Affiliate pazarlamada kampanyalarının başarısı nasıl belirlenir?

Yazar: | 27 Ekim 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlaada kampanyalarının başarısı nasıl belirlenir?Affiliate marketing, markalar için son derece etkili bir pazarlama kanalı olduğu gibi performans yayıncıları için de son önemli bir gelir kaynağı. Yayıncıların daha etkili içerikler oluşturmaları gelirlerini artırmak açısından önemli. Fakat en az o kadar önemli olan diğer bir nokta da ölçümleme…

Başarılı bir affilite kampanyası için özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar; affiliate bağlantıları içeren kaliteli içerikler hazırlamak, bu içeriklerle trafik elde etmek ve sonuçları ölçümlemek olarak sıralanabilir.

ReklamAction olarak sizlerle, performans yayıncılığında daha fazla trafik sağlamanıza ve gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olacak çeşitli makaleler paylaşıyoruz. Bu yazıda da affiliate pazarlamada başarınızı nasıl ölçümleyeceğinize dair ipuçlarını sizler için derledik…

Affiliate pazarlamada başarı kriterleri

Performans pazarlamada başarılı olmak için öncelikle hangi platformlarda içerik oluşturmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Performans yayıncılarının en çok tercih ettiği mecra ve araçlar arasında web siteleri, blog’lar, Facebook paylaşımları ile videolar yer alıyor.

Platform veya araçları belirledikten sonra eğer blog içeriği hazırlamak istiyorsanız arama optimizasyonu (SEO) konusunda bilgi edinmeniz gerekiyor. Video içerikleri yoluyla affiliate geliri elde etmek istiyorsanız video paylaşım platformlarında yer almanız da son derece önemli. Bu mecralarda gerçekleştirdiğiniz paylaşımlarla ana sayfaya (landing page) yönlendirdiğiniz trafik sayesinde affiliate gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Hedef belirleme

Performans yayıncılığında başarıyı ölçümleyebilmek için hedeflerinizi önceden belirlemeniz önemli. Bir performans yayıncısı olarak çalışmaya başladığınız günden itibaren üç ay içerisinde nerede olmak istediğinizi ne kadar gelir elde etmeyi hedeflediğinizi belirlemeniz, üç ay sonunda başarılı olup olmadığınızı belirlemek için kolaylık sağlar.

Dönüşüm oranı

Tercih ettiğiniz platforma uygun içeriklerin başarısını ölçebilmeniz için dönüşüm oranı analizi önem taşıyor. Çünkü affiliate pazarlamada kazancınızı belirleyen faktör ana sayfaya (landing page) yönlendirdiğiniz kaliteli trafiğin hedeflenen eylemi gerçekleştirmesi. Bu analizi şu iki adımı takip ederek gerçekleştirebilirsiniz;

1. Tıklama başına kazancınızı belirleme

Tıklama başına kazanç oranınızı belirleyebilmeniz için şu ana kadar içeriğinizde yer alan affiliate bağlantıyı tıklayarak hedeflenen eylemi gerçekleştiren kullanıcı sayısını bilmeniz gerekiyor. Ayrıca tıklanma sayısını ölçmeniz de bu noktada önemli. Böylece bağlantıya tıklayan kullanıcıların ne kadarının hedeflenen eylemi gerçekleştirdiğini yani dönüşüm oranını tespit edebilirsiniz.

2. Hedefinize ulaşmak için kaç tıklama almanız gerekiyor?

İkinci adım da hedefinize ulaşmanız için içeriğinizin kaç tıklama alması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunu hesaplarken de şu yöntem işinize yarayabilir;

  •  Örneğin tıklama başına kazancınız 1 lira
  •  1 adet satış yapabilmeniz için 40 tıklama almanız gerekiyor.
  •  Her satıştan kazancınız 40 lira ise
  •  3 aylık süre içinde 4 bin lira kazanmayı hedefliyorsunuz.

Bu şekilde bir hesaplamayla hedeflediğiniz kazancı elde etmek için neler yapmanız gerektiğine dair bir plan oluşturmanız mümkün. Eğer siz de bir satış ortaklığı ağı ile çalışarak performans pazarlamadan gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction size yardımcı olabilir. Geniş yayıncı-reklamveren ağı, detaylı analiz-raporlama imkanı ve yüzde 100 yayıncı desteği ile siz de performans pazarlama dünyasında kolayca yerinizi alabilirsiniz. Performans yayıncılığındaki hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacak sayısız özellikler için ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturun.

Bir Cevap Yazın