Affiliate kampanyaları offline faaliyetlerle nasıl desteklenebilir?

Yazar: | 23 Ekim 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate kampanyaları offline faaliyetlerle nasıl desteklenebilir?Dijital pazarlama faaliyetlerinin giderek çeşitlenmesi ve firmaların dijital reklamlardan elde ettikleri başarının her geçen gün artması, reklamverenlerin online pazarlama yatırımlarını artırıyor.

Bu anlamda affiliate pazarlama da dijital pazarlama yoluyla hedef kitlesine ulaşmak ve satışlarını artırmak isteyen her firmalar için önemli bir satış ve pazarlama kanalı haline geliyor. Özellikle ticaret siteleri için önemli bir reklam ve pazarlama kanalı olan affiliate pazarlama bu sitelere ait dijital pazarlama yatırımlarının önemli bir kısmını oluşturuyor. Sadece e-ticaret siteleri değil ürün ya da hizmetlerini online kanallardan hedef kitlesine ulaşmak isteyen her türlü firma için affiliate pazarlama artık son derece önemli bir araç.

Reklamverenlere risksiz, ucuz ve etkili bir pazarlama olanağı sunan affiliate marketing’in temeli firmaların, ürün ve hizmetlerinin satışı ve kampanyalarının görüntülenmesi gibi farklı dönüşüm hedeflerinin gerçekleşmesi üzerine yayıncılara komisyon ödenmesi sistemine dayanıyor. Böylece gerçekleşen hedef üzerinden belirlenen ödeme, reklamverenlerin bütçelerini en etkin şekilde kullanmalarını sağlıyor.

Affiliate pazarlamada rekabet artıyor

Affiliate pazarlamadan yararlanan pek çok firma kampanyalarına ilişkin içeriklerinin en çok takip edilen yayıncı sitelerde yer almasını ve yüksek dönüşüm elde etmeyi hedefliyor. Bu durum pek çok dijital faaliyette olduğu gibi affiliate pazarlamada da rekabetin oluşmasına neden oluyor.

Artan rekabet affiliate pazarlama faaliyetlerini daha farklı ve entegre bir hale gelmesini zorunlu hale getiriyor. Bu anlamda affiliate ağlarının daha başarılı kampanyalar için reklamverenleri sektörün durumuna göre yönlendirmesi gerekebiliyor. Biz de Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction olarak affiliate pazarlamaya yatırım yapan iş ortaklarımıza, daha başarılı kampanyalar oluşturmak için çok kanallı ve entegre bir pazarlama stratejisi oluşturmayı öneriyoruz.

Çok kanallı pazarlama stratejisi ile affiliate pazarlamada artan başarı

Affilate pazarlamaya yatırım yapan pek çok reklamveren için affiliate pazarlamadaki başarı artan satışlar anlamına geliyor. Bu anlamda eğer affiliate pazarlama kampanyalarınızdan elde etmek istediğiniz sonuç satışlarınızı artırmaksa kampanyalarınız için çok kanallı pazarlama stratejileri geliştirmeniz faydalı olabilir.

Affiliate kampanyalarının başarısını artırmak isteyen reklamverenlerin farklı dijital mecralara, birbiriyle ilgisi olmayan tür ve içeriklerle çeşitli reklamlar yapması yerine entegre bir stratejiyle offline kanalları kullanması daha etkili sonuçlar ortaya koyabiliyor. Bu konuda yapılan çalışmalar da gösteriyor ki online ve offline mecraların birlikte kullanıldığı pazarlama stratejileri affiliate pazarlamadaki başarıyı da önemli ölçüde artırıyor.

Geleneksel kanalların affiliate kampanyalarına katkısı

Entegre ve çok kanallı pazarlama stratejisinden yola çıkarak firmanızın affiliate pazarlamadaki başarısını artırmak için çok basit bir formülle şu yolu izleyebilirsiniz; Affiliate pazarlama bütçenizin 100 birim olduğunu düşünürsek, bu bütçenin 30 birimini affiliate’e, 20’sini de affiliate kampanyalarının etkinliğini artırmak için premium dijital mecralara kalan 50 birim bütçeyi de offline kanala harcamak yerine; bütçenizin 50 birimini affiliate kampanyalarınıza diğer yarısını da bu kampanyaları destekleyecek bayi, mağaza gibi geleneksel satış kanalları dahil olmak üzere farklı offline kanallara harcamanız çok daha etkili sonuçlar ortaya koyabilir.

Affiliate pazarlama yatırımları tüm dünyada artmaya devam ediyor. Bu harcamaları doğru stratejiler sonucu gerçekleştirmek yatırım dönüşü anlamında başarının artmasını sağlıyor. Eğer siz de online satış hedeflerinizi yakalamak için affiliate pazarlamadan faydalanmak istiyorsanız ReklamAction size bu konuda yol gösterebilir. Gelin siz de reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve kazanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın