Yeni Başlayacaklar İçin Affiliate Pazarlama Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Yazar: | 08 Mart 2018
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA-070318-affiliate-sorulari-300En verimli pazarlama türlerinden affiliate pazarlamaya olan ilgi son yıllarda katlanarak artmaya devam ediyor. Bu durum elbette geniş çevrelerde affiliate pazarlamaya dair merak uyandırıyor. Ancak söz konusu pazarlama yöntemi ile gelir sağlamayı hedefleyen yayıncılar, kimi zaman yeterli bilgi donanımına sahip olmadan işe koyulmayı tercih ediyorlar. Bu da ne yazık ki kendilerine başarısız ve sonuç alınamayan affiliate çalışmaları olarak geri dönebiliyor.

Buradan yola çıkıldığında, affiliate pazarlama dünyasına giriş yapmak isteyen yayıncıların öncelikle bu konu üzerine detaylı araştırmalar yapıp yeterince fikir sahibi olduklarından emin olmaları gerektiği rahatlıkla savunulabilir. Çünkü ancak bu şekilde zihinlerindeki soru işaretlerini giderebilir ve affiliate çalışmalarını kendilerine güvenerek sürdürebilirler.

İşte affiliate yoluyla platformu üzerinden kazanç sağlamayı planlayan yayıncıların yanıt bulmaları gereken başlıca sorular ve karşılıkları…

1) Affiliate Pazarlamaya Nereden Başlamalı?

Affiliate ekosistemi hakkında bilgi almak için web ortamında başvurulabilecek çok sayıda kaynak mevcut. Pek çoğu İngilizce olan bu kaynakların yanı sıra ReklamStore’un affiliate servisinde olduğu gibi Türkçe içeriklerin yer aldığı kaynak dokümanlar da bulabilmek mümkün. Öte yandan affiliate pazarlamaya giriş yaparken ilk başta jargona hakim olmak işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu nedenle başlangıç olarak affiliate terimlerinin, gelir modellerinin ve affiliate dünyasına ait diğer kavramların anlamlarını araştırarak öğrenmenizde büyük yarar var.

2) Affiliate Geliri Elde Edebilmek İçin Harcama Yapmak Gerekir mi?

Diğer iş kollarında olduğu gibi affiliate yayıncılığında da işe başlarken bir miktar yatırım yapmak gerekiyor. Çünkü doğrudan affiliate yayıncılığı ile ilgili olmasa da bir web platformuna sahip olmak, alan adı satın almak, SEO çalışması yapmak gibi basamaklar için çok yüksek oranlarda olmasa da yine de kaynak ayrılması söz konusu olabiliyor.

3) Web Siteden/Platformdan Nasıl Kazanç Sağlanır?

Online platformun hitap ettiği kitlenin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda bu sorunun yanıtı kolaylıkla bulunabilir. Online kullanıcı kitlesi, hangi tür reklamverenlerle ne gibi affiliate kampanyalarına imza atılabileceği noktasında yol gösterici olacaktır.

Hangi reklamverenlere ait markaların online kullanıcıların ilgisini çekebileceği saptandıktan sonra ise sözü edilen reklamverenlerin affiliate programlarına dahil olmak için reklamverenlerle iletişime geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra birçok firmayı network’ünde bulunduran affiliate programları ile de yola çıkılabilir. Böylece çok sayıda teklifi aynı anda görüntülemek ve içlerinden uygun olanları seçmek de mümkün olabilir.

4) Ne Zaman Gelir Elde Etmeye Başlanır?

Affiliate yayıncıları çoğu zaman ilk affiliate çalışmalarını hayata geçirdikten çok kısa bir süre sonra gelir elde etmeyi bekliyorlar. Ancak affiliate yayıncılığı da diğer pek çok meslekte olduğu gibi zaman ve emek verildiği durumda somut sonuçların gözle görülebildiği bir kazanç yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yayıncıların sabırlı olup, kampanya çalışmalarını ölçümleyip, gerekli iyileştirmeleri yapmaları ve bunların sonucunda kazançlarını hesaplamaya başlamaları gerekiyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, eğer siz de affiliate dünyasında yerinizi almaya hazır olduğunuzu hissediyorsanız ve her durumda destek alabileceğiniz bir hesap yöneticinizin olmasını istiyorsanız hemen ReklamStore’un affiliate servisinden yararlanmak için ReklamStore hesabınızı oluşturabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın