Affiliate pazarlamada satışın gerçekleşmesini sağlayan yöntemler

Yazar: | 14 Nisan 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamada satışın gerçekleşmesini sağlayan yöntemlerDönüşüm süreci en basit haliyle müşterinin farkındalık içinde olduğu markaya karşı ilgi duymasını ve sonrasında satın alma davranışını göstermesini içeriyor. Ancak affiliate pazarlamada dönüşüme girmeye yarayan farkındalık sürecini çok sayıda kaynak da etkileyebiliyor. Dahası, müşteriler ilgilendikleri ürün veya hizmetlerle ilgili farklı kanallar üzerinden mesajlara maruz kalabiliyor ve hangisinin satışa etkisi olduğunu belirlemek her zaman kolay olmayabiliyor.

Affiliate pazarlamada hedeflenen davranışın gerçekleştirilmesini sağlayan yayınlara, reklamveren tarafından ödeme yapılıyor. Herkesin kazandığı bu pazarlama modelinde işin içine farklı kanallar girdiği zaman geleneksel dönüşüm sürecinin de dışına çıkılmış oluyor. Böyle durumlarda reklamveren için hangilerinin daha verimli olduğuna karar verip ödeme miktarını ve ödeme yapacağı yerleri doğru belirlemek büyük önem taşıyor. Satın alma davranışında etkisi olan kampanyaları belirlemek ve etki oranına göre ödüllendirmek için ise bazı yöntemler kullanılıyor. İşte satışa hizmet eden kanalları ayırt edebilme yöntemleri…

Etkileşim yöntemi (İlk tık – Son tık)

Bu yöntemde satışa etkisi olduğu varsayılan iki basamak bulunuyor. Müşterilerin zihninde markaya dair farkındalık yaratarak ilgilerini çeken ilk affiliate kampanyası ve hedeflenen davranışın gerçekleştirilmesine ön ayak olduğu düşünülen son kampanya temel alınıyor. Bu yönteme konu olan ilk affiliate kampanyayı yayınlayan yayıncı, kullanıcıları ürünle tanıştırdığı için önem kazanıyor. Satışın gerçekleştirilmesini sağlayan son adımdaki kampanyayı üstlenen yayıncı ise hedefi başarıya ulaştırdığı için ödüllendiriliyor.

Oransal yöntemler

Kullanıcıyla etkileşime geçen tüm oyuncuların ödüllendirildiği yöntemler bu gruba giriyor. Linear olarak da adlandırılan eş değer etkileşim modelinde müşterinin ilk ilgisini çeken ve satışa giden yolda etkileyen, sonuçta satın almasını teşvik eden tüm kanallar eşit bir biçimde ödüllendiriliyor. Bu noktada hangi oyuncunun satışa ne kadar etkisi olduğu önemsenmeksizin hepsine eşit değer veriliyor.

Eş değer etkileşim modeline göre biraz daha etki odaklı olan zamanla değer kaybı modelinde (time-decay) ise dönüşümü sağlayan son adım en çok payı alıyor, ancak diğer oyuncular da olayın gerçekleştiği zaman sıralamasında başa doğru gittikçe oranı azalan paylarla ödüllendiriliyor. Bir diğer oransal yöntemlerden konuma dayalı modelde (position-based), ziyaretçiyi ilk çeken ve satışı gerçekleştiren iki kanal en büyük payı alıyor ve kalan bütçe aradaki diğer kanallara dağıtılıyor.

Özelleştirme yöntemi

Özelleştirilmiş modelde (custom) ise marka; sayfa görüntülenme sayısı, sitede geçirilen zaman, dönüşüm süresi gibi kriterlere göre ödeme oranlarını özelleştirebiliyor. Bu model genellikle diğer modellerin denenmesi ile son halini alıyor. Modellerin önceden denenmiş olması sonuçların tahmin edilebilir olmasına imkan sağladığı için önem taşıyor. Özelleştirmeye başlamadan önce değer verilen kullanıcı davranışları, ideal çözüm süresi vb. faktörlerin belirlenmesi önemli veriler elde ederek buna uygun bir plan çizmenizde yardımcı olabilir.

Affiliate pazarlamada başarıyı daha yükseğe taşıyabilmek açısından verimli kampanyalar yürütmek, verimli kampanyalar için de en etkili kanalları belirleyebilmek önemli bir rol oynuyor. Ancak kampanyaların kolay bir yoldan başarı hedeflerine ulaşabilmesi için güvenilir bir reklam ağı ile çalışmakta fayda var. ReklamAction, affiliate pazarlamada reklamverenlerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor ve kazançlarını artırmaları için her konuda destekliyor. Siz de hemen ReklamAction hesabı oluşturun; kazananlar dünyasında yerinizi ayırtın.

 

 

Bir Cevap Yazın