3 Adımda Okutturan E-bülten Hazırlama Rehberi

Yazar: | 04 Mayıs 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA-040517-ebultenAffiliate yayıncıları; platformlarındaki gelişmeler ve yeni içerikler hakkında ziyaretçilerini haberdar etmek amacıyla e-bülten gönderimine başvurabiliyorlar. Aynı zamanda oldukça etkili bir pazarlama aracı olan e-bültenler, affiliate kampanyaları dahilinde yürütülen çalışmaların başarılı olmasında da rol oynayabiliyor. Ancak elbette e-bültenlerden verim alabilmek için öncelikle bülten içeriklerinin ulaştırılacağı kitlenin beğeni ve online davranış özelliklerini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bunun yanı sıra online bir platformun ziyaretçi kitlesinin beğenebileceği ve içeriğini okumaktan zevk alacağı bir e-bülten oluşturabilmek, doğru bir strateji izlemekten geçiyor. Online mecranın odaklandığı alan ve içerik konuları ile tutarlı olması gereken bu stratejiyi geliştirirken de belli birtakım adımlar atmak gerekiyor. İşte okuyucuları etkisi altına alacak bir e-bülten hazırlamak için izlenmesi gereken 3 adım…

1. Kaliteye Odaklanın

E-bülten hazırlamak için harekete geçmeden önce içerik kalitesinin online kullanıcılar için öncelikli bir tercih nedeni olduğunun bilincinde olmakta fayda var. Çünkü dijital dünyada dileyen her kullanıcı, istediği tüm bilgilere birkaç tıkla ulaşabiliyor. Bu nedenle e-bültenlerin de kullanıcılara okumak için bir neden yaratması önem taşıyor.

Okutturan bir e-bülten oluşturmanın ilk adımı okuyucuya fayda sağlayan ve bir değer sunan içerikler hazırlamaktan geçiyor. Bu, e-bülten abonelerinin dikkatini çekmeyi ve daha sonraki bülten gönderimlerinde de ilgi seviyesini yüksek tutmayı sağlıyor. Sonuç olarak online platform için sürdürülebilir, yani tekrarlanan ziyaretler sağlamak ve dolayısıyla trafik oranlarını artırmak mümkün olabiliyor.

2. Bültenin Diline Karar Verdikten Sonra Başlık Oluşturun

E-bültenlerin gönderiminin yapılacağı kitlenin ilk anda dikkatini çekmek ve bülten içeriğini görüntülemeye teşvik etmede konu başlığı yazımı kritik bir öneme sahip. Başlıklar aynı zamanda içerik akışının da nasıl şekillendirileceğini belirlediği için başlığı oluşturacak kelimelerin seçimine ayrı bir özen gösterilmesinde yarar var. Bunun için de hiç şüphesiz ki nasıl bir dil kullanılacağı ve kullanıcılara nasıl bir ton ile hitap edileceğinin bilinmesi gerekiyor.

E-bültende kullanılacak dilin platform içerikleriyle uyumlu olması bu anlamda işinizi kolaylaştırabilir. Öte yandan başlık yazımında da hedef kitleye iletilecek mesajın amacına uygun bir ton kullanmak da faydalı olabilir. Örneğin, herhangi bir konu ile ilgili bilgilendirme amaçlı bir e-bülten içeriği hazırlayacaksanız başlıkta “X konusunda bilinmesi gereken 10 nokta” gibi içeriğin devamını okumaya yönlendiren ifadelere yer verebilirsiniz.

3. Mesajı Kurgulayın

E-bülten başlığı oluşturulduktan ve içeriğinde ne tür bilgilerin yer alacağı belli olduktan sonra iletilecek mesajı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada, hedef kitlenin dikkatinin dağılmasını önlemek adına içerik uzunluğunun ideal düzeyde tutulduğundan emin olmak gerekiyor.

Online mecralarda, işlenecek konuya da bağlı olarak, 1000 kelimeden daha uzun metinlerin kullanıcıların odaklanmasını zorlaştırabileceği biliniyor. E-bültenlerde de durum bundan çok farklı sayılmaz. Öte yandan görsel ögelerle desteklenen e-bültenlerden daha yüksek verim alabilmek de söz konusu. Özellikle yer yer kullanıcılara soru cümlelerinin yöneltildiği ve onları konuyu düşünmeye ve katılımcı olmaya yönlendiren e-bülten içeriklerinin de ilgi düzeyini artırdığı gözlemlenebilir.

E-bülten gönderimi, affiliate yayıncıların gelirlerini artırabilmeleri için uygulayabileceği yöntemlerden biri. Ancak daha yüksek oranlarda affiliate kazancı elde edebilmek adına atılabilecek farklı adımlar da mevcut. Eğer siz de sahip olduğunuz online platform üzerinden daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun.

 

Bir Cevap Yazın