Sağlık Sektörü Affiliate Pazarlamadan Nasıl Faydalanabilir?

Yazar: | 04 Ağustos 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Sağlık sektöründe affiliate reklamcılıkBirçok sektör kazanç sağlamada dijital pazarlama yöntemlerinden yararlanıyor. Bu konuda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan affiliate pazarlama, hangi sektörden olursa olsun firmaların tanıtım yapmalarında, hedef kitlelerine ulaşmada ve beklenen sonuçların alınmasında etkili oluyor. Sağlık sektörünün önemli kurumları da hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşmak ve yüksek dönüşüm oranları elde etmek için performans pazarlamadan faydalanıyor.

Saç ekiminden göz muayenesine, lazerli tedavilerden estetik hizmetlerine pek çok alanda müşterilerine çözümler sunan sağlık kurumlarının hedef kitlelerine reklamlar yoluyla ulaşabilmesinin önünde birtakım yasal kısıtlamalar bulunuyor. İnsan sağlığı gibi hassas bir konuya eğilen bu firmaların tanıtım çalışmaları yapabilmeleri ancak belirli kurallar çerçevesinde mümkün olabiliyor. Affiliate pazarlama ise sağlık sektörü için etkili tanıtım fırsatları sunabiliyor çünkü burada kurumun hedef kitlesine ulaşmasını sağlayan affiliate yayıncıları devreye giriyor.

Peki doğrudan potansiyel müşteriye ulaşmayı kolaylaştıran affiliate pazarlama, sağlık sektörüne başka ne gibi avantajlar sunuyor?

Lead Toplama

Yüksek etkiye sahip olduğu için sıklıkla tercih edilen pazarlama yöntemlerinden olan affiliate marketing, diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de potansiyel müşterilere ulaşabilmeyi mümkün kılıyor. Ancak sağlık sektöründe lead toplamak, diğer sektörlerden göre çok daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü online satış yapabilme şansı bulunmayan sağlık kuruluşlarının satış yapabilmeleri için dijital kanallardan ulaştıkları müşteri bilgisini, geleneksel kanallarda kullanabilmesi gerekiyor.

Düzenlenen kampanyalar affiliate yayıncılarının yardımıyla hayata geçirildikten sonra, sağlık kuruluşlarının hedef kitlelerinin data’ları izinli bir şekilde toplanmaya başlıyor. Böylece normal şartlarda elde edilmesi çok güç olan bu verileri toplayan sağlık kuruluşları, gerçekten ilgili kişilere ulaşarak bu lead’leri satışa dönüştürebiliyor.

Fraud’a Karşı Yaratıcı Çözümler

Birçok kuruluş, olabildiğince fazla lead toplamanın fayda sağlayabileceğini düşünerek hareket ediyor. Bu da fraud, yani sahte lead’lerin de toplanmasına neden olabiliyor. Bu noktada elde edilen her lead’in, olumlu bir geri dönüşü garantilemediğinin bilincinde olmakta fayda var.

Asıl önemli olan gerçekten konuya ilgisi olan kişilere erişebilmek. Affiliate pazarlama yoluyla sektörde yer alan kuruluşlar, kolayca kaliteli lead toplayabiliyor. Örneğin, SMS onaylı lead projeleriyle, kurumun web sitesinde ilgilendiği konuyla ilgili geri dönüş alabilmek için bilgilerini bırakan kişiler, SMS onayı ile doğrulanabiliyor. Bu da hem ilgili hedef kitleye ulaşmayı hem de doğru veri toplayabilmeyi mümkün kılıyor. Bu yöntemin yanı sıra doğal reklamlar da gerçek hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca markanın yanı sıra sunulan hizmetin faydasına odaklı banner gibi çalışmalar da pazarlama çalışmalarının başarılı olmasında etkili olabiliyor.

Güven Sağlama

Konu sağlık olduğunda, kullanıcıların bilgilerini paylaşmalarını sağlamak her zaman kolay olmayabiliyor. Hedef kitleyle sağlık kuruluşu arasında güçlü bir güven bağı olmadan lead toplamak da mümkün olmayabiliyor. ReklamAction, yayıncılarına güven kazanmayı kolaylaştıracak affiliate çalışmaları yapabilmeleri için gereken her tür desteği sağlıyor. Örneğin, daha önceden lazerli göz tedavisi uygulayan kişilerin tedaviye dair yorumları veya saç ekimi yaptıranların önceki ve sonraki hallerinin bulunduğu banner’lar ile potansiyel müşterilerin söz konusu kuruma güven duymaları sağlanabiliyor.

Bunun yanı sıra reklamverenlerin landing page’lerinde iyileştirmeler yapılarak yürütülen çalışmalar desteklenebiliyor. Örneğin, konuyla ilgili kanaat önderlerinin tedaviye dair görüşleri, testimonial türü çalışmalarla landing page’e gelen kullanıcılarla kurum arasındaki güven bağı güçlendirilebiliyor. Böylece kullanıcıların kişisel bilgilerini kuruma aktarabilmelerinin önü açılıyor.

ReklamAction’ın yayıncı ağında hali hazırda sağlık kuruluşlarının hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayacak yayıncılar olduğu gibi, çalıştığımız network’ümüzde ilgili yayıncılar yer alıyor. Ayrıca ReklamAction; web sitesi, mobil uygulama sosyal medya, mailing çalışmaları ile hedef kitleye ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan her alanda destek sağlıyor ve hatta medya satın almaları yapabiliyor. Eğer siz de affiliate pazarlamaya adım atarak başarı grafiğinizi yükseltmek istiyorsanız, hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, kazanmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın