Yeni başlayanlar için affiliate pazarlama sözlüğü

Yazar: | 03 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yeni başlayanlar için affiliate pazarlama sözlüğüPerformans temelli bir pazarlama modeli olan affiliate marketing, reklamverenlere sağladığı avantajların yanı sıra yayıncılar için de karlı bir iş alanı. Markaların oluşturduğu kampanyaları kullanıcılara ulaştırarak ve okuyuculara özel fırsatlar sunarak site ya da blog’larına trafik sağlayan yayıncılar, bu trafiği hedeflenen eyleme yönlendirerek kazanç sağlıyor.

Bu karlı iş alanı sizin de ilginizi çekiyorsa,performans pazarlamaya başlamadan önce sektör hakkında bilgi edinmeniz faydalı olabilir. Affiliate pazarlamanın her geçen gün gelişen sistemine adapte olabilmek için yayıncıların sektöre ilişkin terminolojiyi bilmesi gerekiyor. Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction olarak, performans yayıncılığına adım atacaklara kısa bir terimler rehberi…

Affiliate ağı (Affiliate Network)

Prformans pazarlamada, reklamveren ve yayıncıyı buluşturan network olarak tanımlanan affiliate ağı yayıncılara komisyon ödemesi konusunda garanti verir. Reklamverenler ise bu ağlar sayesinde kampanyalarını farklı yayıncılara ulaştırarak, satış hedeflerini gerçekleştirirler.

Dönüşüm oranı (Conversion rate)

Reklamverenler tarafından önceden belirlenen aktiviteyi gerçekleştiren ziyaretçilerin, bağlantıya tıklayarak siteye gelen tüm ziyaretçilere yüzdesel oranıdır. Toplam dönüşümün ziyaretçi sayısına bölünmesi ile elde edilir.

ROI (Return on Investment)

“Yatırım Geri Dönüşü” olarak Türkçeleştirilen bu kavram, yapılan yatırımın nasıl bir oranla geri döndüğünü ve yatırımın verimliliğini belirtir. ROI; reklam yatırımının, elde edilen dönüşüme oranlanmasıyla bulunur.

Personalization

Kişiselleştirme olarak tanımlanan bu kavram, daha önce yapılan reklam kampanyası sonuçlarına göre kullanıcıların özelliklerine ve ilgi alanlarına göre reklam içeriği sunmayı ifade ediyor.

Gösterim Başına Fiyatlandırma (Cost per Mille- CPM)

Gösterim başı fiyatlandırma (Cost per Mille- CPM) reklamın 1000 gösterim başına maliyeti anlamına gelir. Eğer bu reklamverenle bu modelle çalışan bir yayıncıysanız reklamın 1000 kez gösterimi karşısında belirlenen komisyon miktarını kazanacağınızı düşünebilirsiniz.

Tıklama Başına Fiyatlandırma  (Pay Per Click- PPC)

Bu fiyatlandırma modelinde yayıncılar ziyaretçi trafiğini artırmak için kendi sitelerini ya da diğer dijital mecraları kullanarak, kampanya sayfalarına kullanıcı çekmeyi hedeflerler. Böylece yayıncılar, reklamverenin sitesine yönlendirdiği ziyaretçi başına kazanç elde eder.

Eylem Başına Fiyatlandırma (Cost Per Lead/Acquisition- CPL/CPA)

Eylem Başına Fiyatlandırma; yayıncıların tanıtımını yaptıkları bir ürünün satışı ya da yönlendirdikleri bir sitedeki belirli bir formun kullanıcı tarafından doldurulması gibi önceden belirlenmiş hedefli eylem üzerinden gelir elde etmesine dayalı bir yöntemdir.

CTR (Click Through Rate)

Tıklanma oranı olarak ifade edilen bu terim reklam içeriğinde yer alan linki tıklayan kullanıcıların, reklamı görüntüleyen kullanıcılara oranlanmasıyla hesaplanır.

Lead Generation

Hedeflenen müşteriye ulaşmak için kullanılan; veri tabanı oluşturma, müşteri kazanımı ve talep toplama gibi yöntemleri açıklayan bir kavramdır.

Responsive design

Bilgisayar, tablet ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre duyarlı davranan, cihaz ve çözünürlük bağımsız olarak her platformda rahat bir kullanıcı deneyimi sağlayan web tasarımlarına verilen isim. Bu kavram, yayıncıların mobil cihazlardan trafik sağlaması açısından önem taşıyor.

Content Management System (İçerik Yönetim Sistemi)

Web site içeriğini yönetebilmenizi sağlayan sistemler İçerik Yönetim Sistemi ya da kısaca CMS olarak ifade edilir.

Bahsettiğimiz terimler performans yayıncılığıyla internetten para kazanmak isteyenlerin işine yarayabilir. Eğer bir affiliate ağına katılarak, yayıncılığa adım atmak istiyorsanız ReklamAction zengin ortaklık ağı, tecrübesi ve uzman kadrosuyla her zaman yanınızda. Gelin, yayıncımız olun ve önerdiğimiz tüm ayrıcalıkları kendi gözlerinizle görün…

Bir Cevap Yazın