Affiliate yayıncıların “Dönüşüm Oranı Optimizasyonu” hakkında bilmesi gerekenler

Yazar: | 02 Kasım 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıların “Dönüşüm Oranı Optimizasyonu” hakkında bilmesi gerekenlerTüm dünyada internetten alışveriş yapan kullanıcıların sayısı her geçen gün artıyor. Bu artış e-ticaret sitelerinin satışlarını artıracak dijital pazarlama faaliyetlerini de giderek daha önemli hale getiriyor. Bu anlamda firmaların affiliate pazarlamaya ayırdıkları bütçe de sürekli yükselişte.

Büyüyen bir ekosistem haline gelen affiliate pazarlama hem yayıncılara hem de reklamverenlere çeşitli avantajlar sağlıyor. Bu avantajlardan faydalanmak isteyen firmalar affiliate pazarlamaya yatırım yaparken, her geçen gün pek çok yeni yayıncı da sisteme girerek performans yayıncılığından gelir elde etmeye başlıyor. Oluşan bu rekabet ortamı yayıncıların daha yüksek dönüşüm oranı elde ederek hayatta kalmalarını zorlaştırıyor.

Bilindiği gibi affiliate yayıncıların gelirleri gerçekleşen dönüşüm oranı üzerinden belirleniyor. Bu oranı ve dolayısıyla gelirlerini artırmak için yayıncıların üzerinde çalıştığı tüm faaliyetler de “Dönüşüm Oranı Optimizasyonu” (CRO) olarak adlandırılıyor. Peki CRO yayıncıların gelirlerini artırmalarına nasıl yardımcı oluyor? Gelin konuya biraz daha yakından bakalım…

Dönüşüm oranı nasıl hesaplanır?

Başarılı bir affiliate yayıncı olabilmek için içeriklerinize daha fazla trafik sağlamanız elbette önemli. Ancak tek başına trafik, dönüşüm oranınızı artırmak için yeterli bir araç değil. Önemli olan sitenize gelen trafiğin içeriklerinizle ilgilenmesi ve hedeflenen eylemi gerçekleştirerek dönüşüm oranınızı artırması.

Bu anlamda dönüşüm oranını hesaplayabilmek affiliate yayıncılar için optimizasyon çalışmaları için ilk adımı oluşturuyor. Dönüşüm oranı; yayıncıların içeriklerinden reklamverenin açılış sayfasına ulaşarak önceden hedeflenmiş olan eylemi gerçekleştiren kullanıcı sayısının, toplam site ziyaretçisi sayısına oranlanmasıyla hesaplanır. Hedeflenen eylemin ürün satışı olduğunu düşünürsek; içeriğinizi 100 kullanıcı okuduysa ve bu kullanıcılardan 3 tanesi içerikte yer alan ürünü satın aldıysa bu içeriğin dönüşüm oranı yüzde 3 olarak belirlenir. (3 / 100 = 0.3 = %3)

Hedef kitleye hitap ediyor musunuz?

Dönüşüm oranını artırmak için gerçekleştirdiğiniz optimizasyon çalışmalarında önceliği hangi tür içeriklerin daha yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Bu çalışma aynı zamanda hedef kitlenize hitap eden içerikleri belirlemeniz konusunda da size yardımcı olabilir.

CRO çalışmalarınız sırasında, içeriklerinizi incelerken kullanıcılarınızın önemli bir kısmının, site ya da blog’unuza sosyal ağlardan ulaştığını belirlediyseniz bu bu kanallara yönelik özel çalışmalar da yapabilirsiniz. Bu platformlar için oluşturduğunuz içeriklere ağırlık verebilir ve takipçilerinize yönelik özel içerikler hazırlayabilirsiniz.

Kullanıcıyı sitede tutmak

CRO çalışmalarınızın bir diğer önemli adımını da içeriğinize ulaşan ancak hedeflenen eylemleri gerçekleştirmeyen kullanıcılara yönelik analizler oluşturuyor. Bu anlamda öncelikle cevap bulmanız gereken soru “okuyucuların neden ikna olmadığı ve sitenizi ne zaman terk ettiği” Bu soruya vereceğiniz cevap site ya a blog’unuzu hangi noktalarda geliştirmeniz gerektiğini size gösterebilir.

Tasarımı göz ardı etmeyin

Dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmalarınızda sitenizin tasarımını da sözden geçirmeniz gerekiyor. Kullanıcılar site tasarımınızı etkileyici bulmadığı, içerikleri rahatça okuyamadığı ya da sitenizdeki genel renklerden rahatsız olduğu için siteyi terk ediyor olabilir. Bu anlamda hangi tür tasarımın dönüşüm oranınıza katkı sağlayacağını belirlemek için A/B testlerin faydalanabilirsiniz. Farklı renk, yazı karakteri, içerik alanları deneyerek en etkili olanı tercih edebilirsiniz.

Affiliate yayıncıların gelirlerini artırmak için dönüşüm oranı optimizasyonu gerçekleştirilmesi gereken faaliyetlerden biri. Siz de bahsettiğimiz önerilerden yola çıkarak, dönüşüm oranınızı takip edebilir, gerekli gördüğünüz çalışmalarla sitenizin başarısını artırabilirsiniz. Eğer affiliate yayıncılıktan daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction size bu konuda yardımcı olabilir, Gelin ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın