Var olan blog ya da sitenizle affiliate geliri elde etmenin yolları

Yazar: | 28 Eylül 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Var olan blog ya da sitenizle affiliate geliri elde etmenin yollarıİnternet kullanıcılara artık sadece bilgiye kolay erişim ya da hızlı iletişim gibi olanaklar sunmuyor. Kullanıcıların online alışveriş yapmanın avantajlarının farkına varmasıyla birlikte dijital dünya artık pek çok kullanıcı için aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı haline geldi.

Her 4 internet kullanıcısından 1’inin ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılayarak, online alışveriş yaptığını düşünürsek, firmaların artan dijital pazarlama bütçelerini ve bu ekosistemin pek çok noktasında yer alarak para kazanan kullanıcıları fark etmemiz hiç de zor olmaz. Bu anlamda sadece fark etmekle kalmayıp, internet üzerinden para kazanmaya da başlayabilirsiniz. Üstelik internet yoluyla pazara kazanmak için mutlaka herhangi bir ürün veya hizmet satmak zorunda da değilsiniz.

Eğer hali hazırda düzenli trafiği olan ve kaliteli içeriklerin yer aldığı bir blog’unuz ya da siteniz varsa affiliate yayıncılık yoluyla para kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer internet sitenizi gelir kaynağı haline getirmek istiyorsanız ve performans yayıncılığıyla nasıl kazanabilirim diye düşünüyorsanız, kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulmanızı sağlayacak ipuçlarını sizler için bir araya getirdik…

İlk adım site analizi

Affiliate yayıncılığa başlamadan önce bu alanda başarılı olmanızı sağlayacak bir adım olarak işe site analizi yaparak başlamanız doğru olabilir. Böylece henüz işin başındayken geliştirmeniz gereken noktaları ve yüksek dönüşüm elde etmek için yapmanız gerekenleri belirleyebilirsiniz.

Hangi tür içeriklerin daha fazla ilgi gördüğünü, ziyaretçilerinizin ortak özelliklerini, hangi kanallardan daha fazla trafik kazandığınızı analiz sonuçlarında görebilir, böylece hangi tür affiliate içeriklerinin hedef kitlenizin ilgisini çekebileceğini belirleyebilirsiniz.

Affiliate ağına katılın

Performans yayıncılarının birçok reklamverenle kolayca buluşarak daha fazla gelir elde edebilmesi için affiliate ağları son derece önemli. ayrıca güvenilir ödeme ve danışmanlık konusunda da doğru affiliate ağını seçmek, performans yayıncılarının başarısını etkileyebiliyor.

Bu anlamda ReklamAction gibi her konuda yayıncılara ve reklamverenlere destek olan profesyonel bir affiliate ağında yer almak, yayıncılık gelirlerinizi artırmak için doğru tercih olabilir.

Doğru ürün seçimi

Var olan web site ya da blog’unuz yoluyla performans pazarlama ekosistemine katılmak için, doğru ürün ve kampanya seçimi önem taşıyor. Affiliate ağı tercihinden sonraki bu adımda sitenizin içeriğine uygun olan, ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek ve onları hedeflenen eyleme yönlendirecek kampanyalar belirleyebilirsiniz.

Blog ya da web sitenizin içeriği; teknolojik ürünlere, mobil oyunlara ya da moda ve dekorasyona ilişkin olabilir. Bu durumda kampanya tercihi yaparken öncelikle bu tarz ürünleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Eğer siteniz daha geniş bir içerik türüne sahipse birbirinden farklı affiliate kampanyaları da size uygun olabilir.

Pazarlama odaklı içerikler hazırlamak

Bugüne kadar site ya da blog’unuzda paylaştığınız içerikler genellikle bilgi vermeye ya da okuyucuları eğlendirmeye odaklıydı. Affiliate yayıncılığa başladıktan sonra da aynı şekilde içerikler oluşturmaya devam edebilirsiniz. Ancak affiliate içeriklerinin pazarlamaya yönelik olması gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Çünkü aslında performans yayıncılığında amacınız okuyucuyu ürün satın almaya ya da hedeflenen diğer eylemleri gerçekleştirmeye yönlendirebilmek. Bu anlamda bilgi vermeyi, fayda sağlamayı unutmadan okuyucuyu harekete geçirecek içerikler üretmeye dikkat etmenizde fayda var.

Bahsettiğimiz ipuçları, var olan sitesini affiliate yayıncılık için kaynak olarak kullanmak isteyenlere yol gösterebilir. Ancak affiliate yayıncılıkta başarılı olmak için yapılması gerekenler sadece bunlarla sınırlı değil. Eğer siz de affiliate yayıncılıktan gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction size her konuda destek olabilir. Hemen yayıncılarımız arasına katılın siz de hali hazırdaki siteniz ile para kazanmaya başlayın…

Bir Cevap Yazın