Affiliate pazarlamada marka değerini korumanın yolları

Yazar: | 06 Şubat 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamada marka değerini korumanın yollarıAffiliate pazarlama kazan-kazan modeli üzerine kurulu sistemiyle hem yayıncılara hem de reklamverenlere önemli avantajlar sunuyor. Affiliate pazarlama ekosisteminde yer alan reklamverenler, ürün ve hizmetlerinin satışı ve kampanyalarının görüntülenmesi gibi farklı hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak yayıncılara önceden belirlenen bir komisyon ödemeyi kabul ediyor. Yayıncılar da bu sayede reklamverenin ürün veya hizmetini tanıtarak düzenli olarak gelir etme fırsatı yakalıyor.

Affiliate pazarlama sayesinde firmalar pazarlamak istedikleri ürün ve hizmetlerini yayıncıların web site ya da blog’larını takip eden kullanıcılara tanıtma imkanı yakalıyor. Birçok yayıncıyla çalışan firmalar bu sayede çok geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşma imkanı buluyor. Ancak reklamverenlerin marka değerinin zedelenmemesi adına bu sistem içerisinde bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” algısının doğru bir pazarlama stratejisi olmadığını bilen reklamverenlerin, bu anlamda affiliate kampanyaları oluştururken marka imajına olumsuz etki edecekler durumlardan kaçınması önem taşıyor. Peki markalar affiliate pazarlama sistemi içerisinde yer alan firmalar marka değerini korumak için neler yapabilir?

Kaliteli yayıncılarla çalışmak

Affiliate pazarlama çalışmaları sırasında markaların imajını korunması hatta marka değerini yükseltebilmesi için kaliteli yayıncılarla çalışması önem taşıyor. Bu anlamda sektörde bilinen, sadık ziyaretçileri olan, yüksek trafik alan en önemlisi ürün veya hizmetlerinizle ilgili içeriklerin yer aldığı site ya da blog’larda yer almaya özen göstermeniz gerekiyor.

Bu konuda doğru yayıncılarla çalışmanızı sağlayacak bir affiliate ağı işinizi kolaylaştırabilir. Hem reklamvereni hem de yayıncıyı iyi tanıyan bir affiliate ağı marka imajınıza değer katacak yayıncılarla satış ortaklığı yapmanızı sağlayabilir.

Yayıncının markanızı nasıl tanıtacağı konusunda bilgili olması

Yayıncının gelir modelini iyi tanıması ve daha önce başarılı affiliate kampanyalarında yer alması da reklamverenlerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Başarılı yayıncılar içerik oluşturmak için markayı ve ürünü nasıl ele alması gerektiği, içerikte kullanabileceği anahtar kelimeler ve bağlantılar konusunda tecrübe sahibi olurlar. Bu anlamda yayıncıların sadece daha fazla trafik sağlamak adına kalitesiz içerikler oluşturması ve reklamverenin marka imajını farklı şekilde etkilemesi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Profesyonel bir affiliate ağı yayıncıları, önceden belirlediği kriterlere göre değerlendirerek reklamverenlerle bir araya getirir. Böylece bahsedilen olumsuz durumların yaşanmasını en başından engellemiş olur.

Yeni yayıncıları takip etmek

Affiliate kampanyalarından etkili sonuçlar elde etmek, daha fazla görünürlük ve dönüşüm sağlamak adına, reklamverenlerin yeni yayıncıları takip etmesi faydalı olabilir. Bu nedenle birlikte çalıştığınız affiliate ağının size bu konuda yol göstermesi işinizi kolaylaştırabilir.

Cashback siteleri ve hileli uygulamalar konusunda temkinli olmak

Affiliate pazarlamanın avantajlarından yararlanmak isteyen reklamverenlerin hileli uygulamalar ve dolandırıcılık gibi noktalara da dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle “cashback” yani para iadesi sistemiyle çalışan yayıncıların güvenilirliğinden emin olmaları son derece önemli.

Aslında reklamverenlerin sıkça tercih ettikleri, müşterilere avantajlı alışveriş hizmeti sunarken, marka bilinirliğini artıran pazarlama yöntemlerinden biri olan cashback sistemi, reklamverenlere birçok fayda sağlıyor. Ancak gerçekleşmemiş olan satışlar üzerinden komisyon alma gibi hileli uygulamaların yaşanabileceği durumlardan kaçınmak için güvenilir bir yayıncı ve güvenilir bir affiliate ağıyla çalışmanız önem taşıyor.

Affiliate pazarlamanın sunduğu avantajlardan yararlanarak düşük maliyetli reklam kampanyalarıyla, geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşmanız ve satışlarınızı artırmanız mümkün. Ancak bu çalışmalar sırasında marka değerinizi koruyabilmeniz için bahsettiğimiz noktalara özen göstermenizde fayda var. Yayıncı ve reklamveren arasındaki güvenilir bağ olan, Türkiye’nin en önemli affiliate ağı ReklamAction kendinize uygun affiliate pazarlama stratejinizle fark yaratmanızı sağlıyor. Gelin siz de reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve size neler sunabileceğimizi kendiniz görün…

 

Bir Cevap Yazın