Sosyal ağları kullanarak yayıncılık gelirlerini artırmanın 5 yolu

Yazar: | 17 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Sosyal ağları kullanarak yayıncılık gelirlerini artırmanın 5 yoluSosyal ağlar affiliate yayıncıların, içeriklerini daha fazla kullanıcıya duyurmaları için kullandıkları en etkili araçlardan biri. Yayıncıların oluşturdukları içerikleri farklı sosyal medya platformlarında paylaşarak daha geniş bir kitleye ulaştırmaları mümkün.

Ancak sosyal ağlar yoluyla daha yüksek dönüşüm oranı elde edebilmek için bu mecraların kendine özgü niteliklerine ve kullanıcı alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Yayıncıların içeriklerini bu durumları göz önünde bulundurarak oluşturması daha yüksek etkileşim sağlayabilmeleri için son derece önemli.

Ayrıca dijital dünyada sürekli değişen trendler, sosyal ağlardaki paylaşımları ve kullanıcı alışkanlıklarını da değiştirebiliyor. Bu nedenle affiliate yayıncıların, gelirlerini artırmak adına  sosyal medya stratejisi oluştururken, günceli de yakından takip etmeleri gerekiyor. Peki tüm bunların yanı sıra performans yayıncıların sosyal ağlar konusunda nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Güncel paylaşımlar

Sosyal medya dinamik bir ekosistem. Bu nedenle sosyal ağlarda her gün yeni bir trend ortaya çıkıyor ve kullanıcı eğilimleri hızla değişiyor. Bir affiliate yayıncı olarak eğer sosyal medya platformlarında etkileşimi yüksek içerikler oluşturmak istiyorsanız sizin de bu trendleri yakından takip etmeniz şart.

Bu takibi sosyal medya ölçümleme araçları kullanarak yapabileceğiniz gibi kendi kullanıcı gözlemlerinize dayanarak da bazı stratejiler oluşturabilirsiniz. Son dönemlerde hangi tür içeriklerin daha çok beğeni aldığını, paylaşıldığını gözlemleyerek buna göre paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu tarz içeriklerde yer alacak linkler yoluyla elde edeceğiniz kaliteli trafiği site ya da blog’unuza yönlendirebilirsiniz.

Sosyal ağa uygun içerik

Başta da belirttiğimiz gibi neredeyse her gün farklı bir trendin gözlemlendiği sosyal ağların her birinin farklı özellikleri var. Bu nedenle sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınızı bu özelliklere göre oluşturmanızda fayda var. Twitter’da görsel ve hashtag ağırlıklı içerik oluşturmak, Facebook’ta hikayeleştirme yöntemini kullanmak ve Instagram’da ürün görsellerini öne çıkarmak gibi küçük ayrıntılar bu mecralarda daha çok etkileşim yaratmanızı kolaylaştırabilir.

Görselleri link’lerle daha etkili hale getirin

Sosyal ağlardaki paylaşımlardaki görseller artık etkinliği tartışılmaz bir araç haline geldi. İçeriklerle daha fazla kişinin ilgisini çekebilmek ve paylaşım oranlarını artırabilmek açısından görsel kullanımı son derece önemli. Bir affiliate yayıncı olarak görselleri sizin için daha etkin hale getirmek için de yapmanız gereken aslında çok basit! Kullandığınız görsellerin açıklama veya yorum kısımlarında okuyucuları sitenize yönlendirecek URL’leri kullanabilirsiniz. Böylece paylaştığınız görsellerin dönüşüm oranınızı artırmasını sağlayabilirsiniz.

Hedef kitleye uygun içerik dili

Sosyal medya platformlarında daha fala etkileşim elde etmek isteyen yayıncıların en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de içeriğin dili. Sosyal ağlardaki paylaşımlarda hedef kitleyle aynı dili konuşmak, anlaşılmaz ve karmaşık bir dil yerine sadece, eğlenceli ve takipçilere hitap eden bir üslup kullanmak içeriklerinizin etkinliğini artırabilir.

E-posta listesini genişletmek

Sosyal ağları blog ya da web sitenize kaliteli trafik sağlamak dışında e-posta listenizi büyütmek için de kullanabilirsiniz. Sosyal ağlardaki paylaşımlarınıza yorum olarak ekleyeceğiniz bir opt-in form ya da profil sayfanızın bir bölümde bilgilendirme yapabileceğiniz bir içerikle, takipçilerinizin sizinle e-posta adreslerini paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece daha sonra yapacağınız e-posta pazarlaması için sosyal medyadaki takipçilerinize ilişkin veri elde edebilirsiniz.

Gördüğünü gibi sosyal medya kullanıcısı olmak ile bir yayıncı olarak sosyal medyayı gelir kaynağı haline getirmek arasında önemli farklar var. Siz de paylaştığımız ipuçlarını dikkate alarak, sosyal medya yoluyla, performans yayıncılığı gelirlerinizi artırabilirsiniz. Affiliate yayıncılıkla gelir edinmek için doğru sosyal medya stratejileri ve akılcı pazarlama fikirlerinin yanısıra, doğru bir reklam ağına dahil olmak büyük önem taşıyor. Gelin siz de ReklamAction yayıncıları arasına katılın ve kazanmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın