Affiliate yayıncıları için e-posta pazarlamaya dair 3 önemli ölçüt

Yazar: | 03 Aralık 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıları için e-posta pazarlamaya dair 3 önemli ölçütE-postayı satış ve promosyon amaçlı kullanmak, yeni bir düşünce değil. Yeni nesil bir doğrudan pazarlama aracı olan e-posta, kitlesel pazarlamanın etkinliğini iyiden iyiye yitirdiği günümüzde, kişiselleştirilebilir olmasının yanında, yüksek geri dönüş oranları ve müşteri sadakatine katkıları nedeniyle hala el üstünde tutuluyor. E-posta ile pazarlamanın etkili olması için optimizasyon şart ama tek başına yeterli değil. E-postayı performans tabanlı pazarlamada en iyi şekilde kullanabilmek için onun ölçülebilir olma özelliğinden yararlanmak gerekiyor. Peki, dikkate alınması gereken en önemli metrikler hangileri?

E-posta ile pazarlama veya “e-mail marketing”, basitçe; “işletmelerin ürün veya hizmetlerini pazarlamak amacıyla tanıtım ve kampanya mesajlarını hedef kitleye e-posta yoluyla göndermesi” şeklinde tanımlanıyor. Sosyal medya pazarlama çalışmalarının hız kazandığı yakın geçmişte kısa bir süre için popülerliğini yitirme tehdidi atlatan e-posta, bugün itibariyle hala başarılı bir pazarlama mecrası ve satış ortaklı yayıncılık açısından da önemli bir gelir modeli. Üstelik arama motorları ve popüler sosyal ağlara oranla, pazarlama faaliyetlerinizden daha sağlıklı geri bildirimler edinme olanağı sağlıyor. Elinizdeki ölçüleri -ya da metrikleri- doğru okumak ise e-posta pazarlama çalışmalarını başarıya ulaştıran anahtarın ta kendisi. Bunların en önemli birkaç tanesine birlikte göz atalım…

Tıklanma oranı (CTR)

CTR ya da Tıklanma Oranı, performans pazarlamacıların günü gününe takip ettiği, en öncelikli ölçü. Buradan elde edeceğiniz verileri kullanarak, gönderdiğiniz her bir e-postanın performansını ölçmeniz mümkün. Aynı zamanda A/B testi olarak da anılan; tasarımsal ve işlevsel değişikliklerin dönüşüme etkisini inceleyen karşılaştırmalı testlerden elde edilen verileri incelemek için de yaygın şekilde kullanılıyor. Tıklanma oranınızı, e-posta listenizdeki kişilerin içeriğinizle ne kadar etkileşim kurduğunu anlamak için düzenli olarak takip etmeniz öneriliyor.

Geri dönen e-posta (BR)

İngilizcesi “Bounce Rate” olan bu ölçü, konu e-posta ile pazarlama olduğunda, hedefine ulaşmayan postalar için kullanılıyor. İki tür geri dönen e-postadan bahsetmek mümkün: Hard (Kesin) ve Soft (Geçici). Geçici geri dönüşler, alıcının gelen kutusunda yer olmaması gibi nedenlerden kaynaklanıyor ancak sizin için daha kritik olabilecek ölçü, kesin geri dönüşler. Çünkü kesin geri dönüş, o e-posta adresinin artık geçerli olmadığı anlamına geliyor ve bunları ilk fırsatta listenizden silmeniz öneriliyor. Servis sağlayıcılar, göndericinin itibarının belirlenmesinde bu ölçüyü esas alıyorlar.

Dönüşüm (Conversion) oranı

Performans pazarlamada e-posta yayıncılarının kazanabilmesi, ancak alıcının üyelik, satış, yazılım yükleme ve video izleme gibi, reklamverenin önceden belirlemiş olduğu bir eylemi tamamlamasıyla mümkün olabiliyor. Buna da dönüşüm oranı adı veriliyor. Dönüşüm oranı, hedef kitlenize ulaşmada ne ölçüde başarılı olduğunuzu ve buna bağlı olarak, kazancınızı belirleyen en önemli gösterge. Pazarlamada müşteriyi açık bir şekilde, belli bir eyleme geçmeye çağıran davet söylemlerini (Call to Action) e-postalarınızda özenli ve güçlü şekilde kullanmak, dönüşüm oranlarınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

E-posta ile pazarlama, reklam verenler için etkililiğini ve önemini, daha uzun yıllar boyunca koruyacak bir mecra gibi görünüyor. Bir yayıncı olarak pazarlanmasına yardımcı olduğunuz ürün veya hizmeti iyi tanımak; firmaların zaman içerisinde değişiklik gösterebilen dönüşüm hedeflerini doğru okuyabilmek çok önemli. Bir e-posta pazarlama çalışmasına başlamadan önce ve geri bildirimlerin değerlendirilmesinde uzman bir sese kulak vermek, hedeflediğiniz kazanca çok daha kısa sürede ulaşmanızda size yardımcı olabilir.

Siz de zaman kaybetmeden ReklamAction yayıncısı olmak için harekete geçin. Reklamveren portföyümüzde pazarlanması için teklif edilmiş sayısız cazip ürün teklifi ve performansınıza özgü taleplerinizi önemseyen profesyonel bir ekip, sizleri bekliyor.

Bir Cevap Yazın