Yayıncılar için topluluk yönetiminde fotoğrafların etkili kullanımı

Yazar: | 16 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Yayıncılar için topluluk yönetiminde fotoğrafların etkili kullanımıDijital çağda marka iletişimi imaja, yani görüntüye dayanıyor. Mecranın kendi fizik özellikleri de buna uygun olunca, online pazarlama stratejilerinde görsel kullanımının neden bu denli gelişmiş olduğunu anlamak güç değil. Bugün sosyal medyanın yükselişi ile birlikte görsel pazarlama stratejileri eskisinden de ön plana çıkmış durumda.

Konu performans yayıncılık ve topluluk yönetimi olduğunda, etkileşim oluşturmak en önemli mesele. Paylaşılmak, yorum almak ve konuşulmanın en iyi yollarından biri ise fotoğraf ve video paylaşımı. Markalar fotoğrafları ürün ya da hizmetlerini tanıtmak için olduğu kadar, iş yerlerini ve personelleri aracılığıyla çalışma ve kurum kültürlerini yansıttıklarını düşündükleri her alanda kullanabiliyor. Görseller yalnız tanıtım için değil, prestij veya insan kaynağı odaklı çalışmalar dahil farklı uygulama alanlarına sahip. Fotoğrafların doğru ve etkili kullanımı, size de bir yayıncı olarak kampanya gelirlerinizi artırmada yardımcı olabilir.

Sosyal medya performans pazarlama çalışmalarında fotoğrafların anlamlı kullanımı, ne tür somut faydalar sağlayabilir?

Güvenilirlik oluşturma

Sosyal topluluklarda ilk izlenimi oluşturan nedir diye sorsak, büyük ihtimalle çoğu kişiden aynı yanıtı alırız: Profil fotoğrafı. Elinizde siteniz ya da blogunuzu temsil eden, okurlarınızca benimsenmiş, etkili ve kalıcı bir görsel; telif hakları size ait bir logo ya da fotoğraf yoksa, rastgele bir görsel kullanmak, yapabileceğiniz en yanlış şey olacaktır. Profil fotoğrafınız online mecrada sizi temsil eden somut bir belgedir. Performans yayıncılar için fotoğraf kullanımı yoluyla güvenilirlik sağlamanın en kolay yollarından biri, yazar fotoğrafları kullanmak olabilir.

İçeriğe kişilik kazandırma

Web siteniz ya da blogunuziçin düzenli içerik üretiyor ve yöneticisi olduğunuz topluluklarda bu içerikleri paylaşıyorsanız, okurlarınıza yüzünüzü göstermenin zamanı gelmiş olabilir. Kişisel marka stratejileri, topluluk yönetiminde yayıncı-takipçi etkileşimlerini artırmaya yardımcı olabiliyor. Kullanacağınız fotoğrafların bir moda sayfasından çıkmış gibi görünmesine gerek yok; kaliteli, samimi ve güncel olmaları yeterli.

Uzmanlık ve destek sağlama

Yer aldığınız dikeye, pazarladığınız ürün veya hizmetlerin kullanımına ilişkin bilgilendirici ve yardımcı görsel içerikler, okurlarınızın gözünde, alandaki uzmanlığınızı pekiştirici birer eleman olabilir. Fotoğraf ağırlıklı paylaşımlar, sitenize veya blogunuza trafik çekmenin de iyi bir yoludur.

Paylaşımlarınızı destekleyen görsel içerikleri seçer ve düzenlerken basit bir kurala dikkat etmek önem taşıyor: Kullanacağınız fotoğraf, okuyucunun dikkatini içeriğe yönlendirmeli. Yani fotoğrafta bir açı varsa, bunun içeriğe doğru olmasında fayda var. Portrelerde ise bakış yönünün boşluğa değil içeriğe doğru olması gerekiyor. Küçük bir detay gibi görünebilir ama önemli!

Fotoğraflar, takipçileriniz ve okurlarınızla iletişim kurmanın en hızlı ve etkili yöntemlerinden biri. Etkili fotoğraf kullanımıyla takipçilerinizde yayınlarınıza ilişkin bir aşinalık duygusu oluşturabilir ve bu etkiyi zaman içerisinde sadakat boyutuna taşıyabilirsiniz. Sitenizin veya blogunuzun, kampanyalarınız ve sunduğunuz affiliate tekliflerinin güvenilirliğin, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, öncelikle dış görünümünüzle test edilmesi muhtemel. Bu nedenle sosyal medyada, yöneticisi olduğunuz mecralarda fotoğraf kullanımına özen göstermek iyi bir fikir olabilir.

Affiliate teklifleri ile yöneticisi olduğunuz topluluklardan online reklam geliri elde edebilirsiniz. Türkiye’nin performans pazarlama ağı ReklamAction, geniş reklamveren portföyü ile bu konuda size destek olabilir. Güvenilir satış ortaklıkları için ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturun.

 

Bir Cevap Yazın