Yayıncıların anahtar kelime belirlerken dikkat etmesi gerekenler

Yazar: | 06 Kasım 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yayıncıların anahtar kelime belirlerken dikkat etmesi gerekenlerAnahtar kelimeler, affiliate yayıncıların içeriklerine daha fazla organik trafik kazandırmak için kullandıkları en önemli araçlardan biri. SEO çalışmalarının da kilit noktasında yer alan anahtar kelimeler, doğru kullanıldığı zaman içeriklerin, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabiliyor.

Ancak anahtar kelimelerden faydalanmak, içerikle doğrudan ilgili olan ve çok aranan kelimelerin sürekli tekrarlanması anlamına gelmiyor. Çünkü anahtar kelimelerin bu şekilde kullanması içeriğin kalitesini düşürürken, arama motoru algoritmaları tarafından içeriğin spam olarak algılanmasına da neden olabiliyor.

Peki, performans yayıncıları anahtar kelime belirlerken nasıl bir strateji izlemeli? İşte bu konuda affiliate yayıncılara faydalı olabilecek bazı ipuçları…

Özgün içerik

Anahtar kelime seçimine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu elbette özgün bir içerik oluşturmak ve anahtar kelimelerinizin bu özellikte bir içerikte yer alması. Aksi durumda kopya bir içerikte en doğru anahtar kelimeler yer alsa da, orijinal olmayan içerikler arama motorları tarafından tespit edilir ve içeriğiniz arama sonuçlarındaki sıralamada arka sıralara düşer. Ayrıca bu durum affiliate yayıncı olarak güvenilirliğinizin de sorgulanmasına yol açar. Bu nedenle anahtar kelime çalışmalarınızın ilk adımını özgün içerik oluşturuyor.

Web araçları

Anahtar kelime belirlerken en büyük yardımcınız web araçları olabilir. Özellikle Google Anahtar Kelime Planlayıcısı (AdWords Keyword Planner) başarılı anahtar kelimeler üretme ve içeriklerinizle doğrudan ilgili anahtar kelimeleri bulmak için faydalı olabilir. Ayrıca SEOChat, Ubersuggest gibi araçlardan da anahtar kelime belirleme konusunda faydalanabilirsiniz.

Rekabet analizi

Anahtar kelime belirlerken kelimelerin çok ya da az aranması, rekabetin düşük ya da yüksek olması önem taşıyan unsurlar. Bu rekabeti analiz edebilmek doğru anahtar kelimeleri seçebilmek açısından önem taşıyor.

Rekabet analizi yaparken Google Anahtar Kelime Aracı size yardımcı olabilir. Google Anahtar Kelime Aracı’nda yer alan rekabet (competition) sütunu kelimelerin rekabeti hakkında önemli fikirler verir. Ayrıca anahtar kelimelerin aylara göre aranma sayısını ve rekabet oranını da belirleyebilirsiniz. Bu analizden sonra arama hacmi çok düşük olan kelimeleri rekabet oranı çok yüksek olan kelimeleri anahtar kelime listenizden çıkarabilirsiniz.

Hangi anahtar kelime daha kârlı?

Anahtar kelime belirlerken affiliate yayıncıların daha kârlı anahtar kelimeleri tespit etmesi önem taşıyor. Çünkü tüm bu çalışmaların amacı daha yüksek dönüşüm oranı ve affiliate geliri elde etmek. Bu nedenle özellikle içeriğinizde bahsettiğiniz ürüne ilişkin belirli ve uzun kuyruk (long tail) bir anahtar kelime listesi oluşturmanız hedef kitleyi içeriğinize yönlendirmek açısından faydalı olabilir. Bu kelimeler trafik açısından daha az kullanıcıyı içeriğinize yönlendirse de belirli olarak o ürünü arayan kullanıcılar tarafından okunacağı için dönüşüm oranınızı artırabilir.

Optimizasyon

Anahtar kelimeleri belirledikten sonra gerçekleştireceğiniz optimizasyon çalışmalarıyla kelimelerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Eğer anahtar kelime kullanmayı atladığınız görsel adı gibi yerler varsa bu alanlara anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların arama motorunda tercih ettikleri kelime ya da kelime grupları zaman içerisinde değişebilir. Bu değişiklikleri inceleyerek optimizasyon çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanarak, doğru anahtar kelimeleri belirleyebilir, içeriklerinize daha fazla kaliteli trafik çekebilir ve affiliate yayıncılığı gelirlerinizi artırabilirsiniz. Eğer içerikleriniz üzerinden affiliate geliri elde etmek istiyorsanız Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction ile tanışın. Gelin hemen ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun ve kazanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın