Affiliate yayıncıları için e-posta yoluyla affiliate pazarlamada dikkat edilmesi gerekenler

Yazar: | 21 Temmuz 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate reklamcılıkta epostaMarkalar, hedef kitlelerine ulaşmak adına sıklıkla affiliate pazarlama yöntemine başvuruyor. Affiliate yayıncıları da markaların ulaşmak istedikleri kitlelerin ilgili ürün ve hizmetlere kolayca ulaşabilmelerinde önemli bir rol oynuyorlar. Söz konusu ürün ve hizmetlerle ilgili içeriklerin hedeflenen kitleye ulaşabilmesinde de en etkili yöntemlerden biri de e-posta pazarlaması. Hemen her kullanıcının en az bir e-posta adresine sahip olduğu düşünüldüğünde affiliate bağlantıları için yayıncıların e-posta pazarlamaya başvurması gayet akılcı bir yöntem.

Affiliate yayıncılar için katıldıkları kampanyaları okuyucularına e-posta ile iletmek gelirlerini artırmak açısından hem pratik, hem de etkili bir yöntem. Fakat bu konuda başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Bunların başında affiliate bağlantıları içeren gönderilerin internet hizmet sağlayıcı tarafından istenmeyen (spam) olarak işaretlenmesi ve göndericinin kara listeye eklenmesi geliyor. Üstelik kara listeye eklenmek sadece söz konusu göndericiyi değil, aynı e-posta hizmet sağlayıcısından faydalanan diğer tüm kullanıcıların da olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

İşte affliate yayıncılarının e-posta yoluyla affiliate işlerini kurmak ve büyütmek için dikkat etmesi gereken önemli noktalar…

Filtreleri Göz Ardı Etmeyin

E-postalarınızın alıcılarla buluşmasına imkan veren sağlayıcıların kendilerine özel birtakım kuralları olabilir. Sağlayıcılar, e-postaları tarayarak tehdit unsuru içerip içermediği konusunda emin olmak için bu filtre algoritmalarını çoğu zaman gizli tutarlar. Bunun en önemli nedeni, algoritmaya uygun gibi görünen, ancak tehdit unsuru taşıyan içeriklerin filtreden geçebilmesini önlemek.

Hatta sağlayıcılar spam filtrelerini sık sık güncelleyerek olası kural ihlallerinin de önüne geçmek için bir anlamda önlem alıyor. Bu nedenle affiliate bağlantılarının bulunduğu e-postalarınızın istenmeyen e-posta kategorisine düşüp düşmediğini düzenli olarak kontrol ederek güncellemelerden ve yapılması gereken iyileştirmelerden haberdar olmanızda fayda var.

Genel Kurallara Uymayı İhmal Etmeyin

Her ne kadar hizmet sağlayıcılar spam e-postaların gönderiminin önüne geçmek için kendilerine has yöntemlere sahip olsalar da uyulması gereken genel kurallar da işinizi kolaylaştırabilir. Bu genel kurallar arasında, e-posta gönderimi yaptığınız cihazın IP numarasının güvenilir bir kaynak olarak algılanması başta geliyor. Ayrıca paylaşacağınız bağlantının alan adının da belli bir itibara sahip olması önem taşıyor.

Bunların yanı sıra e-posta içeriği de filtrelerden geçebilmede büyük rol oynuyor. Kullanılan görseller, metinler, başlık, iletişim dili gibi faktörler e-postanızın istenmeyen e-posta kutusuna düşüp düşmemesini etkiliyor. Dolayısıyla hazırlayacağınız e-posta içeriğinizin tasarım ve dil açısından bir sakıncası olup olmadığından emin olmalısınız.

Abonelere Seçenek Sunun

Abone listesinde bulunan kişilerin e-postaları spam olarak işaretlemeye başlaması bir yayıncı açısından son derece tehlikeli olabilir. Abonelerin e-postaları spam olarak bildirmesi, aslında göndericiyi şikayet etmeleri olarak da açıklanabilir. Belli bir sayının üzerinde şikayet alındığında ise e-posta sağlayıcısı göndericinin hareketlerini izlemeye başlıyor. Sonuç olarak şüpheli e-postaların sahibi olmak gönderilerin gitmesini engelleyebildiği gibi itibarı da olumsuz yönde etkilemiş oluyor.

Bu gibi durumların önüne geçebilmek için e-posta içeriğinin görünen bir noktasında abonelerinize dilerlerse abone listesinden çıkabileceklerini bildiren “abonelikten çıkmak için tıklayın” şeklinde bir buton sunabilirsiniz. Bu çözüm hem konuyla artık ilgisi kalmadığını düşünen online kullanıcıları memnun edebilir hem de e-postalarınızın spam olmasının önüne geçmekte size yardımcı olabilir.

Her ne kadar belirtilen noktalara özen gösterilse de bazen dikkatsizlik sonucunda spam olabilecek türde e-posta gönderimi yapılabiliyor. Güvenilir bir affiliate ağı ile çalışmak böyle bir durumla karşılaşmamak için başvurulabilecek bir yöntem olabilir. ReklamAction’da yer alan önde gelen markaların kampanyaları kara listede olmadığından affiliate yayıncıları için gönderilerinin istenmeyen e-posta olarak algılanması söz konusu değil. Dolayısıyla ReklamAction üyesi yayıncılar affiliate bağlantılarının bulunduğu e-postaları rahatlıkla abonelerine gönderebiliyorlar. Eğer siz de minimum risk ile maksimum kazanç sağlamak istiyorsanız, hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, kazananlar dünyasında yerinizi alın.

Bir Cevap Yazın