Affiliate pazarlamanın reklamverenlere sağladığı 5 önemli fayda

Yazar: | 02 Eylül 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamanın reklamverenlere sağladığı 5 önemli faydaAffiliate pazarlama, düşük yatırım bütçeleriyle etkili online reklam kampanyaları oluşturmak isteyen markaların son yıllardaki en popüler tercihleri arasında yer alıyor. Affiliate pazarlama yoluyla, daha geniş kitlelere ulaştırmak istedikleri ürünlerini kolayca ve düşük maliyetlerle tanıtan reklamverenler, bu yöntemi dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline getirdi.

Bilindiği gibi firmaların affiliate pazarlamadan faydalanmak için ilk olarak yapması gereken bir affiliate ağına katılmak. Daha sonrasında ise doğru bir stratejiyle, pazarlama faaliyetlerine entegre kampanyalar oluşturmak gerekiyor. Gelin bu adımlarla birlikte affiliate pazarlamanın markalara sağlayacağı faydalara birlikte bakalım…

1. Affiliate ağları

Affiliate pazarlamada kilit noktada yer alan affiliate ağları reklamverenlere hem bu konuda danışmanlık sağlıyor hem de yayıncı-reklamveren ilişkisinin sorunsuz yürümesini kolaylaştırıyor.

Kendi bağımsız affiliate sistemlerini oluşturan firmaların affiliate ağlarına katılan markaların aksine yayıncılara tek tek ulaşması gerekiyor. Bu durum zaman kaybına neden olmakla birlikte aynı zamanda önemli bir iş gücü gereksinimi anlamına geliyor. Oysa affiliate ağları sistemlerine dahil ettikleri profesyonel ve tecrübeli yayıncılarla reklamverenleri ürün ya da hedef kitleye uygun olacak şekilde bir araya getiriyor. Böylece firmalara sadece yayıncılara kampanya içeriği hakkında bilgi vermek ve komisyon oranı belirlemek kalıyor.

2. Marka imajı ve bilinirliği

Affiliate pazarlamanı sağladığı faydalar arasında, marka bilinirliği ve imajı oluşturmak da yer alıyor. Bu nokta özellikle online reklam yatırımlarına yeni başlayan ya da farklı bir stratejiyle marka imajı oluşturmak isteyen firmalar için son derece önemli.

Site trafiği yüksek olan ve sektörde çok iyi bilinen, başarılı yayıncıların sizin markanızdan ve ürünlerinizden bahsetmesi güvenilirlik başta olmak üzere, marka bilinirliğini artırmak ve kaliteli bir marka imajı yaratmak açısından faydalı olabilir.

3. Her sektör için tanıtım fırsatı

Affiliate pazarlamada ister genel olarak markanızdan ve ürünlerinizden isterseniz de yeni oluşturduğunuz kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz. Özellikle indirim dönemlerinde kampanyada olan ürünleriniz hakkında daha geniş bir kitlenin haberdar olması için affiliate pazarlama çok iyi bir tercih olabilir. Üstelik affiliate pazarlama için bir sektör kısıtlaması da yok. Her sektör ve ürün için yüksek dönüşüm sağlayabileceğiniz kampanyalar oluşturmanız mümkün.

4. Her büyüklükte firmaya uygun yöntem

Geleneksel reklam faaliyetlerinin ve yüksek bütçeli online reklam kampanyalarının aksine affiliate pazarlama küçük bütçelerle kazanç sağlamanızı kolaylaştırıyor. Bu nedenle affiliate pazarlama yoluyla reklam yapmak için büyük bir marka olmanız gerekmiyor.

5. Farklı yayıncılık modellerinden faydalanmak

Reklamverenler kampanyalarını farklı yayıncılık modelleriyle duyurabilme şansına sahip. Bu anlamda; PPC (Tıklama başına ödeme) satış ortaklığı, Ürün – fiyat karşılaştırma siteleri, alışveriş dizinleri, blog’lar ve içerik siteleri, para iade ve ödül siteleri, indirim ve kupon siteleri affiliate pazarlamanın her geçen gün gelişmesiyle birlikte çeşitlenen modellerden sadece birkaçı…

Affiliate pazarlamayla tüm bu avantajlardan ve daha fazlasından yararlanmak mümkün. Eğer siz de affiliate pazarlama ile satışlarınızı artırmak ve işinizi büyütmek istiyorsanız Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction size bu konuda yol gösterebilir. Gelin sizde reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve kazanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın