıncısı olarak, evinizden rahatça kazanç elde etmek istiyorsanız, başarılı olmak için bu mesleğin de birçok inceliği olduğunu belirtelim. Biz de Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction olarak affiliate yayıncılığa yeni başlayanların işine yarayacak bazı ipuçlarını bir araya getirdik. İşte yeni başlayanlar için başarılı bir performans yayıncısı olmanın incelikleri…

1. Sempati kazanmak için empati kurmak

Affiliate pazarlamada başarılı olmanın en önemli yolu hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler hazırlamaktan geçiyor. Bu tarz içerikler oluşturabilmek için kendinizi hedef kitlenizin yerine koyabilirsiniz, Böylece site ya da blog ziyaretçilerinize istediklerini, beklediklerini sunmanız kolaylaşır. Sitenizdeki metinlerden görsellere kadar her şey ne kadar kaliteli olursa ve ziyaretçilerin beklentilerini karşılarsa, siz de kazanç hedefinize o kadar kolay ulaşırsınız.

2. Güven sağlamak

Hedef kitlenizin güvenini kazanmak bu işin en önemli inceliği… Güvenini kazandığınız bir ziyaretçi sizin içeriğiniz yoluyla ürün ya da hizmet alışverişi yapma konusunda tereddüt yaşamadan kararını verebilir. Bu güveni kazanmak için reklam aldatmacalarından uzak durup şeffaf ve dürüst olmak da son derece önemli. Affiliate pazarlamada hedef kitleniz sizin bir uzman olduğunuzu düşünme eğiliminde olacağı için sizin ona sadece reklam amacı gütmeden yaklaşmanız karar vermesini kolaylaştırabilir. Ayrıca kullanıcılara vermiş olduğunuz bu güven onlarla da sıkı bağlar kurmanızı da sağlayabilir.

3. Sabırlı olmak

Affiliate yayıncılığına başlarken yayıncıların en fazla düştüğü hata diğer tüm faktörleri göz ardı ederek sadece para kazanmaya odaklanmak. Pazar kazanmaya başlamak için sabırlı olmanız; site trafiğinizi artırmak, kaliteli içerikler oluşturmak ve etkileşim sağlayabilmek için çalışmalar yapmanız gerekebilir. Bu anlamda oluşturduğunuz kaliteli içeriklerin ziyaretçiler tarafından ilgi görmeye başlaması beklediğinizden uzun zaman alabilir. Bu nedenle önceliklerinizi belirleyerek sabırla çalışmalarınıza devam etmeniz son derece önemli.

4. Zamansız içerikler üretmek

Popüler akımlar, trendler her ne kadar önemli olsa da çok çabuk parlayıp sönerler ve bir süre sonra etkileri silinir. Güncel bilgiler içerse bile, içeriklerinizi oluştururken zamandan bağımsız düşünürseniz daha başarılı olabilirsiniz. Daha genel bilgiler, her dönem işe yaracak yazılar, videolar, içerikler oluşturduğunuzda aynı içerikler yoluyla site trafiğinize katkı sağlamaya devam edebilirsiniz.

5. Farklılaştırılmış trafik kaynakları

Affiliate yayıncılıkta anahtar kelimelerinize önem vermeniz; kaliteli ve hedefe uygun şekilde trafik elde etmenizi sağlayabilir. Sayfanıza bu trafiği sağlamak için ayrıca farklı trafik kaynaklarına yönelebilir ve sürekli yeni kaynaklar da deneyebilirsiniz.

6. Yeniliklere açık olmak

Affiliate içeriklerinizi hazırlarken farklı seçenekleri denemeye her zaman açık olun. Farklı tür içerikler test etmek, dönüşüm oranı en yüksek içerikleri belirlemenize yardımcı olabilir. Bu anlamda hazırladığınız içerikleri değiştirerek farklı varyasyonları deneyerek en iyisine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde sitenizde farklı tasarımlar deneyebilir, bu anlamda da yenilikler yapabilirsiniz.

7. En doğru ürünü seçmek

Affiliate programınızı belirlerken, tanıtımını yaptığınız ürünün, hizmetin size yakın olmasına, en iyisi olmasına dikkat ederseniz, onu satmanız çok daha kolay olabilir. Örneğin kendi kullandığınız, denediğiniz, inandığınız ürünlerin tanıtımlarını yaptığınızda ziyaretçilerinizden gelecek soruları çok daha iyi cevaplayabilirsiniz.

8. Samimi olmak

Evet, bu belki de en çok işinize yarayacak noktalardan biri. Kendiniz gibi olmak, başarılı bir yayıncı olarak samimi bir marka olmak aslında hiç de zor değil. Markanın gücü pazarlama anlamında herkesçe bilinen bir gerçek… Siz de bir affiliate yayıncı olarak marka haline gelebilirsiniz. Hatta kendi reklamınızı yaparak hedef kitlenizin bilincinde yer edinebilir ve marka olmanın gücüyle hedeflediğiniz başarıya çok daha kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

Tüm bu sunduğumuz ipuçları, affiliate yayıncılığına hazırlananlar için ilk etapta dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler ve başarıya giden yolun ilk taşları. Bu yolda daha hızlı ilerlemek, daha doğru adımlar atmak istiyorsanız siz de ReklamAction’ın affiliate yayıncıları arasına katılın, başarıyı yakalamak için zaman kaybetmeyin.

Bir Cevap Yazın