Yayıncılar için 7 temel özelliği ile kazandıracak içerikler oluşturmak!

Yazar: | 21 Nisan 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

kazandiran-iceriklerPazarlama çalışmalarında etkisi uzunca bir süre göz ardı edilen içerik, önümüzdeki yılların en önemli trendlerinden biri olacağa benziyor. İnternette nitelikli içerik arayışı, yeni gelir modellerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Hem markalar, hem de yayıncılar için önemli fırsatlar sunan bu ekosistemde, kazandıran içeriğin temel özelliklerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

Yeni ekonomide işletmeler, marka öyküleriyle rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. İçeriğin gücünü doğru kullanan işletmeler, dijitalde bilinirlik ve büyüme açısından önemli avantajlar elde edebiliyor. İçerik kalitesinin, dönüşüm oranları üzerinde de, doğrudan belirleyici rol oynadığı düşünülüyor.

İşte internette kaliteli içeriğin sahip olması beklenen 7 temel özellik:

1- Stratejik olması

İçeriğin yayıncı ve şirket amaçlarına hizmet etmesi; gelecek planları için yönlendirici olması bekleniyor. Pazarlama stratejilerine hakim, hedef kitlesini ve çalıştığı şirketi iyi tanıyan, internet trendlerine aşina yayıncılar, internette çok daha etkili içerik oluşturabiliyor.

2- Marka odaklı olması

Marka imajını, kullanıcıların deneyim ve algıları toplamı belirliyor. Etkili içerik, marka imajını olumlu yönde etkileyerek, kullanıcıları ürün ve hizmetlere yönlendirmeye yardımcı oluyor. İçerik oluştururken marka mesajlarının ve öyküsünün okuyucuya, “reklama kaçmadan” aktarılması, dönüşüm oranlarının artırılmasını da kolaylaştırıyor.

3- Okuyucuyla bir bağ oluşturması

Paylaşılan içeriği düzenli takip eden ve yeni yayınları bekleyen bir kitle oluşturmak, yayıncıların önemsediği bir konu. Bu, aynı zamanda reklamveren için de, marka sadakati oluşturmanın ilk adımı. Okuyucusunu ve reklamverenin hedef kitlesini iyi tanıyan bir içerik yazarının, etkili içerik üretmede rakiplerinden bir adım önde olacağını söylemek, mümkün görünüyor.

4- Arama dostu olması

Okuyucu dostu olduğu kadar SEO dostu da olan içerik, internette geniş kitlelere ulaşmayı sağlıyor. Yayılımın sağlanması ve arama motorlarından yüksek organik trafik yakalayabilmek için yayıncıların, anahtar kelime çalışmalarına gereken zamanı ayırması öneriliyor.

5- Teknik bilginin anlaşılır bir dille sunulması

Yayıncılar için içeriğin kalitesi kadar, teknik olarak da belli bir yeterlilikte olması önemli. Okuyucular, belli bir konuya ilişkin birikimleri ve ilgi düzeyleri bakımından farklılık gösterebiliyor. İçeriğin kolay anlaşılır bir dille sunulması ve farklı bilgi düzeylerine hitap edecek şekilde çeşitlendirilmesi, yayıncı için daha fazla kişiye ulaşmanın ve o işte uzman olarak konumlanmanın en güçlü yollarından biri.

6- Yaratıcı olması

Kaliteli içeriğin en önemli niteliklerinden biri de, doğal olarak; yaratıcılık barındırması. Yaratıcılıktan kasıt ise orijinallik: Yaratıcı bir yayıncı, konusuna hakim olduğu ölçüde yeni ve özgün içerik üreterek okuyucularını memnun edebiliyor. İçerik konusunda üretkenliği desteklemek, konu dışı kaynaklardan beslenmekle de mümkün olabiliyor.

7- Sonuç odaklı olması

İçeriğin reklamverenin hedeflerine ve amaçlarına ters düşmemesi, yayıncı tarafında özenli bir çalışma gerektiriyor. Düzenli güncellemeler, müşteri adayı (lead) oluşturmada etkiliyken, aynı etkiyi mevcut takipçilerle sürdürebilmenin en kolay yolunun, hedefleri en başından belirlemekten geçtiğini söyleyebiliriz.

Bugün Google’dan Facebook’a; internetin devleri ve marka değerini yükseltme peşinde olan diğer tüm işletmeler, kaliteli içerik için yarışıyor. Kaliteli içerik, performans pazarlama yoluyla yayıncıların da kazanmasına yardımcı oluyor. Eğer siz de okuyucularınıza yalnız satış vaadi değil, bir değer sunuyorsanız geç kalmadan ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun ve gelirlerinizi artırmaya hemen başlayın…

Bir Cevap Yazın