Affiliate yayıncıların niş bir pazar bulmasını sağlayacak ipuçları

Yazar: | 30 Ocak 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıların niş bir pazar bulmasını sağlayacak ipuçlarıİnternetin sürekli gelişmesi tüm dijital mecralarda rekabetin yoğunlaşmasına neden oldu. Affiliate pazarlama için de durum farklı değil. Reklamverenlerin affiliate kampanyaları sonucu önemli başarılar elde etmesi, performans yayıncılarının da affiliate pazarlama yoluyla kazançlarını her geçen gün artırması sektörde rekabetin yoğunlaşmasını sağladı.

Birçok performans yayıncısı bu rekabet ortamı içinde farklılaşabilmek için kendilerine özel bir alan bulup, bu alana özgü içerikler hazırlamaya karar veriyor. Peki yayıncılar kendileri için özel bir mecrayı diğer bir deyişle “niş alanı” nasıl bulabilirler?

İşte yayıncıların sektörde farklılaşmasını sağlayacak niş bir alan bulmasını sağlayacak ipuçları…

İlgi alanından yola çıkmak

Performans yayıncılığına başlarken önceliği ilgi alanınız olan bir konuya vermeniz faydalı olabilir. Çünkü bilgi sahibi olduğunu bir konu ve o alana ilişkin ürün ya da hizmet bilgisi içeren metinler oluşturmanız daha kolay olabilir. Ancak örneğin ilgi alanınız teknoloji gibi geniş bir konuysa bu konuyu daraltmanızda fayda var.

Böylece oluşturduğunuz içeriklerle spesifik bir konuda uzman olarak algılanabilir, yayınlarınız için niş bir alan oluşturabilirsiniz. Teknoloji örneğinden yola çıkarsak, içeriklerinizin yer alacağı blog ya da web sitenizi giyilebilir ürünler, mobil uygulamalar, teknolojik cihazlar, bilgisayar yazılımları gibi özel bir alanda kısıtlayabilirsiniz.

İçeriklerinizin hedef kitlenize ulaşacağından emin olmak

Niş alanınızı belirlediniz. Peki bu alandaki içeriklerle hedef kitlenize ulaşmanız ya da affiliate kampanyalarına katılmanız mümkün mü? Bu sorulara cevap verebilmek için öncelikle blog ya da web sitenizin içeriğine benzer içeriğe sahip affiliate yayıncıları takip edebilirsiniz. Bu yayıncıların gerçekten affiliate içeriklerinden gelir elde ettiğini düşünüyorsanız tercihiniz doğru olabilir.

Daha sonra incelemeniz gereken de bu alanda gelir elde eden yayıncıların sadece önemli siteler olmaması. Eğer bu niş alandaki affiliate kampanyalarından sadece birkaç önemli yayıncı gelir elde edebiliyorsa bu alanın kısıtlı imkanlar sunduğunu düşünebilirsiniz. Bu anlamda sizin de kazanabilmeniz için sektörün büyük yayıncılar dışındaki sitelerin de gelir elde etmesine olanak sağlayacak kadar fırsat barındırması gerekiyor.

Tek bir niş alana odaklanmamak

Yayınlarınızı dar bir alana odaklamanızın ilk adımda size yeterli kazancı sağlasa da niş alanların kısıtlı potansiyeli gelirlerinizi artırmak istediğinizde sizin için engel oluşturabilir. Eğer daha fazla kazanmanız gerektiğinizi düşünüyorsanız niş alanlarınızı çeşitlendirebilir böyle içinde bulunduğunuz dar alandan kurtularak hedef kitlenizi genişletebilir daha fazla reklamverenin ilgi alanına girebilirsiniz.

Tüm bunları gerçekleştirerek performans yayıncılığına adım attığınızda, başarılarınızı her geçen gün artırmanızı sağlayacak en önemli noktalardan biri de doğru affiliate ağıyla çalışmak. Geniş reklamveren potansiyeli ve yayınlarınıza uygun kampanyalar konusunda sizi yönlendirebilecek bir affiliate network’ü olan ReklamAction bu konuda size yardımcı olabilir. Eğer performans yayıncılığından gelir elde etmek istiyorsanız, ReklamAction yayıncı hesabınızı şimdiden oluşturun ve kazanmaya hemen başlayın…

 

Bir Cevap Yazın