Affiliate yayıncılarının içeriklerine daha fazla yorum yapılmasını sağlayacak ipuçları

Yazar: | 09 Şubat 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılarının içeriklerine daha fazla yorum yapılmasını sağlayacak ipuçlarıAffiliate yayıncılar için gelir elde etmenin ve bu sektörde kalıcı hale gelmenin yolu içeriklerine kaliteli trafik elde ederek, site ya da blog ziyaretçilerinin etkileşim oranını artırmasından geçiyor. Bu adımı başarıyla gerçekleştiren yayıncılar artan dönüşüm oranı sonucu daha fazla gelir elde etmeye başlıyor.

Ancak bir affiliate yayıncısı olarak yalnızca temel bazı yöntemlerini uygulayarak, seçtiğiniz ürün veya hizmeti kullanıcılara tanıtmanız, onların bu ürün veya hizmeti satın almasını sağlamayabilir. Blog’unuz ya da web sitenizin aldığı yüksek trafik de kazancınızın fazla olacağını göstermez.

Bu anlamda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri site ya da blog ziyaretçilerinin içeriklerinizle etkileşim kurmasını sağlamak yani ziyaretçilerin içeriğinizi paylaşmasına, beğenmesine ve yorum yapmasına destek olmak. Bu konuda kullanabilecek en önemli araçlardan biri okuyucu yorumları. İçeriklerinizle ilgili yapılan yorumlar hem başka ziyaretçilerin içeriğinizle ilgilenmesini sağlar hem de satın alma ya da hedeflenen eylemi gerçekleştirme konusunda onları teşvik eder. Peki içeriklerinize daha çok yorum yapılmasını sağlamak için neler yapabilirsiniz?

1. Hedef kitleye yönelik içerik

Site ya da blog’unuzun ziyaretçilerini yorum yapmaya yönlendirebilmek için onların ilgi alanında olan, dikkatini çeken içerikler paylaşmanız önem taşıyor. Bu konuda fikir edinmek için sosyal medya ve diğer dijital platformlarda yüksek etkileşim oranına sahip içeriklerden yola çıkabileceğiniz gibi paylaştığınız içeriklere yapılan olumsuz yorumlardan bile yararlanabilirsiniz. Yapılan olumsuz yorumlardan yola çıkarak ziyaretçilerin ne görmek istediği, hangi ürün ya da hizmeti tercih ettiği konusunda fikir edinebilirsiniz.

2. İçeriğin sonunda soru sormak

Okuyucuları yorum yapmaya teşvik etmek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de paylaştığınız içeriklerin sonunda soru sormak. İçerikleri soru sorarak tamamladığınızda birçok okuyucu cevap verme reaksiyonu gösterebilir. Bu nedenle konunun odak noktasını ele alabileceğiniz bir soru ya da sizin içerikte bahsetmeyi unuttuğunuz noktaları okuyucuların tamamlamasını istemeniz bu anlamda işinize yarayabilir. Böylece bahsettiğiniz bir ürünü ya da hizmeti kullanan okuyucular bu konudaki görüşlerini bildirmek isteyebilirler.

3. Yorum sayısı ifadesini değiştirmek

Birçok blog’da yorum sayısının belirtildiği bölümde, eğer içeirk hakkında yorum yapılmadıysa “ Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmadı” gibi bir ifade yer alıyor. Bu ifade içerik hakkında fikri olan okuyucuları yorum yapmaktan alıkoyabilir. Bu nedenle yorum yapılmamış içerikler için “Yorum yapın” ya da “yorum yapmak için burayı tıklayın” gibi bir cümle kullanmak daha faydalı olabilir.

4. Site tasarımı

Eğer siteniz ya da blog’unuz çok fazla reklam ve içerikle doluysa, ziyaretçi kendini yorum yapma konusunda rahat hissetmeyebilir. Bu nedenle site tasarımının sade olmasına, yorum için belirgin bir boşluk bırakılmasına dikkat etmek gerekiyor.

5. Yorum eklentileri kullanmak

Eğer WordPress kullanıyorsanız yorumlarınızı daha etkili şekilde yönetmenizi sağlayacak eklentiler kullanabilirsiniz. Commentluv kullanabileceğiniz bu eklentilerden biri. İçeriklerinize yapılacak spam yorumlardan korunmak için de GASP ve Akismet eklentilerinden faydalanabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de içeriklerinize daha fazla yorum yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece etkileşim oranınızı artırarak daha yüksek bir dönüşüm oranı ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Siz de performans yayıncılığı ile içeriklerinizden gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun ve gelirlerinizi artırmaya hemen başlayın…

 

Bir Cevap Yazın