Yayıncıların e-posta pazarlamasında dikkat etmesi gereken 3 önemli nokta

Yazar: | 14 Eylül 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yayıncıların e-posta pazarlamasında dikkat etmesi gereken 3 önemli noktaAffiliate pazarlamada yayıncıların oluşturdukları içerikler yoluyla gelir elde etmesi için tercih edebileceği pek çok yöntem var. Karşılaştırma siteleri, blog içerikleri alışveriş dizinleri, kupon siteleri, sosyal medya yayıncıların en sık kullandıkları yöntemler ve araçlar.

Yayıncıların en sık tercih ettiği yayıncılık modellerinden biri de affiliate içeriklerini e-posta yoluyla hedef kitleye doğrudan ulaştırmak. E-posta pazarlamasının affiliate pazarlamada sıkça kullanılmasının nedenleri arasında, bu kanalın kişiselleştirilebilir olmasını, yüksek geri dönüş oranlarını ve müşteri sadakatine katkılarını sayabiliriz.

Peki, performans yayıncıları bu yöntemi kullanırken nelere dikkat etmeli?

1. E-posta gönderiminde zamanlama etkisi

Araştırmalara göre 2015 yılı sonunda 1 yıl boyunca kullanıcılara gönderilmiş olan e-posta sayısının 200 milyara ulaşması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki kullanıcılara saniye 2,4 milyon e-mail gönderiliyor. Bu çapta gönderinin içinde gönderdiğiniz e-postanın fark edilmesi için zamanlamaya önem vermek gerekiyor.

E-posta pazarlamasına dair yapılan analizler; Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri gönderilen e-postaların açılma oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde Cuma günü mesai bitime yakın gönderilen e-postalar da hafta sonu alışveriş yapmayı ya da herhangi bir aktivitede bulunmayı düşünen kullanıcılar nedeniyle etkili olabiliyor.

2. Kişiselleştirmeye odaklanın

E-posta pazarlamasında fark yaratmak için yararlanabilecek bir diğer araç da elbette kişiselleştirme. Ancak özellikle e-posta pazarlaması olarak düşünüldüğünde kişiselleştirme genellikle sadece e-posta içeriğinde kullanıcıya hitap edilen kısmı kişiye özel hale getirmek olarak algılanabiliyor. Oysaki performans yayıncılarının e-postalarda kişiselleştirme konusunda yapabileceği pek çok şey var.

Kişiselleştirme aslında gönderimde bulunduğunuz kitlenin beğenileri, alışveriş alışkanlıklarını, kişisel niteliklerini değerlendirmek ve e-posta içeriğini bu veriler ışığında kişiselleştirmek anlamına geliyor. Bu nedenle e-postanızda tanıttığınız ürünler için bu özellikleri düşünerek kullanıcı listeleri belirlemeniz faydalı olabilir.

3. Verileri doğru değerlendirme

E-posta pazarlama, arama motorları ve sosyal ağlara oranla, pazarlama faaliyetleri açısından daha sağlıklı geri bildirimler edinme olanağı sağlıyor. Bu nedenle elinizde bulunan çeşitli verileri doğru şekilde incelemek e-posta pazarlama çalışmalarınızı başarıya ulaştırabilir.

Özellikle tıklanma oranı, geri dönen e-posta, dönüşüm  oranı gibi verileri bu anlamda iyi değerlendirmek gerekiyor. Tıklanma oranını , e-posta listesindeki kişilerin içerikle ne kadar etkileşim sağladığını anlamak için düzenli olarak takip edebilirsiniz. Aynı şekilde geri dönen e-postalar, e-posta listenizi güncellemek için size veri sağlayabilir. Dönüşüm oranı ise affiliate yayıncıların çok iyi bildiği gibi, yayıncının hedef kitlesine ulaşmada ne ölçüde başarılı olduğunu ve, kazancını  belirleyen en önemli gösterge. Tüm bu metrikleri doğru değerlendirerek e-posta pazarlamasında daha başarılı hale gelebilirsiniz.

Paylaştığımız bu ipuçları performans yayıncısı olarak, e-posta yoluyla kazandığınız affiliate gelirlerinizin artmasını sağlayabilir. Eğer siz de çeşitli yayıncılık modelleriyle affiliate pazarlamadan gelir elde etmek istiyorsanız doğru reklam ağıyla çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. Gelin hemen ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun, daha fazla kullanıcıya ve reklamverene ulaşarak gelirlerinizi artırmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın