Yayıncıların site analizi konusunda dikkat etmesi gereken 3 nokta

Yazar: | 08 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yayıncıların site analizi konusunda dikkat etmesi gereken 3 noktaAffiliate yayıncılar için daha fazla gelir elde etmenin yolu web sitelerine gelen kaliteli trafiği artırmaktan geçiyor. Bir yayıncı olarak bu trafiğini artırabilmek için de sitenizin hangi noktalarda optimizasyona ihtiyacı olduğunu doğru analizlerle belirlemeniz gerekiyor.

Web sitelerinin analizi yapılırken içerik, tasarım, yazı karakteri, SEO ve daha birçok konuyu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu anlamda çalıştığınız affiliate ağı da detaylı analiz ve raporlama olanaklarıyla size yardımcı olabilir. Peki başarılı bir analiz için hangi noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor…

Kaliteli içerik ve SEO

Affiliate yayıncısı olarak sitenize trafik sağlamanın öncelikli adımı kaliteli içerik oluşturmaktan geçiyor. Hedef kitlenizin ilgi alanı ve ihtiyaçlarıyla örtüşen içerikler trafik sağlama ve dönüşüm oranı açısından önem taşıyor. İnternet kullanıcıları, dijital mecralarda yer alan milyonlarca içeriğin arasında dolaşırken, hangi içeriği okuması gerektiği konusunda aceleci karar verebiliyor. Bu nedenle affiliate yayıncıların oluşturdukları içerikleri hem kaliteli hem de ilgi çekici şekilde paylaşması gerekiyor.

Okuyucunun fayda sağladığı etkileyici içerikler arama motoru optimizasyonu açısından da son derece önemli. Anahtar kelime ve gerekli bağlantıları içermeyen, güncel olmayan, kısa ve kalitesiz içerikler site trafiğinizin ve dönüşüm oranınızın düşmesine neden olabilir. Bu noktada site analizi yaparken tüm bu ayrıntılara dikkat etmenizde fayda var.

Landing page optimizasyonu

Analiz sonuçlarını değerlendirirken sitenizin öncelikle geliştirilmeye ihtiyaç duyulan alanlarını tespit etmeniz gerekiyor. Sitenizin varış sayfası (landing page) da bu konuda gözden kaçırılmaması gerekenlerden biri.

Varış sayfasını kısaca ziyaretçinin sitenize giriş yaptığı ilk sayfa olarak düşünebilirsiniz. Bu sayfa özellikle arama motoru sonuçlarından sitenize ulaşan ziyaretçilerin içeriklerinizle tanışması ve içerikleriniz yoluyla aradığı ürün veya hizmete ulaşarak onu satın almaya karar vermesi açısından önem taşıyor.

Eğer tercih ettiğini varış sayfalarından bazıları yüksek dönüşüm oranına sahipken bir kısmının dönüşüm oranı düşükse, içeriklerinizi daha kaliteli hale getirmek için çalışabilirsiniz. Örneğin farklı call-to action’lar ve görseller, çarpıcı yazı karakterleri ve renkler kullanmanız işe yarayabilir.

Site analizi için A/B Testleri

Site analizi yaparken kullanacağınız A/B testleri, ziyaretçi davranışlarını ve kampanya performansınızı ölçmenizde kolaylık sağlayabilir. A/B testlerini ana sayfa veya diğer sayfalar için uygulayabilirsiniz. A/B testlerini birçok noktada uygulayabilirsiniz. Örneğin; konu başlıklarını farklılaştırmak, farklı call to action’lar kullanmak, Call to action’ın içerikteki yerini değiştirmek, görsel boyutlarını değiştirmek, yazı karakterini değiştirmek, ürün veya hizmet tanıtımlarında farklı içerikler kullanmak video içeriği eklemek, ürün ya da hizmetlere ait görselleri değiştirmek bu noktalardan bazıları olabilir.

Site analizi yaparken A/B testleri uygulayarak hedef kitlenizin ihtiyaç ve beklentileriyle örtüşen içerik stratejileri geliştirebilir, dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Affiliate yayıncılığından daha fazla gelir elde edebilmek için web site analizine önem vermeniz gerekiyor.Yapacağınız detaylı analiz ve raporlamalara destek olarak, performansa özgü talepleri önemseyen bir affiliate ağı olan ReklamAction her konuda olduğu gibi bu konuda da yayıncıların yanında! Siz de ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturarak, kampanyalarınızdan daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın