Affiliate pazarlamada takip edilmesi gereken trendler

Yazar: | 05 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamada takip edilmesi gereken trendlerDünyada 20 yıllık bir geçmişi olan affiliate pazarlama, teknolojinin gelişimine paralel olarak değişiyor ve güncelleniyor. Sektördeki gelişmeler ekosistemin farklı kaynaklardan beslenmesini ve gelişmesini sağlayan en önemli unsur. Bu gelişmeler yayıncıların ve reklamverenlerin daha çok gelir elde etmek için hem rakipleriyle hem de kendileriyle yarışarak sektörün canlan masını kolaylaştırıyor.

Affiliate pazarlamada yaşanan tüm teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek için affiliate ekosistemi içinde yer alan reklamveren ve yayıncıların, yeni trendler hakkında bilgi sahibi olması son derece önemli. Bu trendleri takip eden yayıncı ve reklamverenlerin daha başarılı kampanyalar yürütmesini sağlıyor. Dilerseniz hem reklamverenleri hem de yayıncıları yakından ilgilendiren bu trendleri daha yakından inceleyelim…

Mobile ayak uydurmak

Her sektörde olduğu gibi affiliate pazarlamada da artık hedef kitleye ulaşmak daha kolay. İnternet kullanımının bilgisayarlardan akıllı telefonlara taşındığı günümüzde mobilde yaşanan gelişmeler sayesinde hem reklamverenlerin hem de yayıncıların yer ve zaman sınırlaması olmadan her an her yerde hedef kitlelerine ulaşması artık son derece kolay.

Mobildeki gelişim sayesinde eskiden bilgisayarlarda kullanabileceğiniz bütün uygulamaların neredeyse hepsini veya bazen daha da fazlasını akıllı telefonlarda da bulmak mümkün. Artık bir yayıncı ya da firma olarak affiliate pazarlamayla işinizi büyütmek için kullanıcıların masa başında oturmasını ve bilgisayarlarını açmasını beklemeden, mobil cihazlar ile onlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Çeşitlenen ödeme sistemleri

Affiliate pazarlamada yaşanan gelişmelerin başında sektörün ihtiyaçları doğrultusunda gün geçtikçe çeşitlenen ödeme sistemleri geliyor. Hali hazırda affiliate pazarlamada; CPC, CPM, CPA, CPI, CPE gibi ödeme sistemleri başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Ancak kısa vadede teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni modellerin ortaya çıkması bekleniyor.

Remarketing (Yeniden hedefleme)

Remarketing pek çok alanda olduğu gibi affiliate pazarlamada da yayıncıların en önemli yardımcıların biri haline geldi. Yeniden hedefleme (retargeting) çalışmaları ile daha önce yayıcıların içerikleri yoluyla reklamverenlerin sitelerini ziyaret etmiş kullanıcılara tekrar ulaşılarak, ürün ya da hizmetlerin satılma olasılığı artırılıyor.

Yeniden hedefleme modeli ile sadece satış değil kullanıcıları farklı ürün ve kampanyalara yönlendirmek de mümkün. Affiliate pazarlamada kullanıcıların satın alma eğilimlerini artırmayı sağlayan yeniden hedefleme modelinin affiliate pazarlamadaki yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

İçerik kalitesi ve görsel etkisi

Online dünyada kaliteli içerik oluşturmaya verilen önem her geçen gün artarken, yayıncılar kullanıcılara daha kaliteli içerikler sunmak için, daha çok çalışıyor. Çünkü affiliate yayıncıları için kaliteli içerik oluşturmak performans pazarlamadan gelir elde etmenin en önemli noktalarından biri.

Bu anlamda sadece yazılı içerik değil, görsel ve video içerikleri de yayıncılar için çok değerli bir araç. Özellikle son zamanlarda yükselişe geçen video içerikler, dönüşüm oranını yükseltme konusunda son derece başarılı bir kaynak.

Bir performans yayıncısı ya da reklamveren olarak bahsettiğimiz trendleri takip ederek affiliate pazarlamadaki başarınızı artırabilirsiniz. İçerikleriniz yoluyla gelir elde etmek ya da kazandığınız affiliate gelirini artırmak için siz de Türkiye’nin en güçlü affiliate ağı ReklamAction ile tanışın. Yayıncı ya da reklamveren hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya başlayın…

Bir Cevap Yazın